Kometa byla nad síly Ocelářů

16.12.2019 · Daniel Ježek
Hráči s drakem na prsou se po reprezentační přestávce vrátili do extraligových bojů, v předehrávce osmadvacátého kola na vlastním ledě přivítali brněnskou Kometu. Po vyrovnané první dvacetiminutvce dokázali hosté třemi brankami překlopit utkání na svou stranu a po výhře 4:1 si odvést z WERK ARENY všechny body. Jedinou trefu Slezanů zaznamenal Martin Gernát.
28.kolo, pondělí 16.12.2019
1:4
Třetiny: 1:1, 0:2, 0:1  Branky a nahrávky: 16. Gernát (M. Stránský, Marcinko) – 4. Zaťovič (Mueller), 34. Plekanec, 37. Zaťovič (P. Holík, O. Němec), 43. Mueller (Zaťovič, P. Holík). Rozhodčí: Pešina, Micka – Bryška, Hlavatý. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4 443. Střely na branku: 39:20. Zblokované střely: 17:13. Hity: 9:9. Vhazování: 33:34. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4.
HC Oceláři Třinec: Kváča – Kundrátek, Gernát, M. Doudera, Zahradníček, D. Musil, Galvinš – M. Stránský, M. Kovařčík, Chmielewski – Dravecký (A), Marcinko (A), Hrehorčák – O. Kovařčík, Polanský, Hrňa – Martynek, Novotný, Adamský (C) – Szturc.
HC Kometa Brno: Vejmelka – O. Němec (A), Bartejs, Glover, Pyrochta, Svozil, Gulaši, Malec – Mueller, P. Holík, Zaťovič (C) – Orsava, Plekanec (A), Hruška – Vincour, Lev, Svačina – Kucsera, Kusko, L. Horký.

Do předehrávky osmadvacátého kola aktivněji vstoupili domácí Oceláři, kteří si již ve třetí minutě vypracovali příležitost přesilové hry. Tu ale hráči s drakem na prsou nesehráli vůbec dobře, při vlastní výhodě navíc sami inkasovali. Martin Zaťovič dokázal využít dobré práce Petera Muellera, který získal v souboji s Kundrátkem kotouč, kapitán Komety pak střelou pod horní tyč nedal Kváčovi žádnou šanci. Brňané mohli své vedení potvrdit v osmé minutě, kdy si po faulu Zahradníčka zahráli svou přesilovku, tato příležitost ale zůstala nevyslyšena.

Hra se od poloviny první třetiny vyrovnala a šance byly k vidění na obou stranách, oba gólmani ale byli neprůstřelní. V patnácté minutě se úřadující mistři dostali do druhé přesilové hry, tentokráte s mnohem příznivějším výsledkem. Tři vteřiny po uplynutí patnácté minuty si mezi vrcholy kruhů pro vhazování najel Martin Gernát, slovenský bek tvrdou ránou propálil Vejmelku. Závěrečná pětiminutovka další příležitost nenabídla.

Druhou periodu začali lépe Oceláři, kteří se od úvodního vhazování tlačili do střeleckých příležitostí. Hráči s drakem na prsou měli dostatek možností, jak otočit zápas na svou stranu, domácí hokejisté ale hořeli v zakončení. Největší šanci v sedmadvacáté minutě nevyužil Matěj Stránský, který z prvého kruhu pálil jen do Vejmelkovy lapačky. Hra se následně vyrovnala, větší šance ale k vidění nebyly.

Tři a půl minuty po uplynutí poloviny zápasu se skóre měnilo potřetí. Tomáš Plekanec získal kotouč ve středním pásmu, zkušený forvard pak z kruhu pro vhazování přesně trefil horní růžek Kváčovy branky. Za další tři minuty již Kometa vedla o dvě branky, situaci dvou proti dvěma dokázali hosté dotáhnout do brankové podoby, byť Petr Kváča první zakončení Martina Zaťoviče dokázal vytěsnit. Kapitán Brna ale uspěl z dorážky. Skóre se v prostřední periodě ještě mohlo měnit na obou stranách, Hruška ani Kundrátek ale soupeřova brankáře nepřekonali.

V úvodu závěrečné části hry si Kometa zahrála druhou přesilovku v zápase, tu přesnou střelou z mezikruží zužitkoval Peter Mueller. Oceláři mohli na vedoucí branku Jihomoravanů odpovědět v přesilovce z čtyřiačtyřicáté minuty, Slezané ale ani tuto příležitost nezužitkovali. Doudera, Kundrátek a Hrňa pálili nepřesně. V padesáté minutě mohl Oceláře na dvě branky přiblížit Szturc, novic v ocelářském dresu ale nevyužil ani jednu ze svých dvou šancí. Na druhé straně pak exceloval Kváča při nájezdu Hrušky.

Šest a půl minuty před koncem šedesáté minuty si Oceláři vypracovali další přesilovou hru, zřejmě poslední možnost na návrat do boje o tři body však prováhali. Vejmelka si v poklidu poradil se střelami Gernáta, Stránského a Kundrátka. Kometa se v posledních minutách soustředila na poctivou obranu svého vlastního pásma a nepouštěla domácí do větších šancí. Slezané tak po druhé reprezentační přestávce začali porážkou 1:4.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Nepodařil se nám začátek, po chybě jsme nepochopitelně inkasovali při vlastní přesilovce a dostali tak soupeře na koně. Po vyrovnávací trefě se hra srovnala, hráli jsme aktivně. Druhá trefa Brna, znovu zbytečná ztráta na modré, při třetím gólu nedůraz před brankovištěm. Kluci makali, snažili se, ale v předbrankovém prostoru Brna nám scházel větší důraz a hlad po gólech. Na jednu branku se vyhrát nedá."

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): "Myslím, že jsme do utkání vstoupili lépe, byli jsme aktivnější a povedlo se nám skórovat. Poté se hra srovnala, ale pro nás bylo důležité, že jsme se poučili z nedávného utkání v Třinci, kdy jsme tady nezachytili úvod a třikrát inkasovali. Ve druhé části si vytvářely šance obě mužstva, nám se povedly dva góly z brejků. Musím za celý zápas pochválit naši obranu. Poslední část vypadala opticky lépe pro Třinec, ale vyhrávali jsme osobní souboje, dostávali jsme se k odraženým kotoučům a co prošlo, to pochytal výborný Vejmelka. Za vítězství jsme hodně rádi, šli jsme mu naproti."