Neúspěch Ocelářů na kluzišti Sparty

27.09.2013 · Martin Stebel
V rámci šestého kola nejvyšší hokejové soutěže se konala repríza loňského čtvrtfinále play-off mezi Spartou a Oceláři. Tentokrát dominoval tým z metropole, který zvítězil výrazným rozdílem 8:3. Všechny branky Slezanů obstaral nejpilnější střelec klubu z Werk arény Martin Adamský.
6., pátek 27.9.2013
Sparta Praha
8:3
Třetiny: 4:1, 2:2, 2:0

Branky a nahrávky: 1. Ton (Hlinka, Rolinek), 5. Ton (Pilař, Piskáček), 19. Rolinek (Ton, Piskáček), 20. Ton (Hlinka), 29. Kumstát (Kubát, Krejčík), 33. Hlinka (Rolinek), 42. Přibyl (Piskáček, I. Rachůnek), 51. Pech (Kumstát) – 5. Adamský (Polanský), 25. Adamský (Roth, Polanský), 38. Adamský (Polanský) Rozhodčí: Kalivoda, Homola – Charvát, Frodl Diváků: 5814 Vyloučení: 1:7 Využití: 3:0 V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 6:2, 6:3, 8:3.

Pöpperle (Novotný) – Piskáček, Pilař, Kubát, Sičák, Krejčík, Švrček, Philipp – Rolinek, Hlinka, Ton – Klimek, Pech, Kumstát – I. Rachůnek, Simon, T. Rachůnek – Buchtele, Přibyl, Pacovský.
Hrubec (od 21. Konrád) – Linhart, Hrabal, Galvas, Roth, Zíb, Roupec, Krejčí – Rákos, Bonk, Martin Růžička, Adamský, Polanský, Gorshkov, Varaďa, Peterek, Zagrapan, Rufer, Marek Růžička, Matuš.

Vstup do zápasu v podání Sparty byl skutečně bleskový. Už po sedmi sekundách jeli Hlinka s Petrem Tonem dva na nikoho, druhý jmenovaný vstřelil nejrychlejší gól této sezony a zároveň vyrovnal rekord samostatné české nejvyšší soutěže. Oceláři kontrovali střelou Adamského, která však mířila nad. A gólová radost opět propukla na druhé straně, kde našel v první přesilové hře Pilař číhajícího Petra Tona. Ten prostřelil Hrubce nad lapačkou a připsal si druhou trefu. Tentokrát už ale Martin Adamský odpovědět dokázal, a to již po 24 sekundách po pěkné souhře s Polanským.

Po několika minutách, kdy měl iniciativu především Třinec, sparťané zahrozili opět prostřednictvím Tona. Ten se probíjel obranou a zakončoval tentokrát nedůrazně jednou rukou. I druhá přesilovka domácích byla hodně nebezpečná, všechny tři petice, které se stihly protočit během dvou minut, si vytvořily šance a tlak. Potřetí se však prosadili až ve hře v pěti. Nejprve dorazil Tonovu lehkou střelu do odkryté branky Tomáš Rolinek, poté už Petr Ton dovršil hattrick, když si vyměnil puk s Hlinkou a z mezikruží střílel pod břevno.

Do druhé třetiny už Třinečtí vyslali do branky místo Hrubce Konráda, kterého ihned prověřil Kumstát. Ocelářům se povedlo snížit ve 25. minutě, kdy zcela vyšachovali sparťanskou obranu, jeli ve čtyřech na dva bránící hráče a nakonec zakončovali ve dvou na nikoho, kdy si s Pöpperlem poradili Roth s Martinem Adamským. Třinecký obránce Roth po chvíli zahrozil znovu, když jeho nepříjemnou střelu Pöpperle vytěsňoval lapačkou.

V prvních pěti kolech sparťanům přesilové hry příliš nevycházely, proti Třinci si ovšem v tomto ohledu spravili chuť. Vyloučení Adamského potrestal Petr Kumstát, jenž tečoval střelu Kubáta z horní hranice kruhu do růžku Konrádovy branky. A po necelých čtyřech minutách přišla v pořadí již třetí zužitkovaná početní výhoda. Jaroslav Hlinka převzal puk od Rolinka a z pravého kruhu se trefil přesně k tyčce třinecké branky. Oceláři stihli ještě do druhé přestávky snížit na rozdíl tří branek, po další úspěšné spolupráci s Polanským se prosadil potřetí v zápase Martin Adamský, který tak hattrickem napodobil Tona.

Do třetí dvacetiminutovky vstoupili Holešovičtí sedmou trefou. Daniel Přibyl se prosadil krásnou kličkou do backhandu, kterou nedal Konrádovi šanci. A osmý gól mohl přijít vzápětí, když sparťané unikali ve dvou na nikoho a Martin Růžička zezadu zahákoval Tona. Ten mohl přidat čtvrtý gól, ale jeho klasická backhandová finta mu tentokrát nevyšla. Třinec už v závěru působil silně rezignovaným dojmem, sparťané měli drtivou převahu a šance střídala šanci.

Dva na jednoho ujížděli Přibyl s Buchtelem, ten ale trefil jen Konráda. Hlinka střílel v další šanci těsně vedle, poté už se ale namlsané publikum osmé branky dočkalo. A to po krásné spolupráci přihrávajícího Kumstáta a zakončujícího Lukáše Pecha. V poslední minutě byl blízko další trefě Kubát, ale jeho střela šla těsně vedle. Třinec mohl ještě v samém závěru snížit, když bylo za sekání Philippa do Polanského nařízeno další trestné střílení, ale Pöpperle hostujícího útočníka vychytal.

Josef Jandač (trenér Sparty): "Rozhodla první třetina, ale potom už to byl hokej bez obran. Chápu Třinec, který s tím výsledkem musel něco dělat, ale nechápu nás, protože my jsme hráli hrozně lehkovážně. Od nás to vypadá, že si chce každý dát góla a je to strašně nezodpovědné dozadu. Jsem moc rád za to vítězství, první třetina byla dobrá, ovšem ta druhá byla z naší strany hodně riskantní a myslím, že Třinec si tam vytvořil spoustu šancí. Utkání se pro nás mohlo vyvíjet ještě hodně dramaticky. Myslím, že pro Třinec je výsledek krutý."

Jiří Kalous (trenér Třince): "Dneska to byla hodně hořká pilulka pro celý tým. Sparta podala výborný výkon. Řekl bych, že jsme byli zaskočení její agresivitou, a myslím, že ten zápas rozhodla první třetina, kdy nám utekli na 4:1. I když jsme se snažili dostat ještě nazpátek do hry a vytvořili jsme si i pár šancí na skórování, dnes jsme na Spartu neměli."