Třinečtí nedali Spartě moc šancí, v pondělí v Praze půjde o postup!

16.03.2013 · Michal Samiec
V sobotu večer byl za stavu série 2:2 na zápasy v Třinci k vidění zápas, který měl rozhodnout o tom, kdo bude v pondělí v Praze útočit na postup do semifinále. Nepříjemnou povinnost za každou cenu zvítězit má na svých bedrech pražský tým. Oceláři dokázali po třetinách třikrát 2:1 zvítězit 6:3 a v sérii již potřetí vedou.
ČF5, sobota 16.3.2013
Sparta Praha
6:3
Třetiny: 2:1, 2:1, 2:1  Branky a nahrávky: 8. Růžička (Varaďa, Zíb), 12. Adamský (Polanský, Roth), 27. Hrňa (Zagrapan, Orsava), 31. Zíb (Bonk, Růžička), 49. Zagrapan (Hrňa, Orsava), 59. Bonk – 20. Pilař, 32. Ton (Hlinka, Forman), 56. Treille (Broš). Rozhodčí: Hribik, Jeřábek - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5112. Střely na branku: 29:13. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:3, 6:3.
Hamerlík - Galvas, Roth, Hrabal, Zíb, Ovčačík, Klouček, Lojek, Kania - M. Růžička, Bonk, Varaďa - Klimenta, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Orsava, Zagrapan, Hrňa.
Melicherčík - Gřegořek, Hunkes, Sičák, Pilař, Milam, Philipp, Jan Hanzlík - Hovorka, Broš, Svoboda - Ton, Hlinka, Tenkrát - Jánský, Rachůnek, Treille - Forman, Bahenský, Kočí.

Do pátého střetnutí čtvrtfinále vstoupili mnohem aktivněji domácí hráči. Ti nepouštěli Spartu do žádných akcí, sami naopak bušili na vrata hostující defenzívy. První větší šanci měl na své holi Adamský, který ale v přesilovce poslal kotouč jen podél brankové čáry hostující svatyně. Slezané po dalších třech minutách dostali příležitost další početní výhody a tu již dokázali zužitkovat.

Varaďa parádním pasem našel zcela nehlídaného Martina Růžičku a ten měl jednoduchou práci v podobě trefení odkryté branky. Třinečtí byli i nadále aktivnějším týmem, gólovou radost ale Květoňovi zatrhl Melicherčík.

Na další branku tedy diváci v téměř vyprodané Werk aréně museli čekat do dvanácté minuty. K jejich radosti se prosadili opět domácí, jmenovitě Martin Adamský, jenž upláchl hostující defenzívě a po kličce propálil Melicherčíka mezi betony.

Sparta se do své první šance dostala až v minutě osmnácté. Vůbec první pokus směrem na Hamerlíka vyslal Ton, odražený kotouč ještě mohl dorazit Hlinka. Ani jeden ale třineckého brankáře nepropálil.

Pražané nakonec dokázali z minima vytěžit maximum, když v poslední minutě prvního dějství snížil manko Holešovických Karel Pilař. Ten v přesilovce přebruslil celé kluziště a čtvrtou střelou Sparty v utkání prostřelil Hamerlíka.

Také ve druhé periodě to byli domácí Oceláři, kteří určovali tempo utkání. Snahy Slezanů o navýšení vedení byly vyslyšeny až po šesti minutách prostředního dějství. Čtvrtá formace domácích držela Spartu pod tlakem, ten nakonec korunovala třetí brankou v Melicherčíkově síti. Vyraženou střelu Zagrapana do sítě doklepl Erik Hrňa.

A aby toho pro Spartu nebylo málo, šestadvacet vteřin po vypršení poloviny duelu se v přesilovce prosadil Lukáš Zíb. Třinecký bek pálil od modré, střela mu však nesedla. I tak se kotouč obloučkem dostal za Melicherčíkova záda.

Ani čtvrtá branka ale hosty nezlomila, záhy se Spartě, zásluhou Petra Tona, povedlo opět snížit – 4:2.

V dalším průběhu utkání byla o něco lepší hostující Sparta. Ta si vypracovala dvě početní výhody, ani jednu ale využít nedokázala.

Hosté si lepší pohyb přenesli i do úvodu závěrečné části hry. Snížit na rozdíl jediné branky mohl Milam, pozorného Hamerlíka ale překonat nedokázal.

Spartě se nakonec osudnou stala tříminutovka, která započala vyloučením v minutě sedmačtyřicáté. Pražané sice oslabení přečkali bez úhony, pak ale nedokázali pohlídat čtvrtou domácí formaci, která zařídila pátou branku v Melicherčíkově svatyni. Erik Hrňa dojel kotouč, naservíroval jej Marku Zagrapanovi. Slovenský forward udělal Melicherčíkovi kličku a následně poslal kotouč do odkryté části branky.

Hosté se ještě do konce utkání snažili zdramatizovat průběh střetnutí. To se Spartě povedlo v minutě šestapadesáté. Třetí formace Pražanů si vytvořila tlak, ten korunoval Sacha Treille přesnou střelou do víka.

V samotném závěru klání se hosté pokoušeli o korekci a případné srovnání. Sparta vsadila na hru bez brankáře, ta navíc byla umocněna vyloučením domácího Varadi. Sparťané mocně ostřelovali Hamerlíka, strážce třinecké svatyně však dokázal náporu odolat. A když se v předposlední minutě do prázdné hostující branky trefil Radek Bonk, bylo o vítězi rozhodnuto.

Třinečtí Oceláři se tedy ujali vedení v sérii 3:2 a v pondělním střetnutí mohou uzavřít celou sérii.

Josef Turek (Oceláři Třinec): Dobře jsme začali a jsem rád, že s námi nezacloumal gól Pilaře do šatny. Otřepali jsme se z toho a dále jsme šli svou cestou a nátlakovou hrou. Na ledě jsme si dneska věřili a sehráli jsme výborný zápas, dobře nám zachytal Hamerlík. Jsem rád, že s námi nezamávaly ty dvě prohry, kdy jsme inkasovali v posledních sekundách.

Jan Votruba (Sparta Praha): Měli jsme slabší vstup do utkání. V první třetině jsme se dostali do jediné šance a tu jsme proměnili. Domácí nás dobře dohrávali, sbírali kotouče a hráli dobrý nátlakový hokej. I když jsme se neprosadili, tak jsme byli pořád ve hře. Bohužel po gólu v oslabení na 1:4 už to bylo těžké. Domácí byli na koni a hráli výborný hokej, který nám vůbec neseděl.