V úterý proti Bílým Tygrům, odčiní Oceláři prohru z derby?

02.12.2013 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Začíná druhá polovina základní části Tipsport extraligy. Třinečtí Oceláři započnou putování třetí čtvrtinou na domácím ledě, ve Werk aréně přivítají liberecké Bílé Tygry. Utkání sedmadvacátého kola startuje Na Lesní od úterních sedmnácti hodin, nenechte si jej ujít!

Sponzorem úterního zápasu s Libercem je společnost KOVO Třinec, s.r.o.

Bílí Tygři Liberec

Liberečtí v dosavadních dvaceti šesti kolech dokázali posbírat jen dvaatřicet bodů. Tento neuspokojivý bodový zisk zatím přisuzuje Severočechům jedenáctou pozici v tabulce, tři body před dvanáctým Kladnem. V posledním kole se Bílí Tygři představili na vlastním ledě, utkání se Zlínem ale nezvládli a prohráli 0:4. Pro Liberec to je druhá porážka v řadě.

"Nedokázali jsme využít dlouhou přesilovku pět na tři, což na týmu zanechalo stopy. Naopak Zlín dokázal využít dvě přesilové hry a odskočil nám. Naší největší slabinou je v tuto chvíli koncovka, nejsme schopni dotlačit kotouč do branky. A také samozřejmě nevyužité přesilovky," řekl po prohře se Zlínem kouč Liberce Milan Černý.

Na jeho slova navázal na klubovém webu i kapitán Bílých Tygrů, Petr Nedvěd. "Říká se, že když nedáš gól při přesilovce pět na tři, tak si nezasloužíš vyhrát zápas. Myslím, že v celém zápase byli lepší, co se pohybu týče. My pohyb nemáme a hrajeme hodně ve stoje. Hokej se takhle hrát nedá, určitě je to k zamyšlení," sdělil na toto téma kapitán Liberce.

Bílí Tygři do Třince přijedou s nekompletní sestavou. Mimo hru je hned pětice hráčů - jmenovitě bek Jakub Čutta a útočníci Petr Vampola, Petr Kica, Tomáš Filippi a Koba Jass.

Poslední zápas Liberce:

1. prosince: Bílí Tygři Liberec – PSG Zlín 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 15. F. Čech (Holík, Zámorský), 22. Zámorský (Marušák, Holík), 29. Honejsek (Holík), 43. Horák (Honejsek, Čajánek).

Sestava Liberce v posledním zápase: Melicherčík - Kolmann, Derner, Voráček, Vitásek, Výtisk, Šimek, Čakajík - T. Urban, Nedvěd, Vampola - Bartek, Bulík, Víšek - Pospíšil, Filippi, Bulíř - Valský, Zacha, J. Vlach.

Úspěchy Liberce stále ve velké míře stojí na Petru Nedvědi. Velezkušený brzy dvaačtyřicetiletý forvard působí v rodném Liberci od léta 2008, tedy šestou sezónu. Ve 290 zápasech včetně jarní baráže nasbíral výborných 313 kanadských bodů (122+191). K výraznějšímu úspěchu však Tygry zatím nedovedl.

Z kabiny Ocelářů

Také Oceláři odehráli poslední kolo na vlastním ledě a dopadli stejně, jako jejich úterní soupeř z Liberce. V ocelářském derby sice po první třetině vedli hráči s dráčkem na prsou, pak ale umožnili Vítkovicím srovnat krok a dvě minuty před koncem ztratit zápas. Také pro Slezany to byla druhá porážka v řadě, rozdíl je v jednom získaném bodu za prohru v Pardubicích v nastaveném čase.

"Byl to pěkný zápas se šancemi na obou stranách. Pro nás je škoda, že jsme za stavu 2:0 nepřidali další góly a neodskočili víc, protože šance jsme na to měli. Ve druhé části jsme inkasovali dva góly po hrubých chybách v defenzivní činnosti. Ve třetí třetině jsme zase nezvládli čtyřminutovou přesilovku, tam jsme mohli rozhodnout. Utkání se tak nakonec přiklonilo na stranu soupeře, který dvě minuty před koncem rozhodl," řekl po zápase trenér Ocelářů Jiří Kalous.

Oceláři ale musejí na nedělní porážku rychle zapomenout a soustředit se na další zápas se soupeřem, kterého v nedokázal porazit už šestkrát v řadě. "Chceme odčinit nedělní zaváhání s Vítkovicemi a přiblížit se týmům před námi. Liberec praktikuje bojovný hokej, ale věřím že tentokrát se s tím už dokážeme vypořádat a prosadíme se střelecky," řekl na téma zápasu Pavel Marek.

Tým vedený trenérským duem Kalous - Marek vyjede do zápasu s Libercem v téměř kompletní sestavě. Mimo je pouze obránce Lukáš Zíb, který se stále zotavuje z otřesu mozku, který utrpěl v utkání osmnáctého kola v Chomutově.

Poslední zápas Ocelářů:

1. prosince: HC Oceláři Třinec – HC Vítkovice Steel 2:4 (2:0, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 16. Martin Růžička (Varaďa, Bonk), 17. Adamský (Galvas, Linhart) – 23. Svačina (Huna, Roman), 26. Vandas (Roman, Burger), 58. Pastor (Szturc), 60. Svačina (Huna, Roman).

Sestava Třince v posledním zápase: Hrubec - Hrabal, Galvas, Roth, Linhart, Krejčí, Kania, Lojek, Foltýn - Martin Růžička, Bonk, Varaďa - Orsava, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Marek Růžička, Rufer, Zagrapan.

Ocelářští snajpři mají co napravovat. Třinečtí zatím dali Liberci při dvou porážkách jen tři góly a dva z nich zařídil obránce Roth. Jediný gól, který dal brankáři Schwarzovi útočník, byl ten z 1. kola, kdy se prosadil Adam Rufer.

Vzájemné zápasy v této sezóně

Oba dosavadní zápasy Ocelářů s Tygry je možno z pohledu slezského týmu řadit mezi ty nejméně úspěšné. Třinečtí vstoupili do sezóny domácí porážkou 1:4, která se začala rodit pár sekund po úvodním buly. Tehdy se dalekonosnou ránou prezentoval mladíček Zacha. Ještě do pauzy hosté vedení navýšili a těsně před polovinou vedli už 3:0 po proměněné penaltě. Do konce duelu si už svou cestu ke třem bodům pohlídali. Druhý zápas, který se hrál pod Ještědem, byl podobný. Domácí Liberec vedl 2:0, Oceláři ve 46. minutě díky druhému zásahu obránce Rotha však srovnali na 2:2. Z vyrovnaného skóre se ale těšili jen pár vteřin, hned nato totiž vedení přelil na stranu bílo-modrých Urban, tím vstřelil vítězný gól. Liberec nakonec vyhrál 4:2.

13. září: HC Oceláři Třinec – Bílí Tygři Liberec 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 38. Rufer (Růžička Marek) – 1. Zacha (Schwarz), 7. Bartek (Bulíř), 29. Bulíř TS, 54. Bartek (Filippi, Bulíř).

20. října: Bílí Tygři Liberec – HC Oceláři Třinec 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 17. Urban (Dušek), 30. Jass (Víšek, Zacha), 47. Urban (Nedvěd), 59. Víšek (Čakajík) – 40. Roth (Květoň, Polanský), 46. Roth (Adamský).

Bilance venku: 13 zápasů, 2-1-2-8, skóre 29:47, 10 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 5 výher (2 v prodl.) – 5 proher, skóre 18:23, 13 bodů
Aktuální série: 2 prohry
Lídr kanadského bodování: Petr Nedvěd 22 (7+15)
Nejlepší střelec: Martin Bartek 14
Nejlepší nahrávač: Petr Nedvěd 15
Nejproduktivnější obránce: Jiří Hunkes 9 (2+7)
Marek Schwarz, 13 zápasy, úsp. 90,42 %, prům. 3,57 g/z, 0 SO
Hrál v drese soupeře: Marek Schwarz, Martin Čakajík, Jiří Hunkes, Jan Výtisk, Tomáš Pospíšil.

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Umístění v tabulce: 6.
Bilance: 26 zápasů, 12-2-2-10, skóre 73:70, 42 bodů
Bilance doma: 14 zápasů, 8-1-0-5, skóre 40:30, 26 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 5 výher (1 v prodl.) – 5 proher (1 v prodl.), skóre 25:20, 15 bodů
Lídr kanadského bodování: Jiří Polanský 29 (11+18)
Nejlepší střelec: Martin Adamský 15
Nejlepší nahrávač: Jiří Polanský 18
Nejproduktivnější obránce: Vladimír Roth 13 (4+9)
Nejtrestanější hráč: Jiří Polanský, Josef Hrabal oba 24
Nejlepší v +/-: Martin Adamský +11
Vítězné góly: Martin Adamský 3
Góly v přesilovce: Martin Růžička 5