V neděli znovu doma: Oceláři kontra Pardubice

10.01.2014 · Michal Samiec, Martin Stebel
V neděli 12. ledna napíše Tipsport extraliga už svou v pořadí 38. epizodu. Obecenstvo na Lesní bude tentokrát svědky střetnutí mezi třineckými Oceláři a týmem z Pardubic. Podaří se domácím navázat na předchozí výsledky a navléknout pátý korálek na aktuální čtyřzápasovou šňůru výher?

Sponzorem nedělního zápasu s Pardubicemi je společnost NEUpress servis s.r.o.

Rok 2014 už z kalendáře ukrojil jedenáct dní, ale Oceláři se domácímu publiku představí letos poprvé. Třízápasová série venkovních duelů však byla pro Třinec velice pozitivní. Před nedělním měřením sil se tedy rodí otázka: Semele ocelářská mašina také pardubický perník?

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

Pojišťováci neprožívají příliš povedenou sezonu. Ambiciózní klub s tradičně silným diváckým zázemím aktuálně figuruje na osmé pozici, což lze hodnotit jako neúspěch. Jejich letošní výsledky i herní projev jsou podobné sinusoidě. Především bodové ztráty na domácím ledě mohou být v konečném zúčtování po základní části velice bolestné - za poslední měsíc si v ČEZ aréně připsali hned tři porážky.

V neradostném duchu se neslo také poslední střetnutí, kdy Východočeši poměrně překvapivě padli s Karlovými Vary 1:4. "Podali jsme velice špatný výkon, Karlovy Vary vyhrály zaslouženě. Soupeř byl u všech puků dřív, vyhrával osobní souboje, a to byl důvod naší porážky. Nedokázali jsme se dostat do větších šancí a celkově jsme si jich moc nevytvořili," sypal si popel na hlavu pardubický lodivod Zdeněk Venera.

Pro někoho možná překvapivým tahounem pardubické družiny je mladík Tomáš Nosek, jenž prožívá bodově plodnou sezonu (14+19). Velkou hrozbou pro obrany rivalů jsou také Tomáš Zohorna (13+14) a Lukáš Radil (12+12). V defenzivě je dominantní personou spolehlivý Václav Benák (6+14). Mezi třemi tyčemi se v současnosti těší důvěrou trenérů slovenský strážce svatyně Július Hudáček, jenž se velmi dobře zná s třineckým Peterem Hamerlíkem, se kterým se podílel na stříbrném úspěchu Slovenska na světovém šampionátu v roce 2012.

Poslední zápas Pardubic:

10. ledna: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – HC Energie Karlovy Vary 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 50. Somík (Nahodil, Endál) - 21. Pohl (Zaťovič, Balán), 35. Pohl (Gulaši, Balán), 45. Zaťovič (Kytnár), 60. Pohl (Gulaši).

Sestava Pardubic v posledním zápase: Hudáček - Ďaloga, Benák, Píša, Zdráhal, Gregorc, Vašíček - Radil, T. Nosek, T. Zohorna - Kolář, Somík, P. Sýkora - Endál, Cetkovský, Tybor - Moučka, Nahodil, Semorád.

Šimonu Hrubcovi se letos proti Východočechům daří. V prvním utkání ve Werk aréně vychytal čisté konto, ve druhém utkání v ČEZ aréně v Pardubicích dlouho držel naděje Ocelářů na hubené vítězství 1:0, avšak nakonec byl při porážce 1:2 v nastavení. Nicméně v této sezóně proti Pardubicím drží průměr inkasovaných branek 0,99 na zápas a úspěšnost zákroků má proti střelecky disponovanému soupeři 96 %.

Z kabiny Ocelářů

Jak na Nový rok, tak po celý rok. Pokud by se okřídlené lidové rčení zakládalo na pravdě - Oceláři by letos jistě aspirovali na příčky nejvyšší. Tři po sobě jdoucí úspěšné zápasy na kluzištích soupeřů přinesly Slezanům potřebný klid a relativní psychický komfort. V prosinci 2013 nevsítili na ledech rivalů ani jeden gól, ale tahle bilance je zatím v úvodu letošního roku diametrálně odlišná - 3 zápasy a 10 branek.

Ve stejném trendu by svěřenci trenérského tandemu Kalous - Marek jistě rádi pokračovali rovněž ve Werk aréně, ovšem Pardubice jsou letos značně nevyzpytatelné a domácí hráče rozhodně nečeká "procházka růžovým sadem". Není bez zajímavosti, že také před letošním prvním duelem těchto soupeřů (Třinec - Pardubice 3:0), měli Oceláři na svém kontě sérii čtyř výher v řadě.

"Z Brna to jsou to velmi cenné tři body. Měli jsme výborný vstup do utkání a dokázali jsme se dostat do vedení. Nakonec to bylo drama se šťastným koncem pro nás," okomentoval páteční utkání Jiří Kalous, jenž před neděli nemá důvod zásadně měnit úspěšnou sestavu, která v posledním týdnu prošla několika rošádami. Stabilní výkonnost momentálně prezentují také oba gólmani - Peter Hamerlík a Šimon Hrubec. Nominace na tento post pro konkrétní utkání tedy musí být docela příjemným dilematem.

Stejně jako ke konci loňského roku bude tento duel startovat už od 15:00 hodin. Hlavní motivací pro odpolední začátek je zvýhodnění cílové skupiny "rodina s dětmi". Z toho důvodu bude i tentokrát připraven dětský koutek, kde malí fanoušci mohou soutěžit a vyhrát zajímavé suvenýry. Majitelé permanentních vstupenek, kteří si dosud nevyzvedli dárkové balení Radegast Multipack, mají možnost zlatavý mok získat po konci utkání ve stánku pivovaru před budovou Werk arény.

Poslední zápas Ocelářů:

10. ledna: HC Kometa Brno – HC Oceláři Třinec 3:4 (1:2, 0:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 12. Š. Novotný (Burian), 46. T. Svoboda (Kempný), 47. H. Zohorna (Burian, Jan Hanzlík) - 8. Hrňa (Matuš, Rufer), 12. Polák (Bonk), 28. Adamský (Hrabal, Polanský), 40. Martin Růžička (Galvas, Polanský).

Sestava Třince v posledním zápase: Hamerlík - Roth, Galvas, Hrabal, Linhart, D. Nosek, Krejčí - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, Polák - D. Květoň, Peterek, Rákos - Hrňa, Matuš, Rufer.

Jiří Polanský se prozatím prosadil proti Pardubicím v obou dosavadních vzájemných zápasech. V prvním zápase v Třinci pečetil svou brankou konečné skóre na 3:0, v Pardubicích dal při porážce 1:2 v prodloužení jedinou branku Ocelářů.

Vzájemné zápasy v této sezóně

Přestože v obou dosavadních duelech mezi Třincem a Pardubicemi zvítězili domácí, poměr získaných bodů mezi slezským týmem a mančaftem z východních Čech je 4:2. Druhé utkání, které se hrálo koncem listopadu v ČEZ aréně, totiž domácí zvládli až díky prodloužení. Hosté drželi těsné jednobrankové vedení od 14. minuty až téměř do konce základní hrací doby. Avšak v 59. minutě domácí Pardubičtí vyrovnali – byla to první branka Východočechů Šimonu Hrubcovi v této sezóně ve 119. minutě hry. V prodloužení již v první minutě rozhodl o prémiovém bodu pro domácí Nosek.

13. října: HC Oceláři Třinec – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Matuš (Ostřížek), 19. Adamský (Polanský, Gorškov), 34. Polanský (Roth, Linhart).

29. listopadu: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – HC Oceláři Třinec 2:1 po prodl. (0:1, 0:0, 1:0/1:0)
Branky a nahrávky: 59. Radil (Zdráhal, P. Sýkora), 61. T. Nosek (Radil, Benák) – 14. Polanský.

Bilance venku: 18 zápasů, 5-1-5-7, skóre 48:58, 22 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 5 výher – 5 proher (2 v prodl.), skóre 30:26, 17 bodů
Aktuální série: 2 prohry
Lídr kanadského bodování: Tomáš Nosek 33 (14+19)
Nejlepší střelec: Tomáš Nosek 14
Nejlepší nahrávač: Tomáš Nosek 19
Nejproduktivnější obránce: Václav Benák 20 (6+14)

Bilance doma: 18 zápasů, 11-1-0-6, skóre 49:39, 35 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 6 výher (1 v prodl.) – 4 prohry, skóre 18:20, 17 bodů
Aktuální série: 4 výhry
Lídr kanadského bodování: Jiří Polanský 32 (11+21)
Nejlepší střelec: Martin Adamský 16
Nejlepší nahrávač: Jiří Polanský 21
Nejproduktivnější obránce: Vladimír Roth 18 (7+11)
Branislav Konrád, 3 zápasy, úsp. 89,47 %, prům. 3,81 g/z, 0 SO
Hrál v drese soupeře: Radek Bonk, Daniel Rákos, Tomáš Linhart.

Koutek ocelářských zajímavostí

Největší počet hitů: Jiří Polanský, Daniel Rákos oba 53
Bilance trestných střílení – hráč v poli: Daniel Rákos 100 % (1 vstřelený z 1)
Bilance trestných střílení – brankář: Branislav Konrád, Peter Hamerlík oba 100 % (1 chycený z 1)
Bilance nájezdů - hráč v poli: Jiří Polanský 75 % (3 vstřelené ze 4)
Bilance nájezdů - brankář: Peter Hamerlík 100 % (5 chycených z 5)