V sérii je opět srovnáno, Oceláři prohráli po nájezdech

13.03.2013 · Daniel Ježek
P r a h a - Další napínavou podívanou přineslo čtvrtfinálové klání mezi Spartou a Oceláři. Slezanům se vždy povedlo dostat do vedení, domácí ale pokaždé dokázali srovnat. Utkání dospělo do nájezdů, jenž skončily v sedmé sérii ve prospěch Sparty.
ČF4, středa 13.3.2013
Sparta Praha
5:4sn
Třetiny: 2:2, 1:1, 1:1 - 0:0  Branky a nahrávky: 8. Forman (Bahenský), 14. Pilař (Hlinka, Ton), 30. Pilař (Ton), 60. Ton (Svoboda, Hunkes), rozhodující nájezd Tenkrát – 5. Adamský (Klimenta, Polanský), 6. Hrňa (Orsava, Zagrapan), 22. Adamský (Polanský, Klimenta), 50. Adamský (Polanský, Klimenta). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 9:10, navíc Tenkrát (SPA) - Adamský (TRI) oba 10 min OT. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 10 042. Střely na branku: 66:45. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4, 5:4.
Melicherčík - Gřegořek, Sičák, Pilař, Milam, Hanzlík, Hunkes, Philipp - Hovorka, Broš, Svoboda - Ton, Hlinka, Tenkrát - Rachůnek, Přibyl, Treille - Jánský, Forman, Bahenský.
Hamerlík - Zíb, Lojek, Klouček, Roth, Ovčačík, Hrabal, Galvas, Kania - Peterek, Bonk, Zagrapan, Polanský, Klimenta, Růžička, Orsava, Varaďa, Květoň, Rákos, Adamský, Hrňa.

Ve třetím čtvrtfinále čekali diváci na góly celou první třetinu, v tom čtvrtém se naopak v atraktivní první části dočkali hned čtyř. První vstřelili hosté, kteří měli po necelých čtyřech minutách první přesilovou hru a po 22 sekundách ji zužitkovali. Martin Adamský dostal k levé Melicherčíkově tyči puk od Klimenty a protlačil ho do branky. Po další minutě a půl už Oceláři vedli 2:0. Erik Hrňa zůstal nepokrytý sparťanskou obranou a dostal se k zakončení na hranici brankoviště.

Přestřelka nekončila, další minuta půl uplynula a Sparta snížila. Miroslav Forma se dostal k puku ve středním pásmu, najel si na horní hranici kruhu a prostřelil Hamerlíka pokusem na vzdálenější tyč. Poté měli domácí jasně navrch. Broš s Treillem a Přibylem svírali ve hře pět na pět třineckou lajnu celou minutu a jen obrovské štěstí v tu chvíli Oceláře zachránilo od vyrovnání. Toho se však domácí nakonec dočkali, v klasické přesilové hře prostřelil Karel Pilař vše, co mu stálo v cestě, dělovkou od modré čáry.

A převaha Holešovických pokračovala. Celé dvě minuty dvojnásobné početní výhody ostřelovali třineckou branku, ale do vedení se nedostali. V úvodu druhé části toho hořce litovali. Po zaváhání sparťanské obrany totiž Martin Adamský dostal přihrávku zpoza branky a nikým nehlídán zakončil u levé tyčky Melicherčíkovy svatyně. Dvojnásobnou početní výhodu měli následně 40 vteřin i hosté, poté však našel Broš Pilaře vyjíždějícího z trestné lavice. Sparťanský bek nezakončil, nicméně alespoň za brankou podržel puk.

V klasické přesilové hře se už do branky trefil, druhou přesnou ranou od modré čáry srovnal Karel Pilař na 3:3. I dál byli sparťané aktivnějším týmem a měli více ze hry, Třinec naopak hrozil z ojedinělých, ale o to nebezpečnějších rychlých protiútoků a přečíslení. Do třetí dvacetiminutovky vstupovali s výhodou muže v poli domácí, ale akce po ose Ton - Hlinka ani Tenkrátova teč Hlinkovy střely se neujaly.

Poté měli dvakrát v krátkém sledu přesilovku naopak Oceláři. A v obou případech si vytvořili obrovský tlak. Na ten se snažil odpovědět Treille, který zavezl puk do pásma a posílal křižnou nahrávku brankovištěm, kterou si bruslí málem srazil do odkryté části Hamerlíkovy klece Lojek. Třinecké v tu chvíli zachránilo jen štěstí. To naopak neměli Holešovičtí, když Martin Adamský zkompletoval hattrick, opět po spolupráci s Polanským a Klimentou. Domácí tak už nezbývalo nic jiného, než hrát vabank a hnát se do útoku, což se jim povedlo 33 vteřin před koncem třetí třetiny, kdy Petr Ton doklepl nabídku Svobody za Hamerlíka.

Do desetiminutového prodloužení vstupovali sparťané s psychickou výhodou, Třinci navíc chyběl po desetiminutovém osobním trestu Adamský. Ačkoliv se v nastaveném čase téměř nehrálo v plném počtu, nedokázal ani jeden tým rozhodnout. Sparta nasbírala během 70 minut neuvěřitelných 59 střel, přesto musely rozhodovat až samostatné nájezdy. Prvních šest sérií vládli exekutoři, všech šest jich proměnilo. Z dalších tří dvojic naopak nedal nikdo, nejblíže byl Růžička, který trefil tyčku. Až v sedmé sérii se drama dočkalo rozuzlení. Petr Tenkrát překonal Hamerlíka střelou, obránce Hrabal nedokázal odpovědět.

Josef Jandač (Sparta Praha): Měli jsme hrozně špatný vstup do utkání a prohrávali jsme rychle 0:2. V podstatě celý zápas jsme dotahovali a nešli do vedení, ale cením si toho, že jsme stav pokaždé dokázali srovnat a ještě v power play vyrovnat. Myslím, že v některých momentech jsme měli přesilovku pět na tři nebo čtyři na tři sehrát lépe s větším tlakem do brány a větší střelbou. Myslím, že i když jsme nějaké góly dali, tak v přesilovkách jsme měli rozhodovat a více udeřit. Penalty už viděl každý sám, ty netřeba komentovat.

Josef Turek (Oceláři Třinec): Byl to vyrovnaný zápas a měli jsme ho v moci. Za stavu 2:0 pro nás jsme si ale nechali dát dva góly, stejně jako včera jsme to otočili my Spartě. Myslím, že rozhodujícím momentem byla ta půlminuta do konce. Pak už bylo prodloužení a penalty, ale stejně jako doma (ve druhém utkání) nás zlomila ta půlminuta do konce.