Oceláři dotahovali marně, první bod má Dynamo

02.04.2023 · Daniel Ježek, FOTO: HC Dynamo Pardubice
Souboj o postup do boje o Masarykův pohár začal na ledě pardubické enteria arény. Domácí se v první třetině dostali do dvoubrankového vedení, které nakonec bylo rozhodující. Oceláři sice dvakrát snížili na rozdíl jediné branky, srovnat ale nedokázali. Druhý duel se hraje na stejném ledě již v pondělí.
SF1, neděle 2.4.2023
Pardubice
4:2
enteria arena
Třetiny: 2:0, 1:1, 1:1  Branky a nahrávky: 11. L. Sedlák (Košťálek, Cienciala), 17. L. Sedlák (Košťálek), 36. Radil (R. Kousal), 60. Zohorna – 30. Nestrašil (Smith, Kurovský), 53. Marcinko (Nestrašil, M. Růžička). Rozhodčí: Cabák, Jeřábek – Axman, Rampír. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 10 194 (vyprodáno). Střely na branku: 34:25. Zblokované střely: 21:16. Hity: 6:4. Vhazování: 38:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2.
HC Dynamo Pardubice: Will (Frodl) – T. Dvořák, Košťálek, D. Musil, Čerešňák, Vála, J. Kolář (A), Hrádek – Cienciala, L. Sedlák, Hyka – R. Kousal, Zohorna (A), Radil – Říčka, Poulíček (C), Paulovič – Mandát, A. Musil, Vondráček.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Mazanec) – Smith, Marinčin, J. Jeřábek, Kaňák, Doudera, Mar. Adámek, Čukste – Daňo, Voženílek, M. Růžička (A) – Nestrašil, Vrána (C), Kurovský – Hudáček, Marcinko, Dravecký (A) – Chmielewski, M. Roman, Hrňa.

Oceláři vstoupili do semifinále s identickou sestavou, ve které zvítězili v rozhodující šesté čtvrtfinálové bitvě. Souboj o postup do finále začal pěkně zostra. Hned od úvodního vhazování se hrálo velmi tvrdě, již po jedné minutě byli souběžně vyloučeni domácí Zohorna a třinecký Voženílek.

První větší šanci zápasu zapsali domácí, konkrétně Robert Kousal, který si po levé straně sjel do útočného pásma a z mezikruží poslal kotouč do břevna Kacetlovy branky. V dalších minutách mělo více ze hry Dynamo, v deváté minutě domácí dokonce oslavovali trefu Lukáše Radila, tu ale sudí po třinecké trenérské výzvě neuznali, když Kacetlovi nedovoleně bránil Kousal.

O minutu později fauloval Voženílek, Pardubice svou první přesilovku využily. Kacetl vyrazil střelu Košťálka pouze do prostoru před brankou, zde se nikým nehlídán k dorážce dostal Lukáš Sedlák a poslal domácí do vedení. Za dalších šest minut Východočeši své vedení zdvojnásobili, Lukáš Sedlák s Tomášem Hykou vyjeli do přečíslení dvou proti jednomu, první jmenovaný se nijak nerozpakoval a prostřelil Kacetla pod vyrážečkou.

Oceláři přidali na tempu po změně stran. Hned po pár minutách mohl snížit Martin Růžička, který dostal pas za domácí obranu a jel sám na Willa. Třinecký útočník ale byl při zakončení tísněn a nedokázal dokončit svou kličku.

V dvacáté páté minutě mohla opět udeřit dvojice Sedlák – Hyka, autor prvních dvou branek Dynama v semifinále ale nepřesně hledal svého parťáka. Radoval se tak Třinec. V polovině zápasu se hosté dostali do tlaku, Smithovo nahození od modré se odrazilo k clonícímu Andreji Nestrašilovi, který z hrany brankoviště uklidil kotouč do sítě.

Hráči s drakem na prsou rázem cítili šanci, jenže jejich snahy zhatil faul Daňa. V početní výhodě měl brankář Kacetl znovu štěstí, Košťálek podruhé v zápase rozezvonil tyč třinecké klece. V třicáté šesté minutě se už domácí radovali. Dynamo opět udeřilo z rychlé akce, v přečíslení Kousal nabídl snovou pozici pro Lukáše Radila, který pálil do odkryté třinecké branky.

Po čtyřech minutách třetí třetiny u vlastní branky fauloval David Musil, Třinec se mohl přiblížit na dostřel ve své první přesilovce. Gólovou střelu poslal na domácí branku Andrej Nestrašil, pouze skvělý zákrok Willa zabránil třinecké radosti. Oplatit Ocelářům stejnou mincí mohlo Dynamo od devětačtyřicáté minuty. Přestupek Jeřábka ale domácí nepotrestali, především díky skvělému Kacetlovi, který vychytal střely Dvořáka a Říčky.

Na konci padesáté druhé minuty dohrál Jeřábka u mantinelu Kousal, za což domácí útočník vyfasoval dvě minuty a Oceláři trestali. Parádní kombinaci po ose Martin Růžička – Andrej Nestrašil z brankoviště zakončil Tomáš Marcinko, jemuž stačilo pouze uklidit přesný Nestrašilův pas za bezmocného Willa.

Oceláři vycítili šanci ke srovnání, Růžičkově dorážce Daňova pokusu ale chyběla razance. Vzápětí však fauloval Hudáček a Dynamo se mohlo v přesilovce uklidnit. Po návratu Hudáčka na led se Třinec okamžitě dostal do útočného pásma. Po několika manévrech chtěl Willa překvapit Růžička, domácí brankář se ale stihl přesunout.

Dvě a půl minuty před koncem to hosté zkusili se šesti bruslaři v poli. Oceláři si vytvořili drtivý tlak, dvě minuty mačkali Dynamo v útočném pásmu, ale větší šanci si Třinec nevytvořil. Tři vteřiny před koncem pak výhru domácích trefou do prázdné branky pečetil Tomáš Zohorna. Série pokračuje druhým utkáním v pondělí 3. dubna od 18 hodin na ledě Pardubic.

Radim Rulík (Dynamo Pardubice): „Bylo to vyrovnané utkání. Nám v zápase pomohlo, že se nám podařilo hned v první třetině odskočit. A pak už jsme to zvládli až do konce, ale s přibývajícím časem to bylo více a více vyrovnané. V třetí třetině měl Třinec tlak a my jsme měli trochu štěstí, že jsme to uhráli tak, jak se nám to nakonec podařilo.“

Zdeněk Moták (Oceláři Třinec): „Byl to určitě vyrovnaný zápas. My jsme v první třetině trošku hůř bruslili a měli jsme horší souboje, nicméně v druhé a třetí třetině jsme výkon srovnali. Bohužel jsme nedokázali najít zbraň na vyrovnávací gól.“