Oceláři nezvládli úvod zápasu a na Spartě prohráli

26.02.2023 · Adam Sušovský, foto HC Sparta Praha
Bez bodů se vrací Oceláři ze šlágru v Praze. Na ledě Sparty Třinec ve čtvrté repríze loňského finále nezvládl úvod zápasu a velmi rychle třikrát inkasoval. A to navzdory trefám Daňa a Marcinka určilo ráz celého zápasu: Sparta zvítězila 4:2.
50., neděle 26.2.2023
Sparta Praha
4:2
O2 aréna
Třetiny: 3:1, 0:0, 1:1  Branky a nahrávky: 4. Tomášek (Horák, Mikliš), 4. Kaše (M. Forman, Řepík), 13. M. Forman (Kaše, Kempný), 57. Buchtele (D. Vitouch) – 8. Daňo (M. Růžička, Vrána), 41. Marcinko (M. Růžička, J. Jeřábek). Rozhodčí: Mrkva, Šír – Rampír, ŠPŮR. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 12 102. Střely na branku: 23:20. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2.
J. Kovář – Mikliš, Kempný, Krutil, Němeček, Jandus, Polášek (A) – E. Thorell, Horák, Tomášek (A) – M. Forman, Kaše, Řepík (C) – Buchtele, D. Vitouch, P. Kousal – Safin, G. Thorell, Konečný – Vauhkonen.
Kacetl (13. Mazanec) – Marinčin, Smith, J. Jeřábek, Kaňák, Mar. Adámek, M. Doudera – M. Růžička (A), Vrána (C), Daňo – Voženílek, Hudáček, Nestrašil – Dravecký (A), Marcinko, Chmielewski – Hrňa, M. Roman, Buček – Kurovský.

Ocelářům na ledě Sparty definitivně utekla teoretická naděje na přímý postup do čtvrtfinále play off, z Prahy se totiž Třinec navzdory snaze zachránit výsledek až do poslední vteřiny vrací bez bodu. A je jasné, že se po letech nevyhne předkolu play off.

Utkání, dá se říct, rozhodl úvod zápasu. Ten byl totiž z třinecké strany fatální. Přestože Oceláři v prvních střídáních začali aktivně, velmi brzy prohrávali o dva góly. A to díky dvěma slepeným trefám Sparty ve čtvrté minutě, které od sebe dělilo jen třiadvacet vteřin. Skóre zápasu otevřel David Tomášek, který se mezi obránci prosmýkl až k bekhendovému zakončení. Sotva gólové oslavy Sparty utichly, už Kacetl lovil puk ze své sítě podruhé. Tentokrát Oceláři chybovali v rozehrávce a nabídnuté přečíslení dva na jednoho David Kaše rád využil střelou do odkryté části branky.

Naději Třinci vykřesala spolupráce nejproduktivnějšího hráče soutěže s jejím nejlepším střelcem, Martin Růžička zavezl puk do pásma, předložil ho na levý kruh Marko Daňovi a ten pálil přesně - 1:2.

Rozdíl jednoho gólu ovšem bohužel nevydržel dlouho, už v polovině třinácté minuty byla Sparta v trháku podruhé. Hezkou střelou do horní části branky se trefil Miroslav Forman a Oceláři střídali brankáře, Kacetla v brankovišti nahradil Mazanec.

Také Mazanec měl ale co dělat, a jen díky jeho zásluhou neskončila úvodní třetina pro Oceláře ještě hůř. V jejím závěru totiž kryl velikou šanci Michala Řepíka, který pálil z pravého kruhu jen do jeho výstroje.

Také ve druhé třetině byla aktivita na domácí straně, ale Mazanec šance ustál. Velmi nepříjemný pohled se na led naskytl i při zranění Tomáše Marcinka, který se ale do utkání vrátil. Na konci druhé třetiny ještě Erik Hrňa v šanci neuspěl, ale hned na začátku třetí dvacetiminutovky se prosadil právě Marcinko. Od úvodního buly uběhlo jen šestadvacet vteřin, když třinecký centr dorazil v přesilové hře kotouč za záda Kováře.

Sparta mohla odpovědět hned vzápětí, už po pár vteřinách ale Kaše trefil jen tyčku a následovala pasáž hry, kdy se domácí s jednobrankovým vedením museli bát o výsledek. Do hry se dostaly také emoce, ale když se Oceláři chystali k finálnímu tlaku, přišel v čase 56:56 gól soupeře v ten nejhorší moment. Před brankou se prosadil Jan Buchtele a definitivně rozhodl o vítězství pražského celku. A to i přesto, že se Třinec v závěru ještě sympaticky snažil se skóre něco udělat při hře bez brankáře.

Hans Wallson (Sparta): „Bylo to dobré utkání proti dobrému soupeři. Mám radost, že jsme získali tři důležité body. Povedl se nám začátek, vstřelili jsme dva rychlé góly, což nám dodalo energii. Třinec nás začal nahánět. Povedený start byl pro nás výhodou do zbytku utkání. Bylo to velké týmové vítězství, jsem opravdu spokojený.“

Zdeněk Moták (Třinec): „Od stavu 2:0 pro Spartu to bylo vyrovnané utkání, byli jsme kvalitním soupeřem. Bohužel po snížení na 3:2 jsme byli dvakrát vyloučeni a ty čtyři minuty nám chyběly ve hře pět na pět. V posledních dvou utkáních základní části půjde o získání sebedůvěry. Potřebujeme ji získat, abychom tyto hraniční zápasy dokázali překlopit na naši stranu.“