Třetí výhru v řadě Třinec nepřidal, Spartě podlehl 1:5

28.01.2024 · Daniel Ježek, FOTO: HC Sparta Praha
Po dvou domácích utkáních vycestovali Oceláři na led soupeře, v pražské O2 aréně se postavili Spartě. Hráčům s drakem na prsou ale zápas příliš nevyšel, z výhry 5:1 se radovali domácí. Jedinou trefu hostí vsítil Tomáš Kundrátek.
41.kolo, neděle 28.1.2024
HC Sparta Praha
5:1
O2 arena
Třetiny: 1:0, 1:0, 3:1  Branky a nahrávky: 7. Ton (Hauser), 28. Buchtele (Horák, Irving), 49. Chlapík (Buchtele), 58. Chlapík (Kempný), 60. Forman (Krejčík, Najman)– 51. Kundrátek. Rozhodčí: Šír, Hribik – Šimánek, Špůr. Vyloučení: 3:5, navíc Mozík (SPA) - Voženílek (TRI) 5 min. za bitku. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 15 527. Střely na branku: 39:32. Zblokované střely: 19:19. Hity: 5:4. Vhazování: 22:37. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1.
HC Sparta Praha: Kořenář (J. Kovář) – Kempný (A), Mozík, Krejčík, Moravčík, Němeček, Irving – Forman, Sobotka, Řepík (C) – Buchtele, Horák, Chlapík (A) – Konečný, O. Najman, P. Kousal – Ton, Mužík, Hauser.
HC Oceláři Třinec: Mazanec (Kacetl) – Smith, Marinčin, Nedomlel, Kundrátek, J. Jeřábek, Polášek, Mrtka – Voženílek, Nestrašil, M. Růžička (A) – Cienciala, Vrána (C), Helewka – M. Roman, Holinka, Hrehorčák – Dravecký (A), Čacho, Sikora.

Do utkání na ledě pražské Sparty naskočili Oceláři s jednou změnou v sestavě, na pozici sedmého beka byl do duelu připraven Radim Mrtka. Jako první se do velké šance dostal v šesté minutě Voženílek, třinecký útočník ale dlouho se zakončením váhal, nakonec jej domácí obránci obrali o kotouč.

O minutu později viděla téměř vyprodaná O2 aréna první branku utkání. Jednadvacetiletý Petr Ton dostal průnikovou přihrávku za obranu Ocelářů, domácí forvard si od hrazení najel do předbrankového prostoru, odkud se bekhendovou kličkou prosadil mezi Mazancovými betony.

Hned v další akci mohla Sparta své vedení zdvojnásobit, Konečný ale v souboji jeden na jednoho na Mazance nevyzrál. Hra se poté proměnila v souboj o každý kousek ledu, větší aktivitou se prezentovali Slezané, Třinec se ale do vážnějších příležitostí nemohl dostat. Na konci šestnácté minuty fauloval Smith, Sparta hrála přesilovku, tu ale nevyužila. A když v závěrečné minutě o centimetry mimo pálil Kousal, šlo se do kabin s jednobrankovým náskokem domácích.

To mohli Oceláři smazat hned v úvodu prostřední části hry, kdy hráli přesilovku po vyloučení Kempného, Mozíka a Hrehorčáka. Ve velké příležitosti byl dorážející Voženílek, ani on ale soupeřovu branku netrefil. V dvacáté šesté minutě nejprve Mazanec vyrazil tvrdou střelu Mozíka, aby následně pokryl i dorážku Najmana, další akci už ale domácí přetavili v druhý gól. Horák z rohu kluziště vykouzlil bezchybnou přihrávku přes brankoviště na Jana Buchteleho, který zakončoval do odkryté části branky.

V druhé polovině třetiny měli opět o něco více ze hry hosté, nicméně velká šance se urodila jen jedna, a to na straně pražského celku. V třicáté čtvrté minutě si z křídla až před Mazance najel nikým nehlídaný Forman, brankář Ocelářů ale byl připraven.

Třetí dvacetiminutovku začali domácí v početní výhodě, když před Mazancem soupeře sekl Marinčin. V přesilovce Sparta nic nepředvedla, dvacet vteřin po návratu Marinčina na led však Mužík prudkou střelou z levého kruhu orazítkoval horní tyč třinecké klece. Do hry se pak dostali Oceláři. Mezi čtyřicátou šestou a čtyřicátou sedmou minutou se do velkých příležitostí dostali Vrána, Hrehorčák a Helewka, při Spartě stálo i trochu štěstí, když kotouč poskakoval kolem brankové čáry.

Na druhé straně pak přišel trest. Filip Chlapík dostal v nebezpečné blízkosti Mazancovy branky příliš mnoho času a prostoru, domácí útočník si zpoza klece vybruslil do ideální pozice a zamířil nad Mazancovu vyrážečku. Oceláři se s nepříznivým stavem nechtěli smířit. Akce první formace v polovině třetiny ještě trefu nepřinesla, další útok, který od modré zakončoval Tomáš Kundrátek, už byl úspěšný a Slezané se přiblížili na dvě trefy.

Oceláři zařadili vyšší rychlostní stupeň, dlouhé minuty drželi Spartu pod tlakem, Kořenář musel likvidovat jednu střelu za druhou. Blízko druhé trefy byl Cienciala, který zakončoval z velmi ostrého úhlu, nebo Růžička, jehož tečovaný pokus proskákal kolem levé tyče Kořenářovy branky.

Čtyři minuty před třetí sirénou byl za napadání rozhodčích vyloučen Marinčin, což dalo domácím šanci na definitivní překlopení zápasu na svou stranu, což se Spartě povedlo. Z mezikruží se podruhé v utkání prosadil Filip Chlapík. Nic na osudu utkání nezměnila ani Voženílkem vyhraná bitka s Mozíkem. Trefou do prázdné branky definitivní skóre na 5:1 stanovil Miroslav Forman.

Pavel Gross (Sparta Praha):„Viděli jsme krásný zápas. Jak minulý týden, kdy jsme hráli s Pardubicemi, tak i dnes to byla reklama na hokej s krásnou atmosférou. Musím říct, že když Sparta udělá nějakou akci, tak to je vynikající. Ať už to byla stodvacítka, tak teď Hold. Je to krásné a lidi na to přijdou. Poslední dva tři zápasy jsme nehráli moc dobře, Třinec byl strašně těžký soupeř, ale zároveň ten nejlepší, jak se vrátit zpátky. Jít na devadesát procent proti takovému soupeři by bylo fatální. My to odmakali, odfárali. Prvních deset minut měl více ze hry Třinec, po prvním gólu se nám ale vrátilo sebevědomí a viděli jsme velmi krásný, nepříjemný a tvrdý. To k tomu patří a bude to tak i v play off. Jsme rádi, že jsme vyhráli.“

Vladimír Országh (Oceláři Třinec): “Viděli jsme zápas ve výborné atmosféře. V prvních deseti minutích jsme měli slušný pohyb, pak jsme ale dostali gól z brejkové situace, což nás trochu nalomilo. Je třeba říct, že Sparta byla důraznější a důslednější v detailech, především před oběma brankami. My si nějaké šance vytvořili, ale nedostali jsme se k odraženým kotoučům. Sparta velmi dobře bránila, čekala na brejkové příležitosti a přesilovky. Dnes ty důležité věci, které rozhodujíc o zápasech, zvládla lépe a proto zaslouženě vyhrála.“