Kacetl zdeptal Spartu! Oceláři mají třetí bod

26.03.2023 · Daniel Ježek, FOTO: Jan Beneš
Tento příběh začal v březnu 2021 a pokračuje i o dva roky později. Ondřej Kacetl se v play off přepne do neprůstřelného módu, gólman s číslem 90 v pátém čtvrtfinále zcela vynuloval sparťanské střelce. Jeho spoluhráči vsítili tři branky a mohou se radovat z třetího bodu. Vítěznou trefu zapsal Martin Růžička, pojistky do prázdné branky přidali Daniel Kurovský a Marko Daňo.
ČF5, neděle 26.3.2023
Sparta Praha
0:3
O2 aréna
Třetiny: 0:1, 0:0, 0:2  Branky a nahrávky: 20. M. Růžička (Voženílek, Daňo), 58. Kurovský (Voženílek), 59. Daňo (M. Růžička, Marinčin). Rozhodčí: Hribik, Pražák – Špůr, Šimánek. Vyloučení: 1:6, navíc Konečný (SPA) 5 minut + DKU. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 14 117. Střely na branku: 33:12. Zblokované střely: 36:4. Hity: 14:5. Vhazování: 31:25. Průběh utkání: 0:3. Stav série: 2:3.
HC Sparta Praha: Kovář (Kořenář) – Kempný, Polášek (A), Němeček, Warg, Moravčík, Krejčík – Kaše, Sobotka (A), Řepík (C) – Tomášek, Horák, Kousal – Buchtele, D. Vitouch, Forman – Vauhkonen, G. Thorell, Konečný – E. Thorell.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Mazanec) – Smith, Marinčin, Jeřábek, Kaňák, Doudera, Adámek, Čukste – Daňo, Voženílek, Růžička (A) – Nestrašil, Vrána (C), Kurovský – Chmielewski, Hudáček, Dravecký (A) – Buček, Roman, Hrňa.

Oceláři naskočili do pátého čtvrtfinálového utkání bez potrestaného Tomáše Marcinka. Hráči s drakem na prsou mohli v O2 aréně napodobit skvělý start z předcházejícího klání, v osmačtyřicáté vteřině Růžička našel Kaňáka, ten ale napálil jen připraveného Kováře.

V dalších minutách se hrál velice opatrný hokej, v kolonce střel na branku u obou soupeřů až do třinácté minuty svítila číslovka 1. Nikdo nechtěl udělat chybu, oba brankáři proto mnoho práce neměli. V zmiňované třinácté minutě se do velká šance dostali domácí, kdy Horák přihrával volnému Poláškovi, sparťanský bek ale nezamířil přesně. O dvě minuty později Gustaf Thorell dorážel Krejčíkovu sraženou střelu, opět mimo.

Poté se do hry dostali Oceláři. Voženílek nejprve v šestnácté minutě z levého kruhu nechal vyniknout Kováře, Třinec pak hrál po faulu Kempného přesilovku, kterou v poslední minutě periody využil. Voženílkovo nahození se zastavilo u Martina Růžičky, kanonýr slezského celku nadvakrát překonal domácího brankáře.

Zatímco první třetinu na střely ovládli hosté, tu prostřední zcela opanovala Sparta. Domácí se drželi v tempu především pomocí čtyř přesilových her, na Kacetlovu branku hráči z hlavního města vyslali v této třetině sedmnáct střel, ani jednou ale nepřekonali vynikajícího gólmana Ocelářů.

Fantom posledních dvou play off se opět dostal do neprůstřelného módu. Kacetl v první přesilovce vyčapal Horáka, v další výhodě Sparty ve třiatřicáté minutě sice neudržel střelu Řepíka, na brankové čáře ale skvěle zasáhl Nestrašil. O dvě minuty později pak Kacetl na brankovišti zlikvidoval několikanásobné dorážení Vauhkonena.

To brankář domácích po celou třetinu jen sledoval marné snažení svých spoluhráčů o srovnání stavu, Kovář musel zastavovat pouze jednu soupeřovu střelu z hole Kaňáka. Horkou chvilku pak Kovář prožil po minutě třetí části, kdy v přečíslení dvou proti jednomu se na jeho klec řítili Voženílek s Růžičkou. Druhý jmenovaný pálil z levé strany, Kovář vyrazil puk do rohu.

Další průběh třetí třetiny se nápadně podobal periodě předcházející. Sparta hrála dvě přesilovky v rychlém sledu za sebou, domácí střelci stále naráželi na zeď jménem Ondřej Kacetl. Pražané tak v rozmezí necelých pětadvaceti minut nevyužili šest přesilových her v řadě.

Osm minut před závěrečnou sirénou mohl Spartě smrtící úder zasadit Daniel Voženílek, který se dostal do úniku, pokus třineckého útočníka po rychlé kličce na brankovišti ale zastavila tyč domácí branky. Sparta tak stále cítila šanci ke srovnání. Pět minut před koncem Tomášek vyzval Kousala, ten z bezprostřední blízkosti ale opět nechal jen vyniknout fantastického Kacetla.

V padesáté osmé minutě si domácí střídačka vzala time out, taktika vymyšlená švédským koučem Hansem Wallsonem ale nepočítala s prohraným vhazováním a rychlým Danielem Kurovským. Třinecký útočník sebral na modré kotouč Kempnému a bez problémů jej dovezl do prázdné branky – 2:0 pro Oceláře!

Domácí to s prázdnou brankou zkoušeli i nadále, Oceláři ale skvěle bránili a když Růžička vyslal do sóla Marka Daňa, bylo o vítězi rozhodnuto. Třinecká defenzíva v čele s famózním Ondřejem Kacetlem zdeptala Spartu, Oceláři budou v úterý útočit na postup mezi nejlepší čtveřici.

Miloslav Hořava (Sparta Praha): „Přesilovky ve druhé třetině byly rozhodující fází zápasu. Dnes jsme jich měli hodně. Třinec to však zahrál výborně a my jsme nenašli cestu, abychom dali gól, což rozhodlo o celém zápase. Takhle to prostě v play off chodí. Důležité však je, že máme zcela čisté svědomí, že jsme tam nechali všechno, i když jsme prohráli.“

Zdeněk Moták (Oceláři Třinec): „Rozhodujícím elementem bylo naše ubráněné oslabení. Druhá třetina, kdy jsme byli od 25. do 36. minuty čtyřikrát vyloučení, nás stála spoustu sil ve speciálních formacích, které na oslabení chodily, zatímco ostatní hráči se nedostali do hry. Musím ale poděkovat hráčům, kteří tam byli. Byl to kvalitní, bojovný a zodpovědný výkon. Zblokovali jsme snad přes třicet střel. Nadstandardní výkon podal Kacetl, ale je to otázka práce celého mužstva. Toto je play off. A já musím chlapcům poděkovat.“