Extraliga vstupuje do poslední části, Oceláři jedou do Pardubic!

22.01.2015 · Michal Samiec, Daniel Ježek
Páteční podvečer přinese první kolo poslední čtvrtiny Tipsport extraligy. Vedoucí Oceláři podruhé v sezóně zavítají na led pardubické Tipsport arény. Souboj lídra tabulky s pátým celkem startuje v 18 hodin. Povede se Slezanům natáhnout vítěznou šňůru?

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

Východočeši se po odehraných třech čtvrtinách drží na páté příčce. Ve svých rukou tak zatím mají přímý postup do play-off, na čtvrtou Kometu ale ztrácejí deset bodů. Od předkola je pak dělí čtyři bodíky. Vedení Pardubic osmého ledna sáhlo ke změně na trenérském postu. Zdeňka Veneru nahradil Miloš Říha starší, tým tak vede spolu se svým synem.

Pardubice pod novým trenérem zatím odehrály pět střetnutí. Bilance Východočechů v nich činila tři výhry a dvě prohry, bodový součet se zastavil na hodnotě deset. V posledním zápase se ale perníkářům vůbec nevedlo. Pardubičtí se představili na ledě Litvínova a prakticky po první třetině bylo rozhodnuto. Verva vyhrála 6:2.

"Přijeli jsme s cílem hrát z kvalitní obrany a podle výsledku vidíme, že se nám to nepovedlo. O utkání rozhodla první třetina. Za stavu 2:1 jsme zbytečně chtěli dávat další branky a dostaly jsme vyrovnávací branku a poté další dvě v rychlém sledu. Ve druhé třetině jsme měli šance i tlak, bohužel místo toho jsme opět inkasovali. Pátý gól rozhodl o utkání. Nemůžeme být spokojeni s obrannou činností," komentoval Miloš Říha mladší duel v Litvínově.

Poslední zápas Pardubic:
18. ledna: HC Verva Litvínov – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 6:2 (4:2, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Jánský (Hübl), 16. Šlégr (Petružálek, Ručinský), 17. Trávníček (Gerhát, Štindl), 18. Ručinský (Hanzl), 30. Petružálek, 53. Ručinský (Hübl) – 14. Špaček (Zohorna, Marcinko), 16. Gašparovič (Roubík, Ščotka).

Sestava Pardubic v posledním zápase: Kristan (od 17. min. Halász) – Píša, Čáslava, Benák, Havlík, Čutta, Ščotka, Gregorc, Korím – Marcinko, M. Špaček, T. Zohorna – Radil, Nahodil, Tybor – Gašparovič, Roubík, Starý – Voženílek, Kaut, Půhodný.

Pardubičtí v letošní sezóně zatím nastříleli 120 branek, toto skóre je řadí na čtvrté místo. Nejlepším střelcem Východočechů je Petr Sýkora, který se třiadvaceti zásahy vévodí také extraligové tabulce střelců. FOTO: Vladimír Škorpík (www.hcpce.cz).

Z kabiny Ocelářů

Oceláři nedělním duelem s pražskou Spartou uzavřeli skvělou třetí čtvrtinu, ve které družina trenérů Jiřího Kalouse a Václava Varadi neprohrála ani jeden duel. Třináct výher ze třinácti klání a 35 získaných bodů jen potvrzuje pozici Slezanů na čele extraligové tabulky. Na druhý Litvínov Slezané drží čtrnáctibodový náskok.

"Je to neskutečná série, celou třetí čtvrtinu jsme prošli s výhrami, to zažijete asi jen jednou v životě. Zůstáváme ale nohama pevně na zemi, do každého utkání jdeme hlavně s velkou pokorou. Blíží se play-off a měli bychom se asi víc soustředit na zabezpečenou obranu, musíme naší hru stále pilovat. Vítězíme, ale zároveň cítíme, že v některých věcech máme rezervy," řekl po zápase se Spartou kapitán Rostislav Klesla.

Rekordní série výher je obdivuhodnější také s přihlédnutím na marodku třineckého týmu. V průběhu třetí čtvrtiny se do hry znova zapojili Plíhal, Rákos a Kreps, zranili se však Rufer a Žejdl. Poslední zápas Oceláři hráli také bez Rotha, Klepiše a Hrni. Nad jejich startem v pátečním duelu visí otazník.

Poslední zápas Ocelářů:
18. ledna: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 5:4 (0:1, 1:2, 4:1)
Branky a nahrávky: 35. Adamský (Nosek, Plíhal), 42. Kreps (Orsava, Klesla), 42. Adamský (Dravecký, Hrabal), 49. Orsava (Klesla, Hrabal), 57. Dravecký (Polanský) – 2. Réway (Hlinka), 30. Procházka (Barinka), 30. Réway (Klimek), 53. Polášek (Réway, Hlinka).

Sestava Třince v posledním zápase: Hrubec – Hrabal, Klesla (C), Galvas, Linhart, Nosek, M. Doudera, Foltýn, L. Doudera – Jašek, Kreps, Orsava – Dravecký, Polanský (A), Adamský – Matuš, Plíhal, Rákos – Cienciala, Růžička, Chmielewski.

Proti Pardubicím se z Ocelářů zatím nejvíce daří Jiřímu Polanskému. Třinecký forward ve třech duelech s Východočechy vsítil tři branky a další dvě připravil. Jeho celková bilance v sezóně pak činí 15 gólů a 21 asistencí. FOTO: Marian Ježowicz.

Vzájemné zápasy v této sezóně

Oceláři s Pardubicemi začínali celou letošní sezónu. První extraligový duel v nové WERK ARENĚ zvládli domácí hráči, ačkoli po prvních dvou třetinách prohrávali. Slezané v závěrečné periodě brankami Polanského a Irgla otočili zápas na svou stranu a získali tři body.

Druhé měření sil také hostila třinecká aréna, tentokráte se jednalo o jednoznačnější zápas. Hráči s dráčkem na hrudi od úvodní dvacetiminutovky kráčeli za třemi body, nakonec zvítězili v poměru 5:2. Branky za Oceláře vsítili Dravecký, Kreps, Polanský, Roth a Orsava.

Třetí duel již proběhl na východě Čech, také v pardubické hale ale Třinečtí potvrdili svou formu proti tomuto soupeři a urvali na svou stranu třetí výhru. Tu navíc podpořilo čisté konto Šimona Hrubce, který na další zápas s nulou čeká právě od 5. prosince.

12. září 2014: HC Oceláři Třinec – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 47. Polanský (Adamský, Irgl), 49. Irgl (Roth) – 15. Kolář (Starý, Benák).

19. října 2014: HC Oceláři Třinec – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 8. Dravecký (Jašek, Klesla), 34. Kreps (Nosek, Dravecký), 40. Polanský (Klesla, Adamský), 47. Roth (Kreps, Polanský), 59. Orsava (Žejdl) – 23. Mojžíš (Marcinko, Semorád), 58. Nahodil (Tybor, Marcinko).

5. prosince 2014: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Oceláři Třinec 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 5. Rákos (Trončinský, M. Doudera), 38. Polanský (Adamský, Hrňa), 41. Matuš (Hrňa, Orsava), 52. Roth (Klepiš, Polanský).

Bilance doma: 19 zápasů, 12-1-1-5, skóre 69:57, 39 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 5 výher – 5 proher (1 v prodl.), skóre 34:33, 16 bodů
Aktuální série: 2 prohry
Lídr kanadského bodování: Petr Sýkora 38 (23+15)
Nejlepší střelec: Petr Sýkora 23
Nejlepší nahrávač: Radoslav Tybor 24
Nejproduktivnější obránce: Václav Benák 21 (7+14)
Radegast Index: Petr Čáslava 165
Brankář: Robert Kristan, 29 zápasů – 14 výher, 15 proher, úsp. 90,70 %, prům. 3,04 g/z, 0 SO
Karel Vejmelka, 7 zápasů – 4 výhry, 3 prohry, úsp. 92,25 %, prům. 2,86 g/z, 0 SO

Aktuální série: 13 výher
Lídr kanadského bodování: Jiří Polanský 36 (15+21)
Nejlepší střelec: Martin Adamský 22
Nejlepší nahrávač: Vladimír Roth 23
Nejproduktivnější obránce: Vladimír Roth 31 (8+23)
Radegast Index: Lukáš Galvas 161
Brankář: Šimon Hrubec, 30 zápasů – 22 výher, 8 proher, úsp. 92,85 %, prům. 1,86 g/z, 6 SO
Peter Hamerlík, 11 zápasů – 8 výher, 3 prohry, úsp. 91,08 %, prům. 2,23 g/z, 1 SO
Hrál v drese soupeře: Tomáš Linhart, Daniel Rákos

Koutek ocelářských zajímavostí

Největší počet hitů: Martin Adamský 77
Bilance trestných střílení – hráč v poli: Vladimír Dravecký 100 % (1 vstřelený z 1)
Bilance trestných střílení – brankář: Šimon Hrubec 100 % (0 inkasovaných ze 3) a Peter Hamerlík 100 % (0 inkasovaných z 1)
Bilance nájezdů - hráč v poli: David Nosek 100 % (1 vstřelený z 1)
Bilance nájezdů - brankář: Peter Hamerlík 100 % (0 inkasovaných z 6)