Oceláři míří na první místo! Pardubice smetli 6:2

19.02.2021 · Dominik Stošek
Oceláři mají za sebou první úspěšný duel z dlouhé pětizápasové venkovní série, kterou v rámci šestačtyřicátého kola zahájili na ledě pardubického Dynama. Svěřenci Václava Varadi a Marka Zadiny vyhráli především díky produktivní druhé třetině. V zápase zazářili Miloš Roman s Martinem Gernátem. Spolehlivým výkonem se prezentoval také brankář Jakub Štěpánek.
46.kolo, pátek 19.2.2021
Pardubice
2:6
enteria arena
Třetiny: 0:1, 1:4, 1:1  Branky a nahrávky: 33. Poulíček (Blümel), 60. R. Kousal (Paulovič, Mikuš) – 9. Miloš Roman (M. Adámek, Dravecký), 23. Miloš Roman (Gernát, O. Kovařčík), 25. Marcinko (Rodewald), 34. Stránský (Rodewald, M. Kovařčík), 37. Gernát (M. Stránský), 47. Gernát (P. Vrána) Rozhodčí: Hejduk, Kika – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 25:26. Zblokované střely: 15:7. Hity: 9:8. Vhazování: 29:31. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:6, 2:6 Hráno bez diváků.
HC Dynamo Pardubice: Barulin (41.Klouček) – Mikuš, J. Zdráhal, J. Kolář (A), Nakládal (C), Ďaloga, Hrádek, Bučko – R. Kousal, O. Roman, Camara – Paulovič, Poulíček (A), Blümel – A. Kosticyn, Pochobradský, Tybor – L. Horký, Zeman, Kusý.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek (Kacetl) – Gernát, M. Doudera, Freibergs, Kundrátek, D. Musil, M. Adámek – M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Kurovský, Marcinko, Rodewald – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Hrehorčák, Roman, Hrňa – Dravecký (A).

V Pardubicích se na nic nečekalo a již od prvních vteřin se hrálo ve vysokém tempu. Velmi ofenzivně laděný duel nastartoval ve třetí minutě Tybor, který po stahovačce na levém kruhu střílel skrze Douderovy brusle těsně mimo branku. V téže minutě na Tybora navázal třinecký útočník Vrána, který obdržel perfektní přihrávku ve středním pásmu, tváří v tvář Barulinovi však svou bekhendovou kličku nedotáhl do úspěšného konce. V deváté minutě se už ale skóre měnilo. Oceláři šli do vedení zásluhou Miloše Romana, který tečoval Adámkovo nahození od modré čáry přesně mezi betony stojícího Barulina.

Ve druhé polovině první třetiny si Dynamo připravilo hned dvě slibné šance. Úspěch však nenašla jak diagonála Kusého směřující do předbrankového prostoru, tak i téměř totožná přihrávka Kousala o pár okamžiků později. V patnácté minutě zahrál v útočném pásmu Pardubic nebezpečně vysokou holí útočník Kanaďan Camara, a ten tak nabídl svěřencům Varadi a Zadiny první přesilovou hru v utkání. Největší příležitost si vytvořila druhá přesilovková formace Ocelářů, Stránský na levém kruhu však střílel přímo do lapačky ruského gólmana. V sedmnácté minutě hráči s drakem na prsou mohli hned dvakrát skórovat. V první akci nahazoval od útočné modré Kundrátek a jeho pokus šikovně tečoval navrátilec do třinecké sestavy Chmielewski v oblasti mezi kruhy, tečovaný kotouč z hole tohoto polského útočníka však směřoval pouze do Barulinova betonu. Barulin výborně zakročil také proti další třinecké šanci, kterou měl na své holi Freibergs, jenž se nečekaně objevil přímo před Barulinem a dostal do tohoto prostoru namazáno od Ondřeje Kovařčíka. Lotyšský obránce zvolil přízemní střelu z voleje, na kterou Barulin dokázal zareagovat svým betonem po dobrém přesunutí.

Druhá třetina započala úspěšným ubráněním pardubické přesilovky, kterou si domácí do druhé periody přenesli z první třetiny po nedovoleném zákroku Draveckého ve středním pásmu. Perfektní vstup Ocelářů do druhé dvacetiminutovky potvrdil svým druhým gólem v zápase Miloš Roman, jenž na hranici levého kruhu propálil Barulina střelou do teploměru (oblasti mezi rukou a tělem). O necelé dvě minuty po druhé Romanově trefě bylo na třinecké střídačce ještě veseleji. Jeden z obránců Pardubic trestuhodně ztratil kontrolu nad kotoučem v blízkosti své branky a tohoto zaváhání využil Rodewald, který bleskurychle kotouč získal pod svou kontrolu a následně jej předložil zadovkou Tomáši Marcinkovi. Třinecký forvard vymetl v bezprostřední blízkosti vzdálenější horní růžek Barulinovy svatyně a ten poté jen vztekle praštil svou holí o tyčku. V pětadvacáté minutě mohla na třinecké lavici panovat ještě lepší atmosféra, protože Oceláři po faulu Hrádka obdrželi další hru v početní převaze. V ní měl největší šanci Hrňa, který po pěkné kombinaci přihrávek z první pálil z pravého kruhu, avšak střílel přesně do Barulinova betonu.

V polovině zápasu, konkrétně v třiatřicáté minutě, nebezpečně atakoval Kosticyn na modré čáře Musila a za tento zákrok vyfasoval dvě plus deset. První polovina přesilové hry se Ocelářům vůbec nevydařila a domácí udeřili z protiútoku. V přečíslení dva na jednoho Matěj Blümel vyřešil celou situaci na jedničku a po jeho přesném pasu se prosadil střelou do poloprázdné Štěpánkovy klece Patrik Poulíček. Třinec stihl odpovědět na tuto snižující branku ještě v téže přesilové hře, když dokázal ruského brankáře prostřelit a využít první přesilovou hru v utkání Matěj Stránský. V čase 36:01 Oceláři navyšovali své vedení na čtyřbrankové a rovněž se o tuto trefu postarala druhá přesilovková formace, která byla po dalším pardubickém provinění nasazena hned na začátek celé hry v početní převaze. Martin Gernát potvrdil svou roli nejproduktivnějšího obránce extraligy, vzal celou akci na sebe a razantní střelou příklepem od modré čáry propálil vše, co mu stálo v cestě. V závěrečné pětiminutovce druhé periody byl vyloučen Marcinko za hákování, Dynamo ale s žádnými většími příležitostmi nepřišlo, a tak oba týmy odešli do kabin za stavu 5:1 pro Oceláře.

Třetí dvaceminutovka započala ve čtyřech hráčích na obou stranách, kvůli poštuchování Stránského s Camarou v předbrankovém prostoru před Štěpánkem v samotném závěru druhé třetiny. Do závěrečné dvacetiminutovky naskočil pardubický brankář Milan Klouček, který tak vystřídal Konstantina Barulina a nutno podotknout, že od svého nástupu se rozhodně nenudil. Rodewald totiž prověřil jeho pozornost už ve dvaačtyřicáté minutě, kdy kanadský útočník upaloval na Kloučka v samostatném úniku a zvolil střelu k levé tyči, proti které však pardubický brankář zakročil svou lapačkou. V čase 41:49 Ondřej Kovařčík putoval na trestnou lavici za hákování a domácí dostali možnost si zahrát již čtvrtou přesilovou hru v tomto utkání. Ani ta však střelecké trápení Dynama neprolomila, a tak se ozvali znovu hráči s drakem na hrudi. V pětačtyřicáté minutě Martin Gernát potvrdil, že střílet příklepem opravdu umí, v této akci jeho ránu sice ještě zastavila pravá tyčka Kloučkovy branky, slovenský bek ale nemusel smutnit. V čase 46:33 totiž jeho střela vyslaná na hranici pravého kruhu už za brankovou čáru doputovala a zapadla přesně za záda přesouvajícího se Kloučka.

V dvaapadesáté minutě se po delší prodlevě výrazněji ozvali také hráči Pardubic, Zdráhal střílel zápěstím z bodu pro vhazování na levém kruhu k bližší Štěpánkově tyči a třinecký brankář měl co dělat, aby kotouč vyslaný z hole pardubického útočníka vytěsnil mimo tři tyče. O necelé tři minuty poté se znovu ozval Zdráhal, který tentokrát střílel nepříjemně z první od útočné modré. Štěpánek ale nijak nezmatkoval, v poklidu zasáhl svým betonem a kotouč vyrazil do rohu. V čase 54:52 Camara nepříjemně srazil po svém nepřesném zakončení Štěpánka, kterého však tímto atakem naštěstí nijak nezranil a daroval tak Ocelářům další hru v početní převaze. V té zamíchal na levém kruhu Růžička a orazítkoval bližší tyč Kloučkovy klece. Nic výraznějšího ale k vidění ve zbytku přesilovky nebylo. V závěrečných dvou minutách utkání si ještě domácí zahráli přesilovou hru pět na tři, po faulu Chmielewského a poté Draveckého. Při této dvojnásobné přesilovce už hráči Pardubic přeci jen skórovali, tato branka ale byla pouze malou náplastí pro neúspěšné utkání. V čase 59:22 stál Robert Kousal na konci celé kombinace přihrávek z první a z mezikruží propálil Štěpánka střelou bez přípravy k levé tyči. Oceláři tak porazili Pardubice 6:2 a posunuli se na první příčku extraligové tabulky.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „Bude to stručné hodnocení. Dnes se nám zápas absolutně nepovedl. Šance, které jsme si vytvořili v první třetině, jsme zase chtěli sehrát do prázdné branky. Třinec využil většinu svých šancí, pak už je to s takovým soupeřem těžké. První branka byla šťastná teč, za druhou stálo naše špatné rozehrání hráčů, při třetí jsme jim přihráli… Prostě dnes byl den blbec, to se stává a my to musíme hodit za hlavu. Za dva dny máme další zápas, tak se v tom nesmíme moc utápět.“
Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Těší mě konečný výsledek, myslím, že jsme hráli velice dobře. Byli jsme produktivní, dali krásné góly. První z nich nám hodně pomohl, dodal nám sebevědomí do dalších minut. I když jsme inkasovali v naší přesilové hře, tak jsme ve druhé třetině kontrolovali průběh utkání a když už jsme domácím nabídli nějaké příležitosti, tak si s nimi Kuba Štěpánek poradil. Se třemi body tedy panuje na naší straně velká spokojenost.“