Třinec vynuloval Spartu a ujímá se vedení v sérii

08.03.2013 · Michal Samiec
Oceláři vstoupili do čtvrtfinálové série s pražskou Spartou vítězně, když celý zápas, který začal velmi nervózní úvodní dvacetiminutovkou, trpělivě navyšovali náskok. Slezané nakonec uhájili domácí kluziště s čistým kontem a navázali na výkony z posledních dvou kol základní části.
ČF1, pátek 8.3.2013
Sparta Praha
4:0
Třetiny: 1:0, 2:0, 1:0  Branky a nahrávky: 2. Adamský (Polanský, Klimenta), 22. Zíb, 31. M. Růžička (Galvas, Roth), 49. Peterek (Rákos). Rozhodčí: Fraňo, Hradil - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:9, navíc Pacovský (Sparta) 10 min. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4372. Střely na branku: 23:40. Průběh utkání: 4:0. Stav série: 1:0.
Hrubec (19. Hamerlík) - Hrabal, Zíb, Galvas, Roth, Lojek, Kania, Ovčačík, Klouček - M. Růžička, Bonk, Varaďa - Klimenta, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Orsava, Zagrapan, Hrňa.
Pinc - Hunkes, Gřegořek, Pilař, Sičák, Philipp, Jan Hanzlík, Milam, Krstev - Tenkrát, Hlinka, Ton - Hovorka, Broš, Treille - Pacovský, Přibyl, Rachůnek - Svoboda, Bahenský, Forman.

Očekávaná série mezi Třincem a Spartou, která byla předem označovaná za nejvyrovnanější ze všech čtvrtfinálových duelů, začala ve vysokém tempu, o něž se starali zejména domácí. Již po 25 sekundách putoval poprvé za katr rodák z regionu Petr Gřegořek a Oceláři dokázali využít hned první možnost početní výhody. Klimenta na konci druhé minuty aktivním forčekingem zboural Pilaře a Polanský našel před brankou volného Martina Adamského a ten prostřelil gólmana Sparty Pince.

Tlak Ocelářů pokračoval i nadále, v polovině páté minuty upaloval sám na Pince Adamský, ale ani nadvakrát nedal. V následné početní výhodě měli Sparťané i ranec štěstí, když Hrabalem nahozený puk dostal zvláštní trajektorii po odrazu od mantinelu a jen těsně minul branku Pražanů. Sparta se poprvé alespoň k náznaku šance dostala v polovině minuty jedenácté, Svobodovo vybídnutí Tenkráta však jen prosvištělo brankovištěm Hrubce.

Na konci 14. minuty uprchl ve vlastním oslabení Pacovský, byl podražen Hrabalem, a tak dostal možnost repete. Při druhém pokusu však z trestného střílení trefil jen horní tyč. Co ovšem nejvíce zjitřilo emoce v první třetině, byl její závěr, konkrétně posledních 82 sekund. Sparťané totiž opět vybojovali trestné střelení. V této situaci Hrubec přišel o helmu a do nekryté hlavy jej následně dorážkou, ovšem po odpískání, trefil Pacovský. Pro otřeseného Hrubce zápas v tu chvíli skončil a Petr Ton se následně mohl rozjet na nerozehřátého Hamerlíka. Avšak nepřelstil jej. 25 sekund před koncem měl obrovskou možnost Varaďa, ale bekhendem neumístil puk za Pince. Sparťanský brankář byl následně seknut Bonkem, toho trefil do obličeje Sičák a hrálo se tak ve čtyřech na obou stranách. Na úplně závěr k tomu ještě přibylo vyloučení Gřegořka, což dalo Ocelářů do druhé části možnost přesilovky 4 na 3.

Oceláři početní výhodou na začátku prostředního dějství nepohrdli, i když Sparťané se dlouho bezproblémově bránili. 70 sekund po úvodním buly druhé třetiny projel Lukáš Zíb až za modrou čáru, odkud nikterak nebezpečnou střelou zaskočil Pince. Oceláři mohli pár sekund na to skóre ještě navýšit, ale Bonk tváří v tvář Pincovi neuspěl. Následně mohla kontaktní branku vstřelit Sparta, ale Ton neuspěl ani ve své druhé velké šanci – zasáhl tyč Hamerlíkovy branky! Třinečtí se ale k navýšení skóre dostali v polovině utkání. Pinc vyjel v oslabení za branku, kde ovšem situaci nezvládl. Vyrušil jej při rozehrávce Adamský, touš se dostal na modrou ke Galvasovi, který trefil tyčku Pincovy branku. Martin Růžička měl na levém kruhu lehkou pozici, stačilo puk napálit do prázdné svatyně Sparty.

Zbytek druhé části patřil týmu z hlavního města, svědčí o tom i střelecká aktivita. Svěřenci trenéra Jandače dokázali na dlouhou dobu uzavřít Oceláře v jejich pásmu zejména v přesilovce při vyloučení Lojka. Ovšem Sparťané si nedokázali vypracovat šanci na přímé ohrožení Hamerlíka, stříleli spíše ze zákrytu od modré čáry. A to, co propadlo až ke slovenskému gólmanu v barvách Třince, dokázal Hamerlík pochytat.

Třetí třetina již o změně nastoleného stavu na ledě, který se vykrystalizoval v úvodních čtyřiceti minutách, nerozhodla. Třinečtí si udrželi trojbrankové vedení a to přesto, že v poslední části měli čtyři vyloučené hráče a dlouho se tak museli bránit v oslabení. Spartě k jedinému přesnému zásahu nepomohlo ani 17 přímých střel na Hamerlíka, naopak v jedné z vlastních početních výhod inkasovali. Rákos vybojoval na modré puk, akci 2 na 1 rozehrál na Jana Peterka. Ten v nepříliš výhodné pozici vrátil kotouč zpět před Pince, za brankovou čáru si jej rukou srazil sám bránicí sparťanský obránce. 11 minut a 43 sekund před koncem tak navýšil vedení na 4:0, čímž zpečetil úvodní střetnutí čtvrtfinálové série mezi Oceláři a Spartou.

Josef Turek (HC Oceláři Třinec): "Celé mužstvo musím pochválit. Hráči perfektně plnili taktické pokyny a navrch přidali čtyři góly. Od začátku jsme chtěli hrát aktivně a to se nám dařilo. Pořádně jsme se do soupeře opřeli od první minuty, vytvořili jsme si tlak a vyplatilo se nám to."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Utkání nám bohužel nevyšlo a hned od prvního střídání jsme byli vylučovaní. Celý týden v přípravě na utkání jsme na to hráče upozorňovali, ale na ledě se nám to nedařilo realizovat. Měli jsme příliš mnoho vyloučených, tři góly jsme dostali z přesilovek, navíc druhý i třetí gól byly z kategorie laciných. Pokud chceme uspět v dalším utkání, musíme jednoznačně zlepšit disciplínu."