Stále první! Oceláři mají cenný skalp Liberce

21.02.2021 · Dominik Stošek
Šlágr sedmačtyřicátého kola odehráli Oceláři na ledě Liberce a po perfektním kompaktním týmovém výkonu se jim podařilo udolat Liberec 4:0. Jakub Štěpánek se prezentoval skvělým výkonem a udržel podruhé v této sezóně čisté konto. Třinec se po dnešní výhře dostal historicky podruhé na hodnotu sta bodů získaných v základní části extraligy a udržel tak průběžnou první příčku v tabulce.
47.kolo, neděle 21.2.2021
Liberec
0:4
HomeCredit aréna
Třetiny: 0:2, 0:1, 0:1  Branky a nahrávky: 11. M. Stránský (Martin Růžička), 19. Martin Růžička (P. Vrána, M. Stránský), 24. P. Vrána (Hrňa, M. Stránský), 46. Kurovský (Rodewald, Freibergs). Rozhodčí: Jeřábek, Obadal – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 25:25. Zblokované střely: 13:6. Hity: 6:4. Vhazování: 36:27. Průběh utkání: 0:4. Hráno bez diváků.
Bílí Tygři Liberec: Kváča (J. Pavelka) – Vitásek, Knot, Rosandić, Kolmann, Derner, T. Hanousek – Birner (A), Bulíř, Lenc – Najman, Gríger, A. Musil – J. Vlach, P. Jelínek (C), R. Pavlík – D. Špaček, Šír, Rychlovský – Průžek.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek (Kacetl) – Gernát, M. Doudera, Freibergs, Kundrátek, D. Musil, M. Adámek – M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Kurovský, Marcinko, Rodewald – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Hrehorčák, Miloš Roman, Hrňa – Dravecký (A).

Úvodní minuty první třetiny příliš pohledný hokej nepřinesly. Oba celky si moc dobře uvědomovaly důležitosti dnešních bodů a hrálo se tak spíše opatrněji. První vážnější situace nastala po uplynutí úvodních třech minut, kdy po vhazování pálil z otočky Hrehorčák. Kváča zasáhl v poklidu jak proti jeho střele, tak i proti střele zápěstím Gernáta od modré čáry o tři minuty později. V deváté minutě byl nejproduktivnější bek celé extraligy znovu na útočné modré a opět se chystal ke střele. O kotouč jej ale připravil Birner a ten se řítil sám na Štěpánka, kterého však střelou ke vzdálenější tyči nepřekvapil.

V čase 10:23 se už ale skóre měnilo a postarala se o to první třinecká formace. Martin Růžička se dostal ke kotouči v rohu kluziště, popojel s ním vstříc hostující brance, všiml si před brankou lépe postaveného Matěje Stránského a krásnou žabičkou jej vybídl ke střele. Nejlepší střelec celé soutěže se nemýlil a poslal kotouč do branky pod betonem Kváči. Ve dvanácté minutě hrál v útočné třetině až moc aktivně Hrehorčák a provinil se hákováním. Hráči s drakem na prsou oslabení ubránili bez větší úhony a skóre se tak neměnilo. V šestnácté minutě Roman skvěle vystihl libereckou kombinaci a upaloval v samostatném úniku směrem ke Kváčovi, kterého však svým bekhendovým blafákem nepřekonal. V čase 18:45 už ale přeci jen šli Oceláři do dvoubrankového vedení, když Petr Vrána z pravého kruhu přesně našel na protější straně kluziště Martina Růžičku, jenž střílel z první přímo za záda libereckého brankáře. V závěru úvodní periody zahrozili také domácí. Obránce Rosandić na levém kruhu výbornou stahovačkou zmátl bránícího Draveckého a střílel ke vzdálenější tyči. Štěpánkovi právě tato tyčka zachránila čisté konto.

Vstup do druhé třetiny byl oproti té předcházející o něco málo živější. Liberecká aktivita vyústila v nebezpečnou střelu Vlacha z hranice pravého kruhu, proti které Štěpánek na poslední chvíli zasáhl svým betonem. Pak ale přišly poměrně zbytečné fauly ze strany domácích a za katr usedli postupně Hanousek s Jelínkem. Přesilovou hru pěti proti třem svěřenci Varadi a Zadiny sehráli perfektně a utekli tak už do třígólového trháku. Střela Erika Hrňi z pravého kruhu, po rychlé kombinaci, sice ještě skončila na tyči, za záda Kváči pak ale odražený puk úspěšně dorazil Petr Vrána. V osmadvacáté minutě Liberec dostal Oceláře pod tlak a po střele Vlacha od modré musel Kundrátek vyhodit kotouč z pásma pouze za cenu zakázaného uvolnění. Ocelářská pětka byla natolik vyčerpaná, že trenér Varaďa požádal o oddechový čas, kterým svým svěřencům zcela určitě pomohl.

Ve dvaatřicáté minutě domácí zahrozili po střele Lence z osy kluziště, ta byla totiž těsně před Štěpánkem tečována, naštěstí pro Oceláře mimo tři tyče. Z následujícího protiútoku Třince se podél levého hrazení dostal do zakončení O. Kovařčík, jeho střelu mezi betony ale Kváča dokázal vytěsnit. V šestatřicáté minutě usedl na trestnou lavici za nedovolené bránění Vrána a Štěpánek se během liberecké přesilové hry vůbec nenudil. Musel totiž reagovat jak na prudkou střelu Birnera z pravého kruhu a Lencovu nepříjemnou střelu k bližší tyči z předbrankového prostoru, tak i na jedovatý projektil Knota od útočné modré. Především díky němu, tak Oceláři ubránili i druhé oslabení v utkání a odešli do kabin po čtyřiceti minutách s tříbrankovým vedením.

Oceláři naskočili do třetí dvacetiminutovky v oslabení, protože Roman v závěru prostředního dějství nedovoleným způsobem zahákoval A. Musila. Bílí Tygři si znovu vytvořili množství šancí, tu největší ale Gríger s Najmanem překombinovali, a tak Liberec ani napotřetí v přesilové hře recept na Štěpánka nenašel. V třiačtyřicáté minutě, po perfektní přihrávce jednoho z obránců, Růžička střílel nadvakrát těsně za pravým kruhem, střela a ani následná dorážka však Kváču nepřekonala. V téže minutě se Bulíř provinil sekáním a umožnil tak Třinci odehrát další hru v početní převaze. Hráči s drakem na prsou přesilovou hru tentokrát nevyužili, největší příležitost měl Gernát, jehož střela z modré čáry se zastavila na betonu Kváči. V čase 45:31 se po prošťouchnutí kotouče v mezikruží Rodewaldem objevil sám před Kváčou Daniel Kurovský, který blafákem roztáhl Kváčovy betony a kus černé gumy poslal přesně mezi ně bekhendem. V osmačtyřicáté minutě vyfasoval Vrána dvouminutový trest za vysokou hůl a také „desítku“ za nesportovní chování. Ani tato přesilovka však pro domácí neskončila dobře a Oceláři ji se Štěpánkem v zádech ubránili také počtvrté v tomto zápase. Největší šance si vytvořila dvojice Vlach-Gríger, Štěpánek ale zasáhl jak proti Vlachově dělovce, tak i dorážce Grígera z bezprostřední blízkosti.

V pětapadesáté minutě prověřil Štěpánkovu pozornost ihned po vhazování Birner, jeho dobrá střela zápěstím vyslaná z mezikruží však doputovala pouze do Štěpánkovy lapačky, ten předvedl perfektní semafor. O minutu poté se do slibné šance dostal Dravecký, jenž se po levé straně kluziště natlačil před Kváču a po bekhendovém blafáku se snažil poslat kotouč mezi Kváčovy betony. Liberecký brankář si ale protentokrát tento prostor pohlídal, betony sklepl k sobě a kotouč za svá záda nepustil. V závěrečných dvou minutách ještě usedl na trestnou lavici Jelínek, za obranný faul při třineckém přečíslení. Přesilová hra Ocelářů sice využita nebyla, to ale hráčům z pod Javorového nemuselo vůbec vadit, protože získali cenné tři body do tabulky a po výhře 4:0 tak prodloužili své působení na první příčce.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): „Soupeř byl dnes lepší a zaslouženě vyhrál. My jsme podle mě měli špatný vstup do utkání, první třetinu jsme prohráli o dvě branky, což určilo ráz celého utkání."

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): „Myslím si, že jsme velmi dobře odehráli první třetinu. Ta z naší strany byla velmi dobrá, vypracovali jsme si v ní dvougólový náskok. Ve druhé dvacetiminutovce jsme trochu vypadli z tempa, naštěstí jsme se ale prosadili v přesilovce. Udělali jsme pár chyb v obranném pásmu, které by se nám neměly stávat. Před třetí třetinou jsme věděli, že domácí budou tlačit, my jsme ale hráli organizovaně v obraně a do velkých šancí jsme je moc nepouštěli. Celkově jsme odehráli dobrý zápas, tým dobře pracoval dopředu i dozadu. Vyzdvihnout musím i výkon gólmana, který si zaslouženě vychytal čisté konto."