Drama se šťastným koncem: Oceláři zdolali Spartu 5:4!

02.02.2014 · Martin Stebel
Obecenstvo v téměř zaplněné Werk aréně bylo v nedělním podvečeru svědkem mimořádného utkání. Oceláři přivítali na svém ledě vedoucí Spartu, vedli už 3:0, hosté však nesložili zbraně a v dramatické koncovce dokázali srovnat krok, ale tři body nakonec berou domácí. Pouhých třináct vteřin před závěrem napsal vítěznou tečku nejlepší střelec Ocelářů Martin Adamský!
45., neděle 2.2.2014
Sparta Praha
5:4
Třetiny: 3:0, 0:0, 2:4  Branky a nahrávky: 3. Adamský (Orsava), 5. Rákos (Martin Růžička), 10. Martin Růžička, 50. Orsava (Polák, Květoň), 60. Adamský (Martin Růžička) – 42. Hlinka (Rolinek, Švrček), 44. Hlinka (Ton, Pilař), 55. Forman (Simon), 59. T. Rachůnek (Pech) Rozhodčí: Husička, Minář – Hlavatý, Tošenovjan Vyloučení: 4:8, navíc Linhart (TRI) a Buchtele (SPA) 10 minut Využití: 0:1 Diváci: 5086 Střely na branku: 32:27 Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2, 4:4, 5:4 Nejlepší hráči utkání: Martin Růžička - Jaroslav Hlinka
Hamerlík (Hrubec) – Linhart, Roth, Krejčí, Galvas, Zíb (A), Nosek, Foltýn – Adamský, Polanský (A), Martin Růžička – Polák, Bonk (C), Orsava – Rufer, Rákos, Květoň – Hrňa, Matuš.
Málek (Novotný) – Krejčík, Pilař (A), Švrček, Polášek, Kubát, Philipp, Sičák – T. Rachůnek, Hlinka (A), Ton – Buchtele, Pech, Kumstát – Rolinek (C), Simon, Klimek – I. Rachůnek, Přibyl, Forman.

Vstup do zápasu se mnohem lépe povedl domácím Ocelářům. Ti se taktovky duelu chopili již od prvního buly a na úvodní branku nemuseli dlouho čekat. Ve třetí minutě Orsava našel volného Martina Adamského, třinecký rychlík si nabruslil před Málka a kličkou do bekhendu poslal kotouč za záda hostujícího brankáře. Oceláři nepolevovali na tempu a za další dvě minuty se opět radovali. Daniel Rákos si rychle vyměnil kotouč s Růžičkou a ranou z mezikruží zvýšil na 2:0.

Sparta se záhy pokusila o odpověď, tutovka Simona ale skončila na pozorném Hamerlíkovi. A tak se přihlásili opět domácí. Martin Růžička ujel podél hrazení hostující obraně a střelou nad Málkovu vyrážečku poslal domácí tým do tříbrankového vedení. To mohlo do první přestávky ještě víc narůst, střela Hrni ale skončila jen na tyči hostující svatyně.

Prostřední dvacetiminutovka žádnou branku nenabídla, diváci v téměř zaplněné Werk aréně ale i nadále sledovali pohledný hokej se spoustou šancí na obou stranách. Sparta se pomalu vzpamatovávala z nevydařené úvodní třetiny a tlačila se do šancí. To vyhovovalo domácím hráčům, kteří naopak hrozili z brejkových situací. Málek se musel zaskvět proti pokusu Květoně, později se štěstím odvrátil výpad Martina Růžičky v oslabení.

Hosté se do pořádného tlaku dostali v polovině zápasu, kdy jim domácí nabídli první početní výhodu. Sparta dlouho obléhala Hamerlíkovu branku a v jednu chvíli byla blízko k vstřelené brance. Domácímu brankáři vypadla střela Krejčíka, k dorážce se dostal Buchtele, který však trefil jen tyč. Kotouč poskakoval kolem brankové čáry, klečící Hamerlík nakonec dokázal zneškodnit i další dorážku Krejčíka.

Divácky nejatraktivnější byla pak perioda závěrečná, která nabídla hned šest branek. Hosté do závěrečné dvacetiminutovky naskočili ve velkém tylu a již po necelých dvou minutách snížili své manko. Zmatků před Hamerlíkem dokonale využil Jaroslav Hlinka, který dotlačil kotouč za třineckého brankáře. Aktivita lídra tabulky pokračovala i v dalším průběhu. Sparta si vybojovala početní výhodu a tu dokázala využít. Přesnou souhru celé formace zužitkoval Jaroslav Hlinka, jenž střelou z pravého kruhu nedal Hamerlíkovi sebemenší šanci – 3:2.

Zápas poté okořenila potyčka Linharta s Buchtelem, po které se za kormidlo vrátili opět domácí. V pětiminutovém intervalu Oceláři hráli dvě přesilovky, tu druhou dokázali přetavit v branku. Potrestaný Ivan Rachůnek se už vracel z lavice hanby, návrat mu ale znepříjemnil Jakub Orsava, který z jediné větší šance Ocelářů ve dvou přesilovkách dokázal prostrčit kotouč za Málkova záda.

Ani inkasovaná čtvrtá branka Spartu nepoložila a za dalších pět minut už byl rozdíl ve skóre pouze jednobrankový. Pražští mladíci dostali Oceláře pod tlak, rychle si mezi sebou vyměnili kotouč a zakončující Miroslav Forman potřetí propálil Hamerlíka. Oceláři mohli vzápětí odpovědět, Adamského výpad ale skončil jen na tyči.

Tak se ke slovu přihlásili opět hosté. Necelou minutu a půl před koncem šedesáté minuty Pech namazal Tomáši Rachůnkovi, který střelou bekhendem srovnal stav zápasu. Už už se zdálo, že zápas půjde do prodloužení, když se z pravděpodobně poslední akce dokázali domácí prosadit. Martin Růžička nabral ve vlastní třetině rychlost, zavezl kotouč do útočné zóny a naservíroval kotouč najíždějícímu Martinu Adamskému. Ten se z voleje nemýlil a rozhodl tak o vítězi. Třinec – Sparta 5:4.

Jiří Kalous (Oceláři Třinec): Sparta dnes v závěru utkání ukázala, proč je lídrem extraligy. Není problém pro ni dát během jedné třetiny čtyři góly. Já ale musím hráče pochválit, že se ani po závěrečném náporu Sparty nezlomili. Poslední sekundy utkání naše první lajna sehrála perfektně a dokázali jsme ještě na vyrovnání Sparty odpovědět. To, že jsme ale přišli o třígólové vedení během posledních minut, je pro nás varování do dalších zápasů.

Zdeněk Moták (Sparta Praha): My jsme dnes byli dvě třetiny horším týmem, tu první jsme odehráli vyloženě špatně. Třinec nás převyšoval a vcelku zaslouženě si vypracoval třígólové vedení. Až v závěru tam z naší strany bylo všechno to, co po hráčích chceme. Nasazení, pohyb, bojovnost, zarputilost. Dokázali jsme ještě dohonit třinecký náskok a z hlediska bodového zisku už to vypadalo v posledních sekundách nadějně. Bohužel jsme si ale nechali dát v úplném závěru pátý gól a třináct sekund je na nějakou reakci už strašně málo času.