Extraliga končí první polovinu, Oceláři svedou bitvu na Spartě!

29.11.2014 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Extraligový kolotoč je ve své polovině. Závěrečné kolo druhé čtvrtiny sehrají Oceláři na ledě soupeře, v neděli změří síly s pražskou Spartou. Duel lídra s třetím týmem tabulky startuje od 17 hodin, povede se Slezanům navázat na poslední dvě vysoké výhry a vrátit se se třemi body?

HC Sparta Praha

Sparta se po horším úvodu herně zvedla a opět patří k elitním týmům extraligového pelotonu. Pražané v sedmi zápasech od reprezentační pauzy nasbírali jedenáct bodů, s celkovým ziskem čtyřiceti šesti bodů se usadili na třetí příčce, sedm, resp. osm, bodů za vedoucím duem Třinec - Litvínov. Právě Verva byla posledním soupeřem týmu z hlavního města, svěřenci Josefa Jandače a Zdeňka Motáka padli v poměru 3:6.

"Viděli jsme kvalitní extraligové utkání ve výborné divácké atmosféře. Bohužel jsme nedokázali zvýšit ani udržet vedení 2:0. V závěru druhé třetiny jsme inkasovali na 3:3. Ve třetí třetině jsme měli vyložené šance, a neodvážíme si ani bod. Musím domácím pogratulovat, hráli výborně," řekl Zdeněk Moták po prohře v Litvínově.

Spartu tak během jediného víkendu čeká již druhý duel s celkem, který v tabulce sídlí nad ní. Tentokráte jim soupeřem budou Oceláři. "Zrovna se to tak nakupilo, že nás po sobě čekají dva týmy, které jsou na špičce celé ligy, ale to je úplně jedno. Musíme porazit každého, ať je první nebo poslední. A jestli to bude zápas s málo góly jako u nich, nebo přestřelka? Nám je to vlastně jedno, stačí, když dáme více gólů než soupeř," řekl Lukáš Klimek pro klubový web.

Poslední zápas Sparty:
28. listopadu: HC Verva Litvínov – HC Sparta Praha 6:3 (0:1, 3:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 26. Kubát (Hübl, Ručinský), 37. Ručinský (Jánský, Hübl), 40. Petružálek (Hübl), 51. Hanzl (Petružálek), 60. Hübl (Ručinský, Jánský), 60. Hübl (Francouz) – 18. Réway (Hlinka), 22. Sabolič (Pech, Ďaloga), 38. Klimek (Pilař, Kumstát).

Sestava Zlína v posledním zápase: Staňa – Polášek, Piskáček, Ďaloga, Mikuš, Pilař, Barinka, Švrček – Réway, Hlinka, Rolinek – Sabolič, Pech, Buchtele – Kumstát, Cingel, Klimek – Procházka, Chlapík, Dvořáček.

Statistikám Sparty zatím vévodí Jaroslav Hlinka. Středový forward stihl odehrát dvaadvacet zápasů, v nich posbíral stejný počet bodů (8+14). FOTO: Pavel Draslar (www.hcsparta.cz)

Z kabiny Ocelářů

Svěřencům trenérů Jiřího Kalouse a Václava Varadi se po reprezentační přestávce daří. Oceláři ze sedmi zápasu vyhráli pět klání s celkovým ziskem patnácti bodů. V posledních dvou duelech si navíc s chutí zastříleli. Nejprve sílu třinecké ofenzívy okusila Slavia, v pátek pak se šestibrankovým přídělem domů odjel Zlín. Slezané se tak i nadále drží na vedoucí příčce.

"Po rychle inkasované brance jsme se opět dostali do menší díry. V první třetině jsme nebyli lepším týmem. Pak jsme ale dobře zvládli přesilové hry, kterých bylo spoustu. To jednoznačně rozhodlo o dnešním vítězi," komentoval Václav Varaďa vítězný zápas proti Zlínu.

Druhou čtvrtinu Oceláři zakončí na ledě holešovické Tipsport arény, kde změří síly s třetím týmem průběžné tabulky, Spartou Praha. "Myslím si, že to bude rozhodně lepší hokej než dnes. Sparta chce hrát hokej, což by nám mělo vyhovovat. S takovými týmy jako Zlín se vždy trápíme, protože když nedáte rychlé góly, oni to neotevřou a budou pořád bránit. Na Spartě to bude o něčem jiném, tohle by nám mohlo sedět," myslí si Vladimír Roth, nejproduktivnější hráč Ocelářů.

Poslední zápas Ocelářů:
28. listopadu: HC Oceláři Třinec – PSG Zlín 6:2 (1:1, 2:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 11. Adamský (Polanský, Galvas), 28. Roth (Klepiš), 40. Klepiš (Polanský), 53. Dravecký (M. Doudera, Polanský), 55. Rufer (Žejdl, Klepiš), 56. Roth (Rákos, Klepiš) – 1. Veselý (Čajánek, Žižka), 33. Žižka (Čajánek, Veselý).

Sestava Třince v posledním zápase: Hrubec – Linhart, Roth, Trončinský, Nosek, M. Doudera, Matyáš, Galvas – Orsava, Rákos, Hrňa – Adamský (A), Polanský (C), Klepiš – Rufer, Žejdl, Dravecký – Matuš, Růžička, Chmielewski.

To nejproduktivnějším Ocelářem je paradoxně obránce. Vladimír Roth na svém kontě má třiadvacet bodů, zároveň vévodí i produktivitě obránců v soutěži. K široké bodové sbírce mu pomáhá vysoký ice-time a také přesilovky. V těch se Slezanům v poslední době velmi daří, proti Zlínu využili čtyři a Roth se trefil dvakrát.

Poslední vzájemný zápas

Pražská Sparta přijela do WERK ARENY 17. října a právě ona dokázala zastavit třineckou šňůru osmi výher v řadě. Zápas, kterému dominovaly defenzívy obou soupeřů nabídl rozuzlení necelých pět minut před vypršením šedesáté minuty. Na gól Přibyla už domácí hokejisté nedokázali zareagovat a museli tak přenechat tři body hostům z hlavního města. Čestný úspěch Slezanů zapsal Daniel Rákos.

17. října: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 27. Rákos (M. Doudera, Žejdl) – 15. Kumstát (Pech), 56. Přibyl (Hlinka, Polášek).

Bilance venku: 12 zápasů, 6-1-1-4, skóre 37:31, 21 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 6 výher (3 v prodl.) – 4 prohry (1 v prodl.), skóre 33:28, 16 bodů
Aktuální série: 1 prohra
Lídr kanadského bodování: Jaroslav Hlinka 22 (8+14)
Nejlepší střelec: Lukáš Klimek 11
Nejlepší nahrávač: Jaroslav Hlinka, Martin Réway, Adam Polášek všichni 14
Nejproduktivnější obránce: Adam Polášek 18 (4+14)
Radegast Index: Michal Barinka 80
Brankář: Filip Novotný, 14 zápasů – 10 výher, 4 prohry, úsp. 91,62 %, prům. 2,13 g/z, 0 SO
Rastislav Staňa, 11 zápasů – 6 výher, 5 proher, úsp. 90,57 %, prům. 2,54 g/z, 0 SO
Hrál v drese soupeře: Jan Švrček (v mládeži)

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Umístění v tabulce: 1.
Bilance: 25 zápasů, 17-0-3-5, skóre 88:47, 54 bodů
Bilance doma: 12 zápasů, 8-0-2-1, skóre 38:21, 26 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 6 výher – 4 prohry (1 v prodl.), skóre 34:24, 19 bodů
Aktuální série: 2 výhry
Lídr kanadského bodování: Vladimír Roth 23 (7+16)
Nejlepší střelec: Zbyněk Irgl, Jakub Orsava oba 11
Nejlepší nahrávač: Vladimír Roth 16
Nejproduktivnější obránce: Vladimír Roth 23 (7+16)
Radegast Index: Lukáš Galvas 107
Brankář: Šimon Hrubec, 20 zápasů – 13 výher, 7 proher, úsp. 93,86 %, prům. 1,52 g/z, 5 SO
Peter Hamerlík, 7 zápasů – 4 výhry, 3 prohry, úsp. 89,87 %, prům. 2,42 g/z, 1 SO
Hrál v drese soupeře: nikdo