Ve šlágru 51. kola byl lepší Mountfield

11.02.2022 · Daniel Ježek
Souboj prvního s druhým ozdobil program jednapadesátého kola. Dlouho bezbrankové utkání se rozhodlo až v poslední pětiminutovce, kdy finský útočník Ahti Oksanen dvěma góly vystřelil Hradci výhru. Třinečtí podruhé v sezoně nedali ani jednu branku a jejich náskok na čele tabulky se ztenčil na dva body.
51.kolo, pátek 11.2.2022
Mountfield HK
0:2
Třetiny: 0:0, 0:0, 0:2  Branky a nahrávky: 56. Oksanen (Smoleňák, Lev), 60. Oksanen (Cingel). Rozhodčí: Pražák, Stano – Frodl, Špůr. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (snížená kapacita). Střely na branku: 26:24. Zblokované střely: 17:22. Hity: 13:13. Vhazování: 30:34. Průběh utkání: 0:2.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – M. Adámek, Jaroměřský, Teper, D. Krenželok, Matyáš, M. Zbořil, Ciura – Martin Růžička (A), P. Vrána (C), Hrehorčák – O. Kovařčík, A. Nestrašil, Bakoš – Svačina, Marcinko, Chmielewski – R. Szturc, M. Kovařčík, Dravecký (A).
Mountfield HK: F. Novotný – Blain, Nedomlel, F. Pavlík (A), R. Pilař, McCormack, Jank, Šalda – Oksanen, Lev (A), Smoleňák (C) – Jergl, Kevin Klíma, Perret – Kelly Klíma, Lalancette, Ščerbak – Orsava, Koukal, Cingel.

Oceláři do šlágru jednapadesátého kola nastoupili bez pěti obránců. Kromě tří reprezentantů Marinčina, Kundrátka a Musila trenérovi Varaďovi scházeli také Doudera se Zahradníčkem. Souboj s Mountfieldem byl od úvodního vhazování velmi vyrovnaný, velkých šancí bylo k vidění poskromnu. Ve čtvrté minutě mohl hostující Oksanen využít Bakošova zaváhání, finský forvard ale na Kacetla nevyzrál. Domácí hrozili spíše sporadicky. Po vhazování rychle pálil Růžička, Novotného následně ohrožoval i Chmielewski, ani jeden z třineckých útočníků ale neuspěl.

Ve čtrnácté minutě našel Aron Chmielewski krásným pasem rozjetého Martina Růžičku, třinecký snajpr se dostal za hostující defenzivní linii a řítil se sám na Novotného. Růžička zkusil bekhendové zakončení, gólman Hradce se ale roztáhl na brankové čáře a vykopl kotouč mimo svou klec. Za další tři minuty se do zakončení tlačil Hrehorčák, jeho výpad z pravé strany ale úspěch nepřinesl. Hosté následně zahrávali první přesilovou hru utkání, kdy na trestné lavici seděl Marcinko. Do největší příležitosti se dostal Blain, ani jeho pokus, ani následné dorážky Kevina Klímy ale v síti neskončily.

První polovinu druhého dějství ovlivnily nedovolené zákroky na obou stranách. Oceláři se na začátku šestadvacáté minuty dostali do přesilovky po faulu Perreta, Třinečtí ale tuto výhodu nezužitkovali. Naopak po jejím konci museli bránit Kevina Klímu, který zůstal před Kacetlem zcela sám. Neobešlo se to ale bez faulu, Krenželok musel pykat za sekání. Ani Mountfieldu ale hra s jedním mužem v poli navíc příliš nešla, Třinečtí se bez větších obtíží dokázali ubránit.

Přesně v polovině utkání se hákováním provinil hostující kapitán Smoleňák, při vlastním oslabení se ale do největší šance této pasáže hry dostal Cingel, který pláchl třineckým hokejistům. Kacetl ale byl připraven. V pokračující přesilovce pak zahrozil Ondřej Kovařčík a Martin Bakoš, ani jeden z útočníků ale ve vyložené příležitosti na Novotného nevyzrál. V sedmatřicáté minutě mohli skóre otevřít hosté, Smoleňákova střela byla Kacetlem vyražena před volného Oksanena, ten ale dorážel vedle. V závěru třetiny pak Oceláři nevyužili další přesilovku po Jankově faulu.

Hned v první minutě poslední dvacetiminutovky nebezpečně skrz brankoviště nahazoval kotouč Ondřej Kovařčík, Novotný si dal pozor, aby si nesrazil letící puk do vlastní branky. Do další velké šance se Třinečtí dostali v čtyřicét čtvrté minutě, kdy Nestrašil s Bakošem jeli dva proti jednomu. Prvnímu jmenovanému ale nevyšla přihrávka, Novotný tak pouze kontroloval Bakošovu snahu o zakončení z brankové čáry. Dvě minuty před vypršením padesáté minuty pak na modrou dostal nabito Matyáš, ani jeho dělovka ale Novotného nepřekvapila.

Pět a půl minuty před třetí sirénou se do největší šance utkání dostal Jordann Perret, který dobruslil přečíslení dvou proti jednomu, po Orsavově nabídce ale třineckou branku netrefil. Z další akce už hosté udeřili. Ahti Oksanen dostal kotouč ve středním pásmu, finský útočník si nabruslil do kruhu pro vhazování, odkud střelou pod lapačku prostřelil brankáře Kacetla. Dvě minuty před koncem přesekl Novotný hůl Marcinkovi, Oceláři tak měli šanci ke srovnání. V největší příležitosti byli Marcinko, Růžička a Nestrašil, ani jeden z nich ale nedokázal usměrnit poskakující kotouč za Novotného záda.

V závěrečné minutě to ještě Třinečtí zkusili s šesti bruslaři v poli, Ahti Oksanen ale trefou do prázdné branky rozhodl o tříbodovém vítězství Hradce Králové. Mountfield se tak vítězstvím přiblížil Ocelářům na pouhé dva body, souboj o Prezidentský pohár tak zůstává otevřen.

Tomáš Martinec (Hradec Králové): "Byl to vyrovnaný zápas. Oba týmy hrály zodpovědně do obrany a těch šancí bylo na obou stranách minimálně. Z našeho týmu jsem cítil energii a chuť vyhrát. Bylo to vidět na bojovnosti, blokování střel a na zodpovědnosti do obrany, i když nějaké šance jsme Třinci dovolili. Ale nebylo jich moc. Výsledku si hrozně ceníme, ale nepřeceňujeme ho. Víme dobře, že Třinci chybělo spoustu hráčů a byli jsme šťastnější, ne lepší."

Marek Zadina (Třinec): "Byl to velký boj, na obou stranách zodpovědný výkon z obrany a šancí moc nebylo. Naši kluci makali na sto procent, nechali tam všechno. Věděli jsme po dvou třetinách, že rozhodne jeden gól a Hradec ho dal. Byl šťastnější, spadla mu tam střela z úhlu, a to rozhodlo zápas."