Po roce norské repete: Olejáři kontra Oceláři

19.08.2015 · Martin Stebel
Už je to tady! Ve čtvrtek 20. srpna startuje druhý ročník Champions Hockey League. Los základních skupin přisoudil třineckým Ocelářům rivala, kterého už znají z loňské edice této soutěže - Stavanger Oilers. Právě norský šampion vyzve v rámci prvního kola evropské soutěže od 19:00 hod. české vicemistry.

STAVANGER OILERS

Stavangerští hokejisté jsou v posledních sezonách neohroženými hegemony své země. Považte sami: za posledních šest let pozvedli mistrovský pohár nad hlavy hned v pěti případech! Na jaře letošního roku ve finálové sérii v sedmi duelech přetlačili rivala ze Storhamaru. Místní klub je, co se data vzniku týče, mladou organizací - byl založen 6. června 2000. Domácí zápasy hraje v útulné DNB aréně, která byla slavnostně otevřena v roce 2012. Hokejový stánek pojme pouze 4250 diváků.

Maskotem klubu je veselý dinosaurus, kterému místní fanoušci neřeknou jinak než OILY. V krátké historii oddílu zanechal skromnou stopu jediný český hráč. V sezoně 2004/05 tady ve 29 zápasech nastoupil Zdeněk Nedvěd.

Generální manažer jihonorského klubu Pål Higson na adresu Ocelářů nešetřil komplimenty: "Třinec známe z loňské sezony, víme, co nás čeká. Je to velmi dobře organizovaný tým, hráči jsou silní na puku, zdobí je agresivní forčeking."

Minulý rok neplatilo "můj dům-můj hrad". Norský tým vyhrál v Třinci. Oceláři uspěli ve Stavangeru. foto: Marian Ježowicz

K největším osobnostem v týmu kouče Pettera Thoresena zcela určitě patří 33letý Josh Soares. Útočník s kanadsko-italským původem (narozen v Ontariu), ovládl bodování norské ligy během loňského play-off. Bodově se mu dařilo také v rámci premiérového ročníku Ligy mistrů. Byl autorem historicky první branky Olejářů v této soutěži na ledě Tappary Tampere.

Další výraznou osobností, které by Oceláři měli věnovat zvýšenou pozornost, je 28letý rodák z Chicaga Dan Kissel. Jedná se o nejpilnějšího sběratele kanadských bodů norského mužstva v loňském ročníku CHL. Značnou hrozbou by také měl být kapitán Stavangeru a norský reprezentant Kristian Forsberg či Mathias Trettenes, který svou šikovnost a kreativitu naplno demonstroval během letošní základní skupiny světového šampionátu v Ostravě.

Kádr norského mistra neprošel oproti minulé sezoně velkými rošádami. V kolonce odchodů figuruje jméno obránce Nicka Plastina, v týmu už nepokračuje ani Martin Blakseth Huse a Jean-Michel Daoust. Nejvýraznější letní posilou zřejmě bude forward Jonas Johansson, defenzivu vyztuží Nick Bruneteau a Andy Sertich.

Generálkou na čtvrteční souboj Ligy mistrů proti Ocelářům bylo utkání v rakouském Villachu, kde Stavanger v sobotu 15. srpna zvítězil s účastníkem EBEL ligy poměrem 4:2.

HC OCELÁŘI TŘINEC

Oceláři jsou nejúspěšnějším českým hokejovým týmem poslední pětiletky. Žádný jiný extraligový klub se nemůže pochlubit tím, že v posledních pěti sezonách hned čtyřikrát postoupil do semifinále play-off. Tahle skutečnost svědčící o výsledkové stabilitě přispěla k tomu, že tým zpod Javorového, coby vítěz Prezidentské trofeje, získal podruhé sportovní cestou právo účasti v Champions Hockey League.

Loňské vicemistry Tipsport extraligy určitě nečeká ve Stavangeru snadná záležitost. Do dějiště utkání se zcela logicky vypravili s dostatečným časovým předstihem a už ve středu večer absolvují na ledě místní arény tréninkovou jednotku. Výprava Ocelářů není na severu Evropy kompletní. Kvůli nejrůznějším zdravotním potížím absentují Vladimír Svačina, Jakub Klepiš, Jakub Orsava, Marek Růžička a Lukáš Galvas.

Přes tyto komplikace však hlavní trenér Jiří Kalous neztrácí optimismus a víru ve schopnosti svého týmu: "Kluci mají nějaká zranění, nejsou stoprocentně v pořádku. Stále ovšem máme v přípravě pět formací, proto nebude se složením mužstva problém. Letí s námi i mladí obránci Lukáš Doudera s Marianem Adámkem a útočník Lukáš Jašek."

Loňský duel přinesl oboustranně tvrdší herní projev. foto: Marian Ježowicz

Slova chvály věnoval Stavangeru generální ředitel HCO Třinec Pavel Marek: "Je to velmi houževnatý tým, o čemž jsme se přesvědčili v loňské sezoně, kdy jsme sehráli velmi vyrovnané zápasy. Norský hokej se za poslední roky výrazně zvedl, což jsme mohli vidět během letošního mistrovství světa v Ostravě. Nečeká nás ani v nejmenším snadná záležitost, nebude to žádná procházka růžovým sadem. Bude to tvrdý boj!"

Bilance vzájemných zápasů v Champions Hockey League 2014/15:

Sobota 23. srpna 2014, 20:00, Třinec:

HC Oceláři Třinec – Stavanger Oilers 4:5 (1:1, 2:3, 1:1)

Branky a asistence: 15. Polanský (Linhart), 31. Matuš (Roth), 34. Zíb (Polanský, Trončinský), 43. Matuš (Trončinský) – 6. Plastino (Dahl-Andersen, Soares), 25. Kissel (Daoust, Dahl-Andersen), 28. Soares (Veideman), 32. Dahl-Andersen, 56. Plastino (Kissel, Hallem).

Sobota 7. září 2014, 17:30, Stavanger:

Stavanger Oilers – HC Oceláři Třinec 2:3 (2:2, 0:1, 0:0)

Branky a asistence: 5. Trettenes (Kissel, Daoust), 12. Kissel (Kristiansen, Daoust) – 4. Irgl (Polanský, Rufer), 19. Irgl (Žejdl), 32. Dravecký (Kreps).

Záznam střetnutí Stavanger Oilers vs. HC Oceláři Třinec vysílá program Sport1 HD ve 21:30 hod.

Stream přenos ZDE

Textový přenos ZDE

Středeční trénink Ocelářů ve Stavangeru.

Dnes v 18:00 | Jun.
HC Energie Karlovy Vary