Oceláři berou z bláznivé přestřelky bod

01.09.2023 · Michal Samiec, foto: Lukáš Filipec
Neuvěřitelný zápas sledovali diváci ve třinecké Werk areně na úvod letošního tažení Ocelářů Champions Hockey League. Domácí nakonec ze zápasu, v němž na začátku třetí části hry vedli o tři góly, berou bod. Hostující tým Rapperswil-Jona Lakers v Třinci vyhrál 7:6 po prodloužení.
1.kolo, pátek 1.9.2023
Rapperswil
6:7p
Třetiny: 1:1, 3:1, 2:4 – 0:1  Branky a nahrávky: 8. Kundrátek (J. Jeřábek, Haas), 26. Pánik (Kundrátek, Voženílek), 27. Polášek (Hrehorčák, Miloš Roman), 38. M. Daňo, 42. L. Hudáček (M. Daňo, A. Nestrašil), 58. L. Hudáček (A. Nestrašil, J. Jeřábek) – 12. Albrecht (Čajka, Aebischer), 38. Schroeder (Wetter, Aebischer), 44. Moy (Noreau, Červenka), 45. Dünner (Schroeder, Wetter), 55. Vouardoux (Červenka, Noreau), 58. Grossniklaus (Rask), 62. Schroeder (Noreau). Rozhodčí: A. Jeřábek, Ondráček – Rampír, Lederer. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 3 406. Střely na branku: 29:33. Střely mimo: 8:8. Zblokované střely: 14:13. Hity: 8:7. Vhazování: 35:28. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 5:2, 5:6, 6:6, 6:7.
HC Oceláři Třinec: Mazanec – Polášek, A. Smith, Kundrátek, J. Jeřábek, M. Adámek, Nedomlel – Voženílek, P. Vrána, Pánik – M. Daňo, L. Hudáček, A. Nestrašil – Haas, Miloš Roman, Hrehorčák – Dravecký, Čacho, Kurovský – Wałęga.
SC Rapperswil-Jona Lakers: Nyffeler – Noreau, Gerber, Aebischer, Grossniklaus, Baragano, Maier, Vouardoux – Zangger, Schroeder, Červenka – Moy, Rask, Wetter – Wick, Dünner, Forrer – Čajka, Albrecht, Lammer – Taibel.

Úvodní třetina historicky prvního utkání třineckých Ocelářů s hráči Lakers ze švýcarské obce Rapperswil-Jona nabídla velice svižný hokej. Hostující hráči dělali domácím problémy především svým pohybem - byli včas na kotoučích, dokázali si v útočném pásmu vytvořit nebezpečné situace, ať už po nahození od modré čáry, nebo po rychlých přihrávkách ze stran. Úvodní gól zápasu ale vstřelili domácí hráči. Tomáš Kundrátek dostal na své místo na pravé straně modré čáry puk, udělal šikovnou kličku hráči, který jej vyjel k modré čáře zablokoval, a následně s využitím clony před brankou nasadil Nyffelerovi "teploměr" - 1:0.

Domácí ale nevedli příliš dlouho. Po necelých čtyřech minutách nahodil ze středového puntíku puk Aebischer, Čajka jej na levé straně dojel a prudkou přihrávkou vybídl k vyrovnání do brankoviště sjíždějícího Yannicka-Lennarta Albrechta - 1:1. Oceláři pak mohli jít opět do vedení, ale několik nadějných střeleckých pozic z jediné přesilové hry úvodní třetiny nevyužili. Po dvaceti minutách tak svítil na kostce pod stropem třinecké arény vyrovnaný stav.

Ve druhé třetině byla aktivita především na holích domácího týmu. První šanci ale měl hostující Moy, stejně jako Oceláři v další přesilovce po vyloučení Gerbera skórovat nedokázal. Druhý gól domácích přišel po krásné kombinaci, ale vlastně trochu se štěstím – za Nyffelera spadl ztečovaný puk od Richarda Pánika, který jej poslal před branku ze značného úhlu – 2:1. Hned o minutu později to bylo o dvě branky, když do švýcarské sítě zapadl pokus Adama Poláška hned po buly vyhraném v útočném pásmu – 3:1.

Na přelomu poloviny normální hrací doby měli velmi dobrou pasáž před Mazancem hostující hráči. Puk lítal rychle z hole na hůl, vypadalo to jako přesilovka. Nejbezpečnější střelou se prezentoval kapitán švýcarského týmu Roman Červenka. Hostům se podařilo snížit dvě a půl minuty před koncem druhé části hry, když klasickou přesilovou hru, která následovala po přesilovce pět na tři, využil tvrdou střelou z osy útočného pásma Jordan Schroeder – 3:2. V rozmezí 23 sekund bylo dvakrát k vidění jedno ze speciálních pravidel CHL – využitá přesilovka nevrátila vyloučeného Jeřábka, naopak se tak stalo po úniku Marka Daňa, který v oslabení zvýšil na 4:2 a ukončil tak tuto pro domácí nevýhodnou situaci.

Třetí třetina začala pro Oceláře pozitivně. Přesilovou hru po krásné kombinaci využil Libor Hudáček a Třinečtí na začátku třetí třetiny vedli o tři góly. Pak se ale nechali vyloučit najednou Dravecký s Čachem a hosté měli k dispozici přesilovku pět na tři. Vzhledem k tomu, že se neukončuje její průběh po vstřelené brance, jedná se o vražednou kombinaci. A to se potvrdilo. Hosté dvěma góly se dostali na dostřel – skórovali Tyler Moy a Nico Dünner. Bylo to rázem pro hosty hratelné a ti měli na své straně navíc psychickou výhodu.

Vyrovnání viselo na vlásku a přišlo necelých šest minut před třetí sirénou, když Mazance prostřelil Nathan Vouardoux. Pro domácí bylo záhy ale ještě hůř, když šestý a v tu chvíli vedoucí gól vstřelil z pravé strany útočného pásma Tim Grossniklaus. To, že domácí nekončili zápas v úplné depresi a vybojovali z něj aspoň bod, zařídil v následné power play Libor Hudáček. V prodloužení však lehký Jeřábkův puk zaklepal pouze na tyč a o moment později na druhé straně akci dva na jednoho proměnil ve vítězný gól Jordan Schroeder. Konečný rezultát – Oceláři 6, Lakers 7!