Oceláři opět vítězí! V těžkém utkání porážejí Mountfield HK

20.11.2018 · Michal Samiec
Další utkání se soupeřem z bezprostředního sousedství v extraligové tabulce odehráli na domácím ledě třinečtí Oceláři. V dohrávce 18. kola se dostali brzo do vedení po gólu Doudery, v první třetině ještě vyrovnal Dragoun. Na branku Ondřeje Kovařčíka ze druhé části hry už Hradečtí odpověď nenašli. Třinec vítězí i pošesté v řadě!
18.kolo, úterý 20.11.2018
Mountfield HK
3:1
Třetiny: 1:1, 1:0, 1:0  Branky a nahrávky: 2. M. Doudera (Werek), 27. O. Kovařčík (Cienciala), 60. Adamský (Marcinko, Hrubec) – 6. Dragoun (Rákos). Rozhodčí: Hodek, Pražák – Gerát, Hynek. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3 992. Střely na branku: 33:22. Střely mimo: 9:7. Zblokované střely: 13:13. Hity: 17:12. Vhazování: 31:27. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček, Gernát, D. Musil, Galviņš, Roth, M. Doudera – Martin Růžička, Marcinko, Hrňa – Svačina, Polanský, Adamský – Dravecký, Werek, Roberts Bukarts – O. Kovařčík, Cienciala, Chmielewski.
Mountfield HK: Pavelka – Linhart, Zámorský, Graňák, Piché, Rosandić, F. Pavlík, Nedomlel – Rákos, Koukal, Smoleňák – R. Pavlík, Cingel, Vincour – Lessio, Bičevskis, Paulovič – Chalupa, Dragoun, Vopelka.

Utkání mezi Třincem a Hradcem Králové, jehož vítěz za jistých okolností mohl jít do čela tabulky, začalo gólově. Již po 105 sekundách otevřel střelecký účet Milan Doudera, který si nabruslil s pukem za modrou čáru a následně jej poslal na Pavelku. Hradecký brankář se otočil až za pukem v síti. Další změna ve skóre přišla po vyloučení Chalupy. Třinečtí po minutě udělali chybu v rozehrávce ve vlastním pásmu, puku se ujal extřinecký útočník v barvách Mountfieldu Rákos. Jelikož spolu s Michalem Dragounem byli před Hrubcem osamoceni, vzhledem ke svým zkušenostem si věděli rady. Vedení na stranu hostujícího týmu mohli překlopit Vincour a Chalupa. Oba totiž trefili tyč třinecké branky. Vincour z mezikruží, Chalupa z jízdy z levého křídla. Vedoucí branku mohli vstřelit i Oceláři. V oslabení, podobně jak se to povedlo dřív hostujícímu týmu, mohl skórovat Dravecký. Třinečtí ukořistili puk za Pavelkovou brankou a po Douderově střele se kotouč dostal k úplně volnému útočníkovi domácích, ale od jeho bruslí se odrazil do bezpečné zóny z hlediska hradecké branky. V závěrečné minutě pak Růžička předložil puk úplně volnému Bukartsovi, který tváří v tvář Pavelkovi poslal hostujícího brankáře na druhou stranu a sám zakončoval z bekhendu k pravé tyči. Jelikož kotouč třineckému útočníkovi sjel v posledním okamžiku z čepele, přežili hráči Mountfieldu bez úhony i tuto šanci.

Prostřední hrací doba začala situací, která se v hokeji kromě prodloužení nevidí často. Oba týmy se totiž nechaly vyloučit až do stavu tří hráčů na obou stranách. Při této konstelaci se spoustou volného prostoru na ledě si vytvořili šanci domácí. Obránci Doudera s Rothem se dostali do zakončení, ale Pavelka ošemetnou situaci ve svém brankovišti vyřešil. Velkou šanci měl ve čtvrté minutě Krajíček, kterému puk do střelecké pozice přisunul faulovaný Polanský. V následující přesilovce po Zámorského faulu měli Oceláři velký tlak, ale gól padl až tři čtvrtě minuty po návratu královéhradeckého beka na led. Cienciala vybruslil zpoza branky a naservíroval puk na Ondřeje Kovařčíka, který si poodstoupil z mlýnice před brankou a zakončil mezi Pavelkovy betony. Do konce druhé periody měli ještě výbornou příležitost Bukarts s Werekem, kteří jeli na jediného beka Mountfieldu. Bukarts poslal puk na Wereka a jeho zakončení srazil do ochranné sítě Chalupa. Oba týmy si ještě ve druhé části hry vytvořily několik zajímavých střeleckých pozic. Především hosté se tlačili před branku Hrubce, snažili se zde držet puk a vytvořit si šanci na vyrovnání, ale další branku druhá dvacetiminutovka nenabídla.

Třetí třetina začala opatrně, větší šance generovala až pátá a šestá minuta závěrečné dvacetiminutovky. Obrovskou příležitost měl Doudera, který dostal naservírováno mezi kruhy, ale přestřelil. Zhruba o minutu později chtěl před najíždějícím Koukalem odehrát puk Hrubec, proto vyjel daleko ze své branky, ale odpálil jej pouze na hůl Smoleňáka. Hradecká sedmdesátka pohotově poslala kus černé gumy do prázdné domácí klece, naštěstí pro Hrubce i jeho tým pálil hradecký útočník z ofsajdu. Skóre mohli následně navýšit Třinečtí právě po vyloučení Smoleňáka, ale branku nedali a stejnou šanci záhy dostali hráči Mountfieldu. Za katr šel Werek. Hostům se přesilovka moc nedařila, ale v samotném závěru pálil z levé strany Graňák prakticky do prázdné brány, kam se ale stihl se svým fantastickým zákrokem vrátit Hrubec, dorážku pak v brankovišti pak pokryl Galviņš. Velkou šanci pojistit výsledek měl šest minut před koncem Cienciala, ale jeho šance po přesném pasu od Růžičky před Pavelku zůstala nevyužita. Stejně jako vyloučení Musila tři a půl minuty před koncem. Svěřenci trenéra Martince pak sáhli ke hře bez brankáře, ale ta skončila gólem v jejich síti – trefil se nejlepší střelec týmu Martin Adamský.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Chtěl bych týmu poděkovat zaodvedený výkon, který byl od začátku velmi dobrý. I když měl Hradec v první třetině jen pět střel, tak ale dvakrát zvonila tyč, a kdyby dali z toho branku, mohl být průběh první třetiny a v podstatě i zápasu jiný. Nám dnes jely nohy, dobře jsme se pohybovali a šli jsme si za třemi body. Měli jsme spoustu příležitostí a proti těžkému soupeři, jakým Hradec je, si kluci dokázali, že hokej umí a že mají vůli pokračovat v sérii, kterou mají."

Petr Svoboda (Mountfield Hradec Králové): "Dnes se ukázala kvalita a síla Třince. Zpočátku jsem se špatně pohybovali. Třinec nás dostal pod tlak, přehrával nás, prohrávali jsme osobní souboje a občas jsme v obranném pásmu nevěděli, kam dříve skočit. Další věc, která dnes Třinci hrála do karet, je, že jsme měli spoustu vyloučených. I zbytečně vyloučených. To nás dostalo i trošku z tempa. I přes to všechno jsme dokázali držet stav 2:1 a měli jsme ke konci pár šancí. Bohužel jsme je nevyužili a dostali jsme ještě jeden gól."