Úspěšný vstup do semifinále – Oceláři vynulovali Boleslav

03.04.2022 · Michal Samiec, foto: Lukáš Filipec
Třinečtí Oceláři ani v pátém utkání vyřazovacích bojů nenašli svého přemožitele. Stejně jako v loňském prvním semifinálovém zápase i letos dokázali svého soupeře porazit s nulou na kontě inkasovaných branek. Vítězný gól padl v závěru druhé třetiny, v závěrečné dvacetiminutovce si domácí hráči výsledek dokázali uhlídat.
SF1, neděle 3.4.2022
Ml. Boleslav
3:0
Třetiny: 0:0, 1:0, 2:0  Branky a nahrávky: 40. M. Kovařčík (Chmielewski, Dravecký), 44. D. Musil (Martin Růžička, A. Nestrašil), 60. Miloš Roman. Rozhodčí: Pražák, Sýkora – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:2, navíc Ševc (Mladá Boleslav) 5 min. a do konce. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400. Střely na branku: 37:24. Střely mimo: 9:16. Zblokované střely: 9:16. Hity: 8:3. Vhazování: 35:33. Průběh utkání: 3:0. Stav série: 1:0.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Marinčin, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, M. Adámek, Zahradníček – Martin Růžička, P. Vrána, M. Daňo – O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil – Hrňa, Marcinko, Svačina – Chmielewski, Miloš Roman, Hrehorčák – Dravecký.
BK Mladá Boleslav: Krošelj – Ševc, Pýcha, Pláněk, Jánošík, Fillman, Lintuniemi, D. Moravec – D. Šťastný, Bičevskis, Kotala – P. Kousal, O. Najman, J. Eberle – Kelemen, Fořt, Lunter – J. Stránský, T. Knotek, A. Raška.

Úvodní třetina semifinálové série mezi třineckými Oceláři a Mladou Boleslaví stejně jako první třetiny tří ze čtyř čtvrtfinálových zápasů s Vítkovicemi nenabídla branku. Ale nedá se říct, že by se na ledě nic nedělo. Hra byla vyrovnaná, střelecky byli mírně aktivnější bruslaři. Ti se dostali také do první zajímavější situace, když ve čtvrté minutě nezachytil kotouč na útočné modré Nestrašil a hosté se pokusili o kontr. Situace skončila tak, že Lintuniemi centroval od modré do předbrankového prostoru, kde byl úplně volný Fořt, ten ale puk nezachytil. V sedmé minutě měla druhou dobrou příležitost hostujícího týmu dvojice Kelemen – Lunter. Prvně jmenovaný centroval od pravého mantinelu do Kacetlova brankoviště, kam najížděl Lunter. Ten puk přejel, Kacetlovi přihrávaný kotouč přepadl přes beton do modře vyznačeného prostoru, kde naštěstí pro domácí byl jako první Musil.

O chvíli později byl k vidění první souvislejší tlak Ocelářů, v němž od pravého mantinelu najel do brankoviště Nestrašil a pár momentů na to zpoza branky z druhé strany vjel s kotoučem do slotu Ondřej Kovařčík. Gól z těchto situací nebyl, stejně jako z překvapivého pokusu Draveckého z pravého kruhu v minutě desáté. O minutu později byla zaregistrována největší šance úvodní dvacetiminutovky – to Ševc poslal puk od modré na teč, Kacetl na změnu trajektorie puku zareagoval, ale pouze vyrazil ze svého pohledu do pravé strany, odkud mohl dorážet a také dorážel Stránský. Třinecký brankář Stránského dorážku k velkému veselí třinecké arény vychytal. Zhruba dvě minuty před koncem třetiny ještě nepříjemně před Krošeljem tečoval Marinčinovo nahození Hrehorčák.

Druhá třetina se hrála tři čtvrtě hodiny a nabídla řadu událostí, které ovlivnily další průběh utkání. Již po 16 sekundách Marko Daňo tečoval nahození Marinčina od modré čáry – Oceláři se rychle dostali do útočné třetiny a šli do jednoduchého zakončení, které bylo úspěšné. Po zhruba pětiminutovém zkoumání situace videorozhodčím však bylo konstatováno, že gól byl docílen vysokou holí. Ve čtvrté minutě byl vyloučen první hráč v zápase, byl jím hostující kapitán Ševc, a tak domácí hráli přesilovku. Vytvořili si v ní solidní tlak, Douderovo zakončení ze slotu vygenerovalo zmatek před Krošeljem, ale gól nepadl. Po návratu byl Ševc na ledě přesně 17 sekund, když si u hrazení našel třineckého Daňa a tvrdým zákrokem do hlavy jej poslal k ledu. Rozhodčí hostujícího kapitána poslali s trestem do konce utkání do kabin a Oceláři měli k dispozici dlouhou přesilovou hru.

Třinečtí ale v pětiminutové přesilovce neskórovali, stejně jako hráči Mladé Boleslavi, kteří dostali možnost hrát první početní výhodu hned záhy. Hosté si nevytvořili v přesilové hře vyloženou šanci, Oceláři si nebezpečné střelce na straně Bruslařského klubu pohlídali. Hůř to s uhlídáním předbrankového prostoru dopadlo ve 35. minutě, když obránce Moravec vysunul do úniku Kousala. Ten v samostatném nájezdu na Kacetla domácího brankáře nepřekonal. Když už se zdálo, že gól nepadne ani ve druhé třetině, objel Krošeljovu branku Chmielewski a poslal puk mezi kruhy na Michala Kovařčíka, který svižnou střelou napnul mladoboleslavskou síť.

Třetí část hry začala dvěma náznaky šancí – nejprve střílel z pravého kruhu Marinčin a na druhé straně Kelemen svižně objel Kacetlovu branku a zakončil. Na začátku třetí minuty byli za vzájemnou drobnou šarvátku vyloučení Marcinko s Fořtem a hru čtyři na čtyři proměnili Oceláři v druhou branku. Po vyhraném buly na levé straně útočného pásma Růžička rychle přenesl hru na pravý kruh, kde byl zcela volný David Musil a vymetl růžek Krošeljovy branky. O pár sekund později jeli dva na jednoho Chmielewski s Romanem a střelu prvního jmenovaného slovinský brankář vytěsnil rukavicí nad. V sedmé minutě byl vyloučen Vrána a hosté přesilovku nevyužili, navíc se přes Lintuniemiho dostal do samostatného úniku Marcinko, ale neuspěl.

V polovině třetí třetiny se do nebezpečného zakončení dostal ze strany Fořt, na druhé straně se otevíral prostor pro třinecké kontry. Jeden z nich předvedli Marcinko se Svačinou. Tři a půl minuty před koncem se zvyšující se aktivitu hostů pokusili rozbít Vrána s Růžičkou, kteří postupovali na jediného bránícího hráče Boleslavi, ale střelu třineckého kapitána Krošelj schoval do rukavice. Zhruba dvě a půl minuty před koncem si hostující kouč Rulík vzal time out a po něm nechal Krošelje na střídačce a hosté vrhli všechny síly do dramatizace zápasu. To se jim ale nepovedlo, navíc po zakázaném uvolnění Boleslavi zhruba tři čtvrtě minuty před koncem se musel Krošelj vrátit do branky, aby po vhazování inkasoval po třetí. Miloš Roman pohotově poslal do branky kotouč po akci Marka Daňa. Konečný výsledek prvního semifinále – Oceláři 3, Bruslaři 0!

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Chtěl bych klukům poděkovat za odvedený výkon. Souhlasím, že v první třetině to nebylo z naší strany ono. Ondra Kacetl nás podržel. Přesilovky jsme nesehráli dobře, ale měli jsme kliku, že jsme dali gól do šatny. Ve třetí třetině to byl boj. I když si Boleslav nějaké šance vytvořila, tak jsme je ustáli a dali dva další góly. Je to ale první zápas, série není u konce."

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): "Vstup do zápasu jsme neměli špatný. Tušili jsme, že se Třinec ve druhé třetině zlepší. Pak přišel moment, kdy jsme byli vyloučeni na pět minut, ale ubránili jsme to strašně dlouhé oslabení. Třinec má nejlepší přesilovku v lize, pro nás to bylo povzbuzením. Bohužel jsme v závěru inkasovali gól, který pomohl Třinci, nám ublížil a ve třetí třetině jsme dostali dvě branky po buly."