Oceláři vítězí v derby, jsou druzí a vyzvou soupeře z předkola!

07.03.2014 · Martin Stebel
Derniérou základní části Tipsport extraligy bylo prestižní regionální derby, ve kterém třinečtí Oceláři zaslouženě zvítězili s Vítkovicemi poměrem 3:1. Do listiny střelců se postupně zapsali Vojtěch Polák, Lukáš Zíb a David Květoň. Slezané tak po základní části obsadí druhou příčku a ve čtvrtfinále vyzvou rivala z předkola play-off.
52., pátek 7.3.2014
3:1
Třetiny: 1:0, 2:1, 0:0  Branky a nahrávky: 8. V. Polák (Bonk, Martin Růžička), 23. Zíb (D. Květoň, Rákos), 30. D. Květoň (Peterek, Linhart) - 31. R. Stehlík (Kolouch, Tomi) Rozhodčí: A. Jeřábek, Minář - Blümel, Barvíř Vyloučení: 3:6, navíc J. Káňa (Vítkovice) 5 min. a do konce utkání Využití: 1:0 Diváci: 5155 Nejlepší hráči zápasu: Vladimír Roth - Daniel Dolejš
Hrubec (Hamerlík) – Galvas, Roth, Linhart, Trončinský, Zíb, Nosek, Foltýn, Matyáš, Krejčí – Adamský, Polanský (A), Martin Růžička – Polák, Bonk (C), Orsava – Rufer, Rákos, Květoň – Hrňa, Peterek
Dolejš (Šindelář) – Kovář, Hruška, Kudělka, Pastor, Bail, Stehlík (A), Dudáš, Punčochář – Svačina (C), Strapáč (A), Huna – Vandas, Szturc, Šedivý – Tomi, Kolouch, Němec – Káňa, Valčák.

Krajská konfrontace byla od samého úvodu ve znamení třinecké aktivity. Hosté z Ostravy nepřivezli do Werk arény několik opor, které kouč Peter Oremus z pochopitelných příčin šetřil pro blížící se předkolo play-off, které startuje už v pondělí.

Skóre se mohlo měnit v polovině třetí minuty, kdy se do šance probil Martin Adamský, ale v zakončení mu chybělo více klidu a rozvahy. Krátce poté nepřinesla brankové ovoce ani spolupráce mezi Vojtěchem Polákem a Radkem Bonkem. Třinecký kapitán prudký kotouč nedokázal zkrotit.

Moravané poprvé zahrozili začátkem čtvrté minuty, kdy po levé straně pláchl Ondrej Šedivý, ale zásluhou pohotové třinecké defenzivy nezakončil. Velké věci se děly v následné početní výhodě. Nejprve Martin Růžička spálil nadějnou možnost, ale nerozhodný stav nevydržel dlouho.

V úvodu osmé minuty totiž rychlonohý Vojtěch Polák nahodil touš od levého hrazení před brankoviště a vítkovický obránce Richard Stehlík si poněkud kuriózně kus černé pryže srazil do vlastní klece - 1:0!

Domácí borci i nadále diktovali tempo duelu a blízko gólu byl matador Jan Peterek, který ve třinácté minutě prudkým projektilem orazítkoval brankovou konstrukci. Vítkovice zahrozily Romanem Szturcem, jenž vyslal nepříjemný pokus z mezikruží. Šimon Hrubec dokázal puk ramenem vytěsnit.

Ostravští byli v závěru úvodního dějství nebezpeční, což dokumentovala šance, kdy Huna přihrál na střed volnému Strapáčovi, ten na Hrubce vytáhl bekhendový blafák, ale třineckého gólmana nepokořil!

V 18. minutě stojí za zmínku příležitost domácích. David Květoň našel zpoza branky neobsazeného Vojtěcha Poláka, a ten mohl nadvakrát dorážet, ale Dolejš si s oběma pokusy poradil.

Vstup do druhé dvacetiminutovky znovu vyšel mnohem lépe mužstvu z Werk arény. Uběhly pouhé dvě minuty a Květoň získal kotouč v rohu kluziště, zajel za vítkovickou branku, vybruslil ke krajnímu mantinelu a duchapřítomně předložil touš rozjetému Lukáši Zíbovi, jehož neuhlídal Šedivý a střela třineckého obránce proskákala mezi Dolejšovými betony – 2:0!

Hosté mohli snížit díky šikovnému Eriku Němcovi. Vítkovický mladík ve 28. minutě jel sám na Hrubce, ale ani on si na něj svou kličkou nepřišel. Puk sice vyskočil před třineckého brankáře a s tím už si poradili obránci.

Oceláři udeřili minutu před polovinou základní hrací doby, kdy se v situaci dva na jednoho. David Květoň se rozhodl sám zakončit a udělal dobře. Jeho střela zápěstím zapadla přesně do pravého rohu Dolejšovy svatyně - 3:1!

Minutu poté však bylo sníženo. Za třineckou brankou vybojoval puk Petr Kolouch, ideálně jej předložil před brankoviště pro zcela volného Richarda Stehlíka, jenž měl už snadnou práci - 3:1!

Kontaktní branka visela ve vzduchu. V pětatřicáté minutě Valčák s Tomim ujeli do přečíslení dva na jednoho. Valčák našel žabičkou Tomiho hůl, ale kotouč skončil jen těsně mimo tři tyče.

Třetí část už mnoho hokejového půvabu nenabídla. Lepším týmem byli domácí hokejisté, ale několik nadějných pokusů neskončilo úspěchem. Za zmínku rozhodně stojí především možnosti Růžičky, Adamského, Peterka a Rotha, který prudkým projektilem zacinkal na brankovou konstrukci.

Nutno dodat, že Daniel Dolejš předváděl fantastické zákroky a svou družinu uchránil od daleko většího přídělu. Vítkovice se do zakončení dostávaly spíše jen velice sporadicky. Řečeno slovy Jaromíra Bosáka - vyložené šance hostů by šlo napočítat na prstech jedné ruky dlouholetého dělníka na pile.

Domácí mužstvo dohrálo utkání ve velkém klidu a pohodě. Oceláři získali ve čtvrté čtvrtině základní části rekordních 33 bodů a ve čtvrtfinále, které startuje ve Werk aréně v úterý 18. března, přivítají tým z předkola play-off.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Do utkání jsme vstoupili dobře. Připravili jsme se na něj poctivě a nenechali nic náhodě. Brankář soupeře podal nadprůměrný výkon, několika fantastickými zákroky držel Vítkovice ve hře. Těší mě, že jsme je udrželi na jednom gólu, dohráli to do vítězného konce a do play-off nakonec půjdeme z druhého místa."

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel): "Hráli jsme proti velice kvalitnímu soupeři. Snažili jsme se hlavně udržet střední pásmo, což se nám i dařilo. Nejvíce mě mrzí, že jsme nedali více než jeden gól. Šetřili jsme šest klíčových hráčů, které potřebujeme mít pro předkolo zdravotně zcela v pořádku. Chlapci, kteří naskočili do hry, přistoupili k zápasu dobře. I přes porážku jsem s jejich výkonem spokojený."