Vyrovnaný začátek, jednoznačný konec. Třinec přejel Spartu a ujímá se vedení v sérii

28.03.2015 · Tomáš Vacho
Úvodní duel semifinálové série mezi domácími Oceláři Třinec a hostující Spartou Praha dlouho zůstával na mrtvém bodě, diváci viděli první branku až ve čtyřiadvacáté minutě, kdy se z trestného střílení trefil Matuš. Od té doby Třinec dominoval a došel si k zasloužené výhře 6:2.
SF1, sobota 28.3.2015
Sparta Praha
6:2
Třetiny: 0:0, 3:1, 3:1  Branky a nahrávky: 24. Matuš (TS), 27. Adamský (Polanský, Klesla), 35. Hrňa (Klesla, Ružička), 44. Dravecký (Orsava, Galvas), 45. M. Doudera, 48. Plíhal (Ružička, Hrňa) – 32. Pech (Kumstát), 58. Přibyl (Barinka, Forman). Rozhodčí: Martin Fraňo, Oldřich Hejduk – Jaromír Bláha, Jiří Svoboda. Vyloučení: 13:12, navíc Réway (Sparta) na 10 minut. Využití: 2:0. Diváci: 5063. Střely na branku: 26:21. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 6:1, 6:2. Stav série: 1:0.
Hrubec – Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Trončinský, M. Doudera, Foltýn – Hrňa, Klepiš, Ružička – Kreps, Plíhal, Orsava – Dravecký, Polanský, Adamský – Cienciala, Pechanec, Matuš – Růžička
Novotný (na trestné střílení ve 25. minutě a od 45. minuty Janus) – Ďaloga, Mikuš, Pilař, Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger – Kumstát, Pech, Rolinek – Réway, Hlinka, Buchtele – Sabolič, Cingel, Vondrka – Forman, Přibyl, Dvořáček – Černoch

První velkou šanci zápasu předvedli hosté již ve čtvrté minutě, kdy se před Hrubcem zjevil osamocený Buchtele, kterému ale zakončení v jasné pozici nesedla střela. Třinec se do gólové šance dostal v desáté minutě, kdy Orsava vyslal Rotha do samostatného zakončení, ale klička mu nevyšla.

Více šancí již první třetina nenabídla, naopak byl k vidění nespočet šarvátek, strkanců a podobných vyhrocených momentů.

Druhá třetina již byla plodnější. Hned na jejím začátku byl Radim Matuš v jasné pozici faulován Poláškem a sudí nařídili trestné střílení. Sparta na nájezd poslala do brány Jaroslava Januse, ale třinecký forward si jej vychutnal a po bekhendovém blafáku otevřel skóre.

V šestadvacáté minutě Oceláři zahrávali přesilovou hru. Hlinka s Rolinkem při ní ujeli do přečíslení, ale skvělý Hrubec nekapituloval. Třinec pak hned předvedl rychlý přesun do útoku, kde Polanský nadvakrát namazal Martinu Adamskému, který pohotově poslal puk mezi betony sparťanského gólmana a zvýšil tak na dvoubrankový rozdíl.

Domácí mužstvo mělo ještě jednu dobrou šanci okolo poloviny zápasu, kdy Štefan Růžička trestuhodně netrefil úplně prázdnou bránu. Pak se do hry více dostala Sparta.

Brankou hostů mohla nejprve skončit Hlinkova rána z mezikruží, která orazítkovala pouze konstrukci Hrubcovy klece. Sparta ale snížila až ve dvaatřicáté minutě. Lukáš Pech projel po pravé straně a zakončil, brankou však skončila až dorážka.

Třinec ale na snížení stavu našel rychlou odpověď. Štefan Růžička chytrou příhrou na modrou čáru umožnil Kleslovi vyslat střelu, jejíž trajektorii mírně usměrnil Erik Hrňa a umožnil svému týmu radovat se potřetí.

Pražané se s výsledkem snažili ještě něco udělat na začátku posledního dějství. Polášek stál na konci rychlého útoku a rychlou střelou trefil spojnici brány domácích. Pak ale tlak Sparty poklesl a Oceláři tak mohli dokonat jednoznačné vítězství.

Během necelé minuty a půl se trefili Vladimír Dravecký s Milanem Douderou a vyhnali Novotného na střídačku, do brány Sparty se podruhé v zápase postavil Jaroslav Janus. Ten si pak hned musel poradit s vyloženými šancemi Rotha a Adamského, ale na přesilovkovou dorážku Tomáše Plíhala byl už i on krátký.

Poslední šanci domácích v zápase měl Pechanec, ten ale příhru Ciencialy pro překonání Januse nezužitkoval.

Závěr zápasu však patřil Spartě, dvakrát se jí podařilo dostat puk za brankovou čáru, ale videorozhodčí jako regulérní branku pouze jeden z těchto případů. Konkrétně se jednalo o situaci z osmapadesáté minuty, kdy Barinka nahodil puk na bránu. Tam vzduchem letící puk usměrnil za Hrubcova záda Daniel Přibyl, který tak snížil stav na konečných 6:2.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Vítězný vstup do série nás těší. Je to ale pouze první bod, zítra nás čeká další těžké utkání. Jsme rádi za výkon a přístup, který hráči v dnešním zápase předvedli. Poctivě se připravíme na zítra abychom zopakovali dnešní výkon.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): V zápase jsme udělali mnoho hrubých individuálních chyb. Nejedná se jen o nepřesné přihrávky, o nezakončené šance. Patří tam i hloupá vyloučení. Proto jsme nemohli pomýšlet na zisk bodu.