Vítězná přestřelka s Kladnem, zářil Daňo

05.02.2023 · Daniel Ježek
V pětačtyřicátém kole Oceláři ve WERK ARENĚ přivítali poslední Kladno v čele s Jaromírem Jágrem. Na branky bohaté utkání dopadlo lépe pro domácí, kteří zvítězili 5:4. Čtyřmi kanadskými body se blýskl Marko Daňo.
45., neděle 5.2.2023
Kladno
5:4
Třetiny: 2:1, 1:2, 2:1  Branky a nahrávky: 9. Daňo (Nestrašil, Marcinko), 20. Daňo (M. Růžička, Marcinko), 24. Hrňa (Chmielewski), 47. M. Růžička (Daňo), 52. Marcinko (Daňo) – 11. Plekanec (Jágr, Kubík), 32. Kubík (Plekanec, M. Procházka), 39. Indrák (Sotnieks, Klepiš), 45. Jágr (Kubík, Plekanec). Rozhodčí: Hribik, Pilný – Rožánek, Axman. Vyloučení: 2:3. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 268. Střely na branku: 36:21. Zblokované střely: 16:9. Hity: 8:9. Vhazování: 27:37. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:4, 5:4.
HC Oceláři Třinec: Mazanec (Kacetl) – Marinčin, M. Doudera, Mar. Adámek, J. Jeřábek, Roth, Čukste, Kaňák – M. Růžička (C), Marcinko (A), Daňo – Hudáček, Voženílek, Nestrašil – Hrňa, Dravecký (A), Chmielewski – Hrehorčák, M. Roman, Buček.
Rytíři Kladno: Brízgala (Bow) – Dotchin (A), Kehar, Sotnieks, Slováček, Ticháček, Cibulskis, Veber – Jágr, Plekanec (C), Kubík – Indrák, Klepiš, M. Procházka – Zikmund (A), Filip, Beran – O. Bláha II, Pytlík, Babka.

Do zápasu pětačtyřicátého kola vstoupili lépe domácí Oceláři. Třinec si hned na konci první minuty vybojoval přesilovou hru, kdy Klepiš fauloval Voženílka. Šanci ke vstřelení úvodní branky ale domácí nevyužili, Marcinko totiž z mezikruží napálil jen horní tyč Brízgalovy branky.

Také v dalších minutách první periody měli více ze hry Slezané. Na začátku osmé minuty vyhodil hostující kapitán Plekanec kotouč z vlastního pásma přímo na tribunu, další přesilovku už Třinec využil. Andrej Nestrašil parádním pasem našel volného Marka Daňa, nejlepší střelec Ocelářů zamířil do odkryté branky.

Vedení ale domácím vydrželo jen dvě minuty. Jaromír Jágr ustál souboj v rohu kluziště s Adámkem, hrající majitel Kladna pak přihrávkou přes čtyři hokejky našel Tomáše Plekance, který z první nedal Mazancovi sebemenší šanci. V jedenácté minutě mohl Třinci vrátit vedení Růžička, kapitán domácích ale minul. Dvě minuty před sirénou neuspěli Marcinko a Růžička, v poslední minutě pak trestuhodně prázdnou branku netrefil Růžička.

Akce Třince ale pokračovala a čtyři vteřiny před přestávkou vrátil domácím vedení Marko Daňo. Slovenský útočník si nejprve stáhl vyraženou střelu Růžičky ze vzduchu, aby následně uklidil puk do prázdné branky. Hráči s drakem na prsou navíc hned zkraje druhé třetiny své vedení navýšili, přesilovou hru po Beranově faulu využil Erik Hrňa, který po si narazil kotouč s Chmielewskim a pak jej z první poslal do horního růžku branky.

V polovině zápasu Rytíři poprvé dostali příležitost hrát v početní výhodě. Jágr nejprve napálil tyč, o chvíli později pak Plekanec ideálně našel Adama Kubíka, který z první poslal kotouč za přesunujícího se Mazance. Hosté navíc hned vzápětí hráli další přesilovku, tuto možnost ale díky pozornému Mazancovi nevyužili.

Středočeši ale přeci jen do konce druhé periody srovnali stav. Klepiš zavezl kotouč do útočného pásma, kde následně pálil Sotnieks. Před Mazancem kotouč šikovně tečoval Miroslav Indrák, třinecký gólman nedokázal zasáhnout.

Čtyři minuty po startu poslední části hosté otočili skóre. Jaromír Jágr za třineckou brankou sebral puk, vytočil se do předbrankového prostoru a pod Mazancovým betonem poslal kotouč do sítě. Vedení ale Rytířům vydrželo jen necelé dvě minuty. V podobné situaci na druhé straně kluziště se prosadil Martin Růžička. Třinecký snajpr si stáhl puk zpoza Brízgalovy branky a bekhendem jej procedil skrz kladenského brankáře.

Na góly bohaté utkání pokračovalo. Ve dvaapadesáté minutě poslal Daňo kotouč Tomáši Marcinkovi, který si nabruslil až před brankoviště a bekhendem poslal puk do branky.

V padesáté sedmé minutě mohl o třinecké výhře definitivně rozhodnout Daňo, v úniku ale Brízgalu nepřekonal. Hosté následně vsadili vše na jednu kartu, devadesát vteřin hráli v šesti proti pěti. Třinecká defenzíva ale byla nepropustná a Mazanec ani nemusel zasahovat. Třinec získal tři body.

Zdeněk Moták (Třinec): „Byl to velice těžký zápas a důležitý tříbodový zisk. V první třetině jsme měli spoustu šancí, i vyložených, které jsme neproměnili, ale do kabin jsme odcházeli za stavu 2:1. Ve druhé třetině nám dvě vyloučení vzala víceméně vítr z plachet a hráli jsme lehce špatně i na začátku té třetí. Měli jsme špatně nastavenou hlavu a inkasovali jsme gól, kterým Kladno odskočilo (3:4). Chlapcům děkuju za charakter. Srovnali jsme a přidali vítězný gól, za což si zaslouží obrovský kredit.“

Otakar Vejvoda (Kladno): „Třinec byl lepší, aktivnější, měl více šancí. Některé ještě v první třetině neproměnil, ale zaslouženě vedl. Ve druhé jsme vyrovnali hru i skóre a ve třetí jsme dali na 4:3. V takovou chvíli, kdy se Třinci moc nedařilo, tak vyrovnal a přidal ještě pátý gól. Nám už se nepovedlo odpovědět.“