Na západ s cílem přerušit šňůru venkovních neúspěchů

03.12.2012 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Nejvyšší hokejová soutěž se pomalu blíží ke své druhé reprezentační přestávce. Před ní ale Oceláře čekají tři duely. Ten první sehraje tým Josefa Turka dnes na ledě karlovarské KV arény. Zápas začíná v 18 hodin.

Po důležité domácí výhře se Slezané vydávají na nejdelší pouť v Tipsport extralize. Téměř 550 kilometrů dělí dnešní dva soky - Karlovy Vary a Třinec. Oceláři budou večer usilovat o přerušení nepříznivé venkovní bilance, Energie zase bude chtít navázat na vítězství z posledního kola.

Karlovarští zatím v dosavadních sedmadvaceti kolech předváděli výkony jako na horské dráze. Šňůry porážek střídaly série vítězství, aby poté opět přišla řada utkání bez bodu. Zatím nejčernější období potkalo Energii na přelomu měsíců října a listopadu, kdy tým z lázeňského města ztratil šest zápasů v řadě. Pohled do tabulky tedy hovoří jasně. Dvaatřicet získaných bodů a jedenáctá příčka. Nepříznivé výsledky donutily vedení Karlových Varů ke změně na trenérském postu. Vladimíra Kýhose v roli hlavního kouče nahradil Richard Žemlička, který chvíli před tím ukončil angažmá ve Spartě.

Poslední zápas Karlových Varů:

2. prosince: HC Sparta Praha – HC Energie Karlovy Vary 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 40. P. Ton (J. Hlinka, Pacovský) - 10. Zaťovič (Pech, Bicek), 38. D. Nosek (Pech, Bicek), 60. Pech (Zucker), 60. Zucker (Skladaný).

Sestava Karlových Varů v posledním zápase: Závorka - D. Nosek, J. Drtina, MacDonald, Gulaši, Grman, Kloz, Gründling, J. Látal - Zaťovič, Pech, Bicek - T. Káňa, Vachovec, V. Polák - Skladaný, Skuhravý, Zucker - Heřman, Košťál, Pohl.

Vojtěch Polák po konci svého angažmá v zahraničí nejprve chvíli působil v Chomutově, následně se ale přemístil po mapě západních Čech do lázeňských Karlových Varů, tedy do klubu, kde naskočil do nejvyšší hokejové soutěže.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři budou dnes na ledě karlovarské Energie usilovat o přerušení nepříznivé série sedmi porážek na venkovním ledě. A pro tento účel si nemohli vybrat lepšího soupeře. Slezanům se proti Energii dlouhodobě daří, vždyť Třinečtí ovládli posledních osm utkání. Družina trenéra Josefa Turka se navíc na nejdelší pouť po extraligové mapě vydala v mnohem lepším psychickém rozpoložení, náladu v kabině zvedlo vítězství nad úřadujícím mistrem z Pardubic. Tři bodíky posunuly Oceláře na šestou pozici, náskok před sedmou Slavií však čítá pouhé dva body. Slezané proto nutně potřebují další komplet bodů.

Poslední zápas Ocelářů:

2. prosince: HC Oceláři Třinec – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 8:4 (3:1, 4:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 2. Polanský (Klimenta, Rákos), 16. Adamský (Galvas, Roth), 17. Bonk (Varaďa), 27. Klimenta z trestného střílení, 31. Varaďa (Galvas, Bonk), 38. M. Růžička (Varaďa), 40. Varaďa (Roth, M. Růžička), 48. Rákos (Polanský, Klimenta) - 12. Benák (Bartek, Ďaloga), 23. Píša (Krejčí), 36. Hemský (Benák), 55. T. Zohorna (Cetkovský, Píša).

Sestava Třince v posledním zápase: Hrubec - Hrabal, Zíb, Roth, Galvas, Lojek, Klouček, Ovčačík - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Peterek, Adamský - Klimenta, Polanský, Rákos - Hrňa, Zagrapan, Orsava.

Výtečný průměr tří kanadských bodů na zápas si proti Karlovým Varům drží Martin Růžička. V prvním zápase na západě Čech měl bilanci 2+1, ve druhém zápase v Třinci pak hattrickem zlomil nápor Energie, která se v polovině duelu začala vracet do utkání.

Vzájemné zápasy

Oceláři zatím proti Karlovým Varům mají stoprocentní úspěšnost. Ve druhém kole hraném v KV Areně dokázali po nepodařené první třetině duel výtečnými čtyřiceti minutami zápas otočit a díky dvěma brankám Růžičky a Květoně si odvezli vítězství 5:2. Druhý zápas doma začali Oceláři lépe a ve 33. minutě vedli 5:0. Během zhruba 65 minut dvou po sobě jdoucích utkání s Karlovými Vary (29. minuta prvního zápasu – 33. minuta druhého) tak měli skóre proti Západočechům 9:0! Avšak hosté ještě třemi brankami ve druhé třetině zápas zdramatizovali. Na dostřel se ale nedostali a Růžička dvěma góly v poslední části utkání rozhodl.

16. září: HC Energie Karlovy Vary – HC Oceláři Třinec 2:5 (2:1, 0:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Kohn (Skuhravý, Zucker), 16. Zucker (Skuhravý) - 3. D. Květoň (Peterek, Zíb), 29. M. Růžička (Bonk), 29. D. Květoň (Galvas, Adamský), 38. M. Růžička (Hrabal, Bonk), 60. Bonk (M. Růžička, Hrabal).

23. října: HC Oceláři Třinec – HC Energie Karlovy Vary 7:3 (1:0, 4:3, 2:0)
Branky a nahrávky: 18. Orsava (Adamský, Peterek), 24. Rákos (Orsava), 31. Růžička (Zíb), 32. Polanský (Květoň), 33. Varaďa (Bonk), 46. Růžička (Bonk, Zíb), 60. Růžička (Hrabal) - 36. Pohl (MacDonald, D. Kohn), 37. Nosek (Pohl), 38. Zaťovič (Pech, MacDonald).

Bilance doma: 13 zápasů, 5-2-2-4, skóre 39:34, 21 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 5 výher (2 v prodl.) – 5 proher, skóre 22:21, 13 bodů
Aktuální série: 1 výhra
Lídr kanadského bodování: Lukáš Pech 32 (8+24)
Nejlepší střelec: Petr Kumstát, Milan Zaťovič oba 12
Nejlepší nahrávač: Lukáš Pech 24
Nejproduktivnější obránce: David Nosek 18 (8+10)
Nejtrestanější hráč: Martin Gründling 53
Nejlepší v +/-: Petr Kumstát +6
Brankáři: Tomáš Závorka, 14 zápasů – 5 výher, 9 proher, úsp. 93,85 %, prům. 2,00 g/z, 2 čistá konta
Lukáš Mensator, 16 zápasů – 5 výher, 11 proher, úsp. 89,31 %, prům. 3,53 g/z, 0 čistých kont
Hrál v drese soupeře: Petr Gřegořek, David Nosek, Vojtěch Polák.

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Umístění v tabulce: 6.
Bilance: 27 zápasů, 13-2-1-11, skóre 97:75, 44 bodů
Bilance venku: 13 zápasů, 4-1-0-8, skóre 39:43, 14 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 4 výhry – 6 proher (1 v prodl.), skóre 33:29, 13 bodů
Lídr kanadského bodování: Martin Růžička 45 (25+20)
Nejlepší střelec: Martin Růžička 25
Nejlepší nahrávač: Radek Bonk 21
Nejproduktivnější obránce: Lukáš Zíb 19 (5+14)
Nejtrestanější hráč: Lukáš Zíb 54
Nejlepší v +/-: Lukáš Galvas +12
Brankáři: Peter Hamerlík, 21 zápasů – 12 výher, 9 proher, úsp. 92,68 %, prům. 2,73 g/z, 2 čistá konta
Šimon Hrubec, 10 zápasů – 4 výhry, 6 proher, úsp. 93,33 %, prům. 2,57 g/z, 0 čistých kont
Hrál v drese soupeře: Lukáš Galvas, Lukáš Zíb.

Koutek ocelářských zajímavostí

Nejproduktivnější hráč v přesilovkách: Martin Růžička 20 (14+6)
Nejproduktivnější hráč v oslabení: Martin Růžička 1 (1+0)
Vítězné branky: Martin Růžička 4
Bilance trestných střílení – hráč v poli: Tomáš Klimenta 100 % (1 proměněný z 1)
Bilance trestných střílení – brankář: Peter Hamerlík 100 % (0 inkasovaných ze 7), Šimon Hrubec (0 ze 2)
Bilance nájezdů - hráč v poli: David Květoň, Martin Růžička oba 50 % (1 proměněný ze 2)
Bilance nájezdů - brankář: Peter Hamerlík 100 % (0 inkasovaných ze 2)