Oceláři nebodovali ani v Hradci a jsou stále bez bodu

15.09.2013 · Michal Samiec
Oceláři si lépe rozehraný duel s Mountfieldem nemohli přát. V průběhu druhé třetiny vedli 2:0, avšak ani to jim k byť jedinému bodu nestačilo. Podobně jako v posledním vzájemném duelu s tímto týmem hraným ještě na jihu Čech byl nakonec lepší soupeř.
2., neděle 15.9.2013
Mountfield HK
3:2
Třetiny: 0:0, 1:2, 2:0  Branky a nahrávky: 30. Šimánek (Vydarený), 48. Tvrdík (Langhammer, Květoň), 50. Langhammer (Tvrdík) – 23. Bonk (Varaďa, Martin Růžička), 28. Adamský (Roth, Peterek). Rozhodčí: Horák, Hribik – Charvát, Frodl. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. Diváci: 5173. Střely na branku: 33:32. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
Kantor – Vydarený, Frühauf, Mikuš, Ptáček, Harant, Pláněk, Plášil – Dej, Mertl, Podlešák – Květoň, Knotek, Šimánek – Tvrdík, Langhammer, Suja – Švihálek, Červený, Rousek.
Hrubec – Linhart, Hrabal, Galvas, Roth, Zíb, Roupec, Foltýn, Lojek – Martin Růžička, Bonk, Varaďa – Gorškov, Polanský, Adamský – Matuš, Peterek, Rákos – Ostřížek, Marek Růžička, Rufer.

V úvodu utkání po faulu na Martina Růžičku sice hráli první přesilovku hosté, ale až domácí jim ve své výhodě museli ukázat, jak se dostat do šance. Lukáš Květoň byl však Hrubcovi moc blízko, aby mohl z dorážky slavit úspěch. Postupem času si domácí v útočném pásmu dovolovali čím dál víc a v krátkém období si vypracovali hned trojici šancí z pozice mezi kruhy. První příležitost patřila Tomáši Rouskovi, jehož střelu Hrubec skvěle vykopl pravým betonem, Mertlův kotouč na poslední chvíli zblokoval obránce a Langhammer pak znovu nepropálil mladého brankáře.

Oceláři se do seznamu nadějných příležitostí začali zapisovat až později. V podání Jiřího Polanského to mohlo hned způsobit změnu skóre, jenže v souboji třiadvacítek zastavil jeho zakončení za již bezmocného Kantora René Vydarený. Závěr třetiny ale už patřil zase Mountfieldu – skóre ale bylo po první třetině 0:0.

Trochu rozháraná partie z první třetiny se po přestávce zklidnila. To ale jen do té doby, než mírně aktivnější Oceláři poprvé promluvili do skóre zápasu! Brzy po útočném buly nahodil Martin Růžička puk z rohu pásma do ohně, kde se nejrychleji zorientoval Radek Bonk a z otočky překonal přesouvajícího se Kantora – 0:1.

Ze strany Ocelářů to ve druhém dějství nebylo všechno. Přesně 27 sekund totiž stačilo hostům, aby využili přesilovou hru. Tvrdá rána Vladimíra Rotha od modré čáry se odrazila od zadního mantinelu přímo na hokejku Martina Adamského. Ten už neměl s dorážkou těžkou práci – 0:2.

Ještě jednu dobrou šanci měli Slezané, ale mazácký průnik Jana Peterka se štěstím vytěsnil Pavel Kantor mimo. A tak přišel trest! Početní výhoda pět na čtyři šla tentokrát na hradeckou stranu a velký nápor se hosté pokusili přerušit vyhozením přes všechny čáry. To ale rukavicí ze vzduchu stáhl René Vydarený a ani chvilku neváhal s dělovkou, kterou Jiří Šimánek tečoval přesně do Hrubcova růžku – 1:2! Mountfield branka na 1:2 povzbudila, avšak další gólové příležitosti na domácí straně nepřicházely. Ve 38. minutě tak mohl nůž do zad domácím vrazit Václav Varaďa. Ten dostal nikým nehlídán přihrávku za posledního hradeckého beka, jenže Kantor jej vychytal.

Stejně jako předchozí část, i tu třetí zahájili velmi dobře Oceláři. Štiplavý pokus Gorškova ale vytáhl z horního koutu branky Pavel Kantor a s dalšími šancemi hostů šel výkon domácího gólmana víc a víc nahoru. Třinec byl v touze zvýraznit svůj náskok jasně nebezpečnějším týmem. Další gólovku měl na hokejce Martin Adamský, jehož ale znovu zastavila Kantorova lapačka. Domácí hokejisté dostali možnost srovnat faulu Daniela Rákose, a přesně tak učinili! Jakub Langhammer nahodil od modré čáry a od kalhot Michala Tvrdíka se kotouč odrazil za záda bezmocného Šimona Hrubce. Náskok Ocelářů se tak definitivně stal minulostí – 2:2!

Domácí polití živou vodou se propracovali k dokonalému obratu! Další útok třetí formace zakončoval Tvrdík a co se nepodařio jemu, dokonal z dorážky Jakub Langhammer – 3:2! Jenže jedenáct minut před koncem bylo jasné, že tohle nemůže být ze zápasu všechno. Třinečtí tak zase zapli svá útočná kormidla a v 54. minutě se ocitli centimetry od vyrovnání. Václav Varaďa už po své schované střele zvedal ruce nad hlavu, ale kotouč se od tyčky odrazil mimo. Oceláři vytvořili kolem Kantorova brankoviště ještě několik závarů. Ani jeden z nich ale nevedl k úspěšnému cíli, stejně tak jako závěrečná minutová hra bez brankáře. Z prvních bodů v novém ročníku se tak mohou radovat hráči Hradce Králové.

Peter Draisaitl (Mountfield HK): Z první třetiny, kdy jsme Třinec naprosto přehrávali, jsme měli vytěžit o dost více. Nejvíce mě však těší dvě věci: Zaprvé, dokázali jsme obrátit zápas a ani za nepříznivého stavu nepřišlo z naší strany žádné polevení. Zadruhé, přišlo hodně lidí a pomohli nám svým fanděním k vítězství. Doufám, že si cestu na zimák najdou i v příštím zápase a vytvoří podobnou kulisu.

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): Měli jsme velmi špatný vstup do utkání a mohli jsme být rádi, že nás podržel brankář. Hradec nás dostal pod tlak a v útoku hrál velice dobře. Od druhé třetiny jsme změnili herní styl, začali jsme více napadat, a díky tomu se dostali do hry. Šli jsme do dvoubrankového vedení, ale během dvou minut ve třetí třetině jsme všechno ztratili. Především u rozhodujícího gólu naši hráči nepokryli dorážku, a ta rozhodla o osudu celého utkání. Hradec vyhrál zaslouženě, byl důraznější a já mu blahopřeji k vítězství.