Fantazie! Oceláři vezou z Prahy bod

20.03.2023 · Michal Samiec, foto: Jan Beneš
Čtvrtfinálová série je po dvou zápasech v pražské O2 areně vyrovnaná. V utkání výtečných parametrů se rozhodovalo až v prodloužení, v němž v přesilové hře rozhodl Voženílkův sražený pas. Oceláři se prezentovali v hlavním městě výbornými výkony a vezou si k domácím zápasům jeden bod.
ČF2, pondělí 20.3.2023
Sparta Praha
2:3p
O2 aréna
Třetiny: 1:1, 1:0, 0:1 – 0:1  Branky a nahrávky: 14. D. Kaše (P. Kousal), 34. Sobotka (Roman Horák, Kempný) – 19. L. Hudáček (J. Jeřábek, A. Nestrašil), 49. L. Hudáček (A. Nestrašil), 68. Voženílek (Hrňa, Marinčin). Rozhodčí: Kika, M. Sýkora – Rampír, Synek. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 12 312. Střely na branku: 36:36. Střely mimo: 17:15. Zblokované střely: 12:13. Hity: 9:6. Vhazování: 40:35. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3. Stav série: 1:1.
HC Sparta Praha: Jakub Kovář – Mikliš, Kempný, M. Jandus, Němeček, Polášek, Moravčík, Krejčík – Forman, Sobotka, Řepík – D. Kaše, Roman Horák, D. Tomášek – Buchtele, D. Vitouch, P. Kousal – Safin, G. Thorell, Vauhkonen.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Marinčin, Smith, Kaňák, J. Jeřábek, M. Adámek, M. Doudera – Martin Růžička, Voženílek, M. Daňo – Hrňa, L. Hudáček, A. Nestrašil – Dravecký, P. Vrána, Chmielewski – Kurovský, Miloš Roman, Buček.

Druhý zápas začali Oceláři v brance s Kacetlem a bez Marcinka, který v sestavě chyběl z rodinných důvodů. Sparta v úvodu byla aktivnější, první šanci měl po objetí branky Horák. Na druhé straně na konci třetí minuty kontroval Jeřábek, jehož štiplavý pokus udržel Kovář před brankovou čárou. Následující pasáž zápasu byla v režii domácího týmu, který častěji držel puk a vyskytoval se před třineckým brankářem. V první desetiminutovce byla k vidění ještě šance Řepíka a na třinecké ofenzivní straně pokus Daňa, který dostal kotouč po nezištné přihrávce Růžičky a trefil tyč sparťanské branky.

Ve dvanácté minutě byl vyloučen Roman. Domácí hráli přesilovku výborně, Oceláři se s nasazením a obětavostí bránili. Spartě se nakonec podařilo využít početní převahy, když vstřelila branku přesně dvě minuty po třineckém vyloučení. Technicky to už není využitá přesilovka, ale vyloučený Roman se samozřejmě ještě nestihl zapojit do bránění. Po milimetrové přihrávce od pravého mantinelu od Kousala skóroval David Kaše. Oceláři v polovině osmnácté minuty také dostali možnost hrát přesilovku. Třinecký snajpr Růžička při střele zlomil hůl a spurtující Libor Hudáček, který ho vystřídal, ihned po přesunu na levý kruh dostal nabito od Jeřábka a jeho pokus skončil za brankovou čárou.

Do druhé třetiny vstoupili výrazně aktivněji hostující hráči. Mezi třetí a čtvrtou minutou si Oceláři vytvořili dvě dobré šance a to střelu Kurovského a šanci Nestrašila. Především akce druhého jmenovaného volala po brance, když se jednalo o samostatný nájezd. V deváté minutě dokonce svěřenci trenérského dua Moták – Országh skórovali, ale gól padl do posunuté branky a rozhodcovské duo nakonec po kontrole videozáznamu zápis do protokolu zápasu Marku Daňovi neumožnili.

Po polovině zápasu měl šanci po pohledné kombinaci třineckých forvardů Hrňa, ale ani jemu se nepodařilo vsítit branku. Ve čtrnácté minutě byl vykázán na trestnou lavici Daňo a domácí přesilovou hru díky Vladimíru Sobotkovi rychle využili. Do konce druhé části hry počítali další šance spíše domácí – a to po kombinaci, která byla zakončena střelou Tomáška a Kašeho dorážkou. Minutu před koncem pak ještě orazítkoval Kacetlovu tyč Řepík. Po čtyřiceti minutách tak byli blíže bodu z tohoto utkání sparťani.

První minuty třetí třetiny byly ve znamení opatrné hry. Sparťané se nehnali za každou cenu dopředu, věděli, že po druhé části hry mají nahráno. Oceláři naopak vyčkávali na klíčový okamžik pro vyrovnání. Velké šance se v prvních minutách nerodily. První šance jsme registrovali mezi šestou a sedmou minutou, když se rýsovala nadějná příležitost pro Kousala s Buchtelem a později pro Horáka. Hosté vyrovnali po nezištné přihrávce Nestrašila před branku, kam si sjel Libor Hudáček a zavěsil pod Kovářovu horní tyč druhý gól večera.

Slezané následně kuli železo dokud bylo žhavé. V jedenácté minutě se Třinečtí nastěhovali do pásma, měli několik velkých šanci – největší asi Voženílek, kterému servíroval k tyči puk Růžička, ale hůl domácího obránce vychýlila kotouč z trajektorie na hokejku třineckého prvního centra. Oceláři nakonec mačkali sparťany před jejich brankářem déle než dvě minuty, ale tuto nadějnou situaci nevyužili. Ve zbytku normální hrací doby byli blíž rozhodnutí hosté, ale po největší šanci Ocelářů – po aktivitě Daňa na brankovišti – vyskákal kotouč mimo nebezpečí z Kovářova pohledu. Zápas tak dospěl do prodloužení. V něm se hrálo prakticky pouze na Kovářovu branku a důvodem byla nedisciplinovanost sparťanských hráčů, kteří se nechali hned třikrát vyloučit. Třetí vyloučení, kdy pykal za vysokou hůl Sobotka, využil odrazem od Moravčíkovy hole Daniel Voženílek. Konečný výsledek – Sparta 2, Oceláři 3. Série je tak před třineckými zápasy vyrovnaná.

Miloslav Hořava (Sparta): "Zápas je o maličkostech. My jsme udělali v prodloužení fauly, to se nemůže stát. Dát šest minut Třinci přesilovku, to dopadne, jak to dopadlo. Ale hráčům nemůžeme absolutně nic vytknout. Makali, dřeli. Zdá se to jednoduché, když se na to člověk dívá z klidu, ale hráči mají výdej tak obrovský, že ty chyby pak udělají. Je to hokej, to se nedá nic dělat."

Zdeněk Moták (Třinec): "Narazili na sebe dva kvalitní soupeři, v tom dnešním druhém zápase to bylo vyrovnané. My jsme byli aktivní, vypracovávali jsme si prostor k šancím. Bohužel v oslabeních jsme dostávali branky, to nás trošičku sráželo. Nicméně my jsme vstřelili také branku v přesilové hře, pak ve hře pět na pět a v prodloužení znovu v přesilové hře. Myslím, že dnes ty speciální formace opět rozhodly."