Neúspěch na ledě lídra: Sparta 4, Třinec 0

26.12.2013 · Martin Stebel
Střelecké trápení Ocelářů nebere konce ani v závěru kalendářního roku 2013. Na kluzišti pražské Sparty podali neškodní Slezané velice matný výkon a bohužel odjíždějí s porážkou 0:4. Další střetnutí čeká svěřence trenérského dua Kalous - Marek v sobotu 28.prosince, kdy nastoupí na ledě Litvínova.
32., čtvrtek 26.12.2013
Sparta Praha
4:0
Třetiny: 1:0, 1:0, 2:0  Branky a nahrávky: 5. Buchtele (Kumstát), 38. Rolinek (Ton), 48. Pech (Kumstát, Buchtele), 52. Pilař (Chlapík, Rachůnek T.) Rozhodčí: Homola, Jeřábek – Bádal, Pouzar Vyloučení: 3:6 Využití: 1:0 V oslabení: 0:0 Diváci: 6429 Střely na branku: 37:14 Nejlepší hráči: Buchtele - Hamerlík
Pöpperle (Novotný) – Piskáček, Pilař (A), Krejčík, Švrček, Philipp, Kubát, Hrbas – Rolinek (C), Hlinka (A), Ton – Buchtele, Pech, Kumstát – Rachůnek I., Přibyl, Klimek – Rachůnek T., Bahenský, Chlapík.
Hamerlík (Hrubec) – Roth, Krejčí, Linhart, Hrabal, Galvas, Kania, Foltýn – Orsava, Polanský, Růžička Martin – Rákos, Peterek (A), Květoň – Zagrapan, Bonk (C), Marosz – Rufer, Varaďa (A), Matuš – Růžička Marek.

Úvod nedělního vánočního odpoledne patřil na Spartě Janu Buchtelemu. Domácí útočník se hned v první minutě utkání na pravém křídle uvolnil, ale po kličce do středu hřiště Hamerlíkovu branku minul. Oba týmy jakoby ale jinak začátek utkání zastihl ve svátečním tempu a rozjižděly se pomalu. Častěji měli puk na svých hokejkách hosté, ale byli to sparťané, kdo jako první uděřil. Hosté ztratili puk ve středním pásmu, Kumstát s Janem Buchtelem si vyměnili puk a druhý jmenovaný střelou z mezikruží do horního rohu nedal Hamerlíkovi šanci. Sparta po brance ožila a o chvíli později byl v další příležitosti na pravém kruhu Klimek, jeho zakončení na vzdálenější tyč si však tentokrát gólman hostů pohlídal.

V sedmé minutě nastaly domácím první komplikace, když byl nejprve vyloučen za sekání Philipp a chvilku po něm poslal Kumstát do hrazení Orsavu a Sparta šla do tří. Kumstát navíc inkasoval desetiminutový osobní trest. Třinečtí ve vylepšené přesilovce sice dlouho kombinovali, ale vymysleli v podstatě jen jednu gólovou šanci, ve které však Polanský netrefil zcela odkrytou klec.

Klasickou přesilovku si zahrála i Sparta, když Hrabal v desáté minutě za brankou podrazil Tona a skóre se během této situace mohlo pohnout na obou stranách. Domácí obraně ujel Rufer, ale sám před Pöpperlem přestřelil. Na druhé straně pak Pilař ranou od modré čáry orazítkoval břevno třinecké branky. A gólově nevyšla ani další přesilová hra při vyloučení Květoně.

Druhou třetinu otevřela Forsbergova klička v podání Tona, sparťanský útočník však ke smůle domácího týmu fintu nedotáhl do zdárného konce. Další pohlednou akci pak sparťané předvedli v šesté minutě prostřední části, když Hlinka přebruslil hostující beky a žabičkou předložil puk najetému Rolinkovi. Ten byl ovšem na lepší zakončení příliš blízko hostujícího gólmana. A puk neskočil v síti ani po Pisakáčkově střele z mezikruží, která po několikeré teči zamířila mimo.

V obrovské šanci Ocelářů se pak ocitl Martin Růžička, forhendovým blafákem ale na Pöpperleho nevyzrál. Sparťanský gólman utěsnil betonem prostor u své levé tyčky. Ještě většími příležitostmi ale pohrdli v polovině třetiny domácí, když tváří v tvář gólmanovi nejprve selhal Klimek, jehož střelu pod rukou Hamerlík pokryl, a po něm i Ivan Rachůnek, který z obdobné pozice branku minul. Hamerlík pokryl i Hlinkovou zakončení po křížné přihrávce od modré čáry, i když v tomto případě jej puk spíše trefil. Festival zahozených sparťanských šancí uzavřel Ton, který stál na konci rychlé kombinační akce, z mezikruží ale pálil nad. A pak to přišlo, když to nešlo Tonovi jako střelci, prosadil se jako nahravač, poté co naservíroval puk dvě a půl minuty před přestávkou najetému Tomáši Rolinkovi a sparťanský kapitán bekhendem zvýšil na 2:0.

Třinečtí sice do třetí části nastoupili za nepříznivého stavu, nic však nezabalili a byla na nich znát snaha s výsledkem něco udělat. Zpátky do utkání se málem dostali po necelých třech minutách hry, kdy nahození od modré čáry tečoval Hrbas a Pöpperle měl se změnou směru puku plné ruce práce. Jenže naděje hostů zmrazilo vyloučení Polanského za sekání. V samém závěru vyloučení totiž předvedli sparťané ukázkovou akci na jeden dotek, na jejímž konci stal Lukáš Pech, který nadvakrát dostal puk za Hamerlíka.

Ve zbytku utkání už hosté působili odevzdaným dojmem a jejich laxní hru v obraném pásmu pak osm minut před koncem zápasu ještě potrestal obránce Karel Pilař, který pohotově vrátil puk za záda třineckého brankáře, jehož lapačka se natahovala marně. Sparta si tak nadělila pod stromeček ten nejlepší možný dárek, i potřetí v sezoně s Třincem dokázala bodovat.

Zdeněk Moták (Sparta): "Měli jsme z toho utkání určitý strach, protože po té pauze je to vždy záludné. Podali jsme ale podle mého názoru velice kvalitní výkon ve všech směrech a ve všech řadách. Ve druhé třetině jsme si vypracovali ještě řadu šancí, které jsme bohužel neproměnili, ale 4:0 s Třincem bereme. A je výborné, že Pepís (gólman Tomáš Pöpperle) si zase udržel čisté konto."

Jiří Kalous (Třinec): "Musím sportovně uznat, že Sparta je lepší kvalitou a my jsme na ni prostě neměli. Vyhrála zaslouženě a ten výsledek je pro nás možná i milosrdný, protože šance si vytvářela relativně snadno. Čtyři obdržené branky jsou pro nás ještě asi dobrým výsledkem."