Vyrovnáno! Druhý bod Ocelářům vystřelil Voženílek

24.03.2023 · Daniel Ježek, Foto: Marian Ježowicz
Čtvrtfinále pokračovalo čtvrtým duelem, Oceláři chtěli dotáhnout manko a to se povedlo. Hráči s drakem na prsou střelecky na Spartu nestačili, z osmnácti střel ale vsítili tři branky a srovnali sérii na 2:2. Čtvrtfinále pokračuje v neděli pátým duelem v Praze.
ČF4, pátek 24.3.2023
Sparta Praha
3:1
Třetiny: 1:1, 0:0, 2:0  Branky a nahrávky: 1. Marinčin (Kaňák, Marcinko), 48. Voženílek (Kaňák, J. Jeřábek), 60. J. Jeřábek (Voženílek) – 16. Horák (Sobotka, Kempný). Rozhodčí: Kika, Stano – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 2:3, navíc Marcinko (TRI) 5 + DKU. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 18:40. Zblokované střely: 12:15. Hity: 7:4. Vhazování: 28:44. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1. Stav série: 2:2.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Mazanec) – Marinčin, Smith, Kaňák, J. Jeřábek, Mar. Adámek, Doudera – M. Růžička(A), Marcinko, Daňo – Voženílek, Vrána (C), Nestrašil – Dravecký (A), Hudáček, Chmielewski – Kurovský, M. Roman, Buček – Hrňa.
HC Sparta Praha: J. Kovář (Kořenář) – Polášek (A), Kempný, Warg, Němeček, Krejčík, Moravčík, Jandus – Buchtele, D. Vitouch, P. Kousal – E. Thorell, Horák, Tomášek – Kaše, Sobotka (A), Řepík (C) – Konečný, G. Thorell, Vauhkonen.

Do čtvrtého čtvrtfinále vstoupili Oceláři se stejnou sestavou, jako v utkání předcházejícím. Sparta se musela obejít bez potrestaného Formana, nehrál ani Safin. Domácí měli do utkání vstup z říše snů. Již ve dvaačtyřicáté vteřině se Třinec prosadil, když od modré nechytatelně pálil Martin Marinčin.

Také v dalších minutách byli aktivnější hráči s drakem na prsou, sparťanského brankáře Kováře ale příliš nezaměstnávali. V polovině sedmé minuty sudí poprvé vylučovali, na dvě minuty si šel odpočinout střelec první branky Marinčin. Sparta v přesilovce zabrala, Horákovu dorážku Kacetl však dokázal vytěsnit. Početní výhoda pražského celku nicméně otočila momentum utkání.

Hosté rázem byli aktivnější a častěji se dostávali před soupeřova brankáře. V jedenácté minutě od modré do Kacetlova betonu pálil Krejčík, třinecký gólman si pak poradil i s nechtěnou dorážkou Marcinka. O čtyři minuty později se ke slovu dostali Oceláři, Daňo ale své střelecké prokletí neprolomil. Hned vzápětí pak fauloval Marcinko, který sekl Werga do rozkroku a šel předčasně do sprch.

Sparta nabídnutou pětiminutovou přesilovku využila již po šestnácti vteřinách. Střela Sobotky se odrazila od obou tyčí k dezorientovanému Kacetlovi, na brankovišti stojící Michal Řepík pak neměl mnoho práce s jednoduchou dorážkou. Poměr sil na ledě se po dalším buly vyrovnal, když fauloval Tomášek, po minutě a půl se k němu navíc přidal i Vitouch a Třinec hrál ve čtyřech proti třem. Tuto výhodu ale domácí nevyužili.

Po změně stran mohl vedení na stranu Sparty přenést Kousal, z mezikruží ale pálil mimo. Další minuty mnoho zajímavých akcí nenabídly, pasáž nepřesností na obou stranách až ve dvaatřicáté minutě ukončil Voženílek, jehož ránu po předávce Daňa ale Kovář vyrazil. Třinec pak po faulu Němečka hrál další přesilovou hru, mimo Kovářem vyražené Růžičkovy střely ale domácí nic nevyprodukovali. Ani další minuty prostředního dějství mnoho šancí nenabídly, po dvou třetinách, které na střely ovládla Sparta 27:11, tak na kostce svítil stav 1:1.

Po devětašedesáti vteřinách třetí dvacetiminutovky fauloval Daňo, Sparta ale přesilovku nevyužila, navíc mohl v oslabení skórovat Voženílek, který ale v přečíslení na Kováře nevyzrál. Ve čtyřicáté šesté minutě pak Růžička ujížděl na Kováře, ale nejproduktivnější Ocelář historie ale brankovou síť nerozvlnil. Stalo se tak až za další dvě minuty. Nahození Lukáše Kaňáka od modré před Kovářem šikovně tečoval Daniel Voženílek a WERK ARENA byla na nohou.

Oceláři se po vstřelené brance stáhli do defenzívy a precizně rozbíjeli jeden útok hostí za druhým. Sparta se dlouho nemohla dostat do větší šance, jen snad ve čtyřiapadesáté minutě, kdy z bezprostřední blízkosti Kacetla ohrozil Kaše. Dvě a třičtvrtě minuty před třetí sirénou si hosté vzali oddechový čas, po kterém to zkusili se šesti bruslaři v poli.

Hned po vyhraném buly se do dvou velkých šancí dostal Tomášek, první příležitost ale zlikvidoval Kacetl, druhou pak na brankové čáře obránce Smith. Třinec pak otupil tlak Sparty, hosté se znovu před Kacetla dostali až minutu před koncem. Po Němečkově nepřesné střele z mezikruží se k vyhození přes všechny čáry odhodlal Jakub Jeřábek, k úžasu všech kotouč skočil na hranu, chytl curlingovou rotaci a doklouzal až do prázdné branky.

Třinec tak po výhře 3:1 srovnal stav čtvrtfinále, série se nyní vrací do Prahy, kde je v neděli 26. března na programu pátý duel.

Zdeněk Moták (trenér Třince): „Byla to skvělá bitva. Šli jsme si za vítězstvím, hráli jsme důrazně, s nasazením a byli za to odměněni bodem. Když jsme mentálně připravení, tak dokážeme podat výkon od začátku až do konce.“

Miloslav Hořava (trenér Sparty Praha): „I když jsme měli nějaké střely, tak jsme neměli vyložené šance. Na jeden gól se v play off těžko vyhrává. Naše střely nebyly z pozic, ze kterých můžeme skórovat. Chyběla tam clona. Přesně to, co Třinec měl a dal z toho dva góly.“