Oceláři srovnat nedokázali, body berou Vítkovice

30.11.2010 · Adam Sušovský
Třinečtí Oceláři na ledě ostravských Vítkovic brankově nezvládli prostřední část a ve třetí třetině museli dotahovat. Dvougólové manko se jim ale podařilo smazat jen z poloviny. Vítkovice tak v dramatickém utkání porážejí Třinec 3:2 a přeskakují svého soka na vedoucí příčce extraligy.
26.kolo, úterý 30.11.2010
3:2
Třetiny: 1:1, 2:0, 0:1  Branky a nahrávky: 5. Malík (Burger), 23. Sýkora (Szturc), 36. Pohl (Klimek) - 8. Varaďa (Seman), 55. Varaďa (Lojek). Rozhodčí: Minář, Polák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 9002. Střely na branku: 29:36. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2.
Málek - Punčochář, Barinka, Ovčačík, Trnka, Malík, Voráček, Rehák - Huna, Burger, Káňa - Šedivý, Húževka, Tomas - Pohl, Strapáč, Klimek - Szturc, J. Sýkora, Svačina.
Hamerlík - Lojek, Richter, Krajíček, Seman, Hrabal, Hudec, Zíb - Polák, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Kohn, M. Růžička - Polanský, Peterek, Adamský - Hrňa, McGregor, Orsava

Druhé ocelářské derby bylo ve znamení vynikající atmosféry a boje o první příčku. Od začátku hlasitější diváky hostů ale zaskočil hned v první přesilov hře Marek Malík. Zkušený obránce totiž na začátku páté minuty napřáhl a jeho rána zapadla přesně k pravé tyči.

Oceláři se z letargie probudili na začátku sedmé minuty, Adamský ale před poloprázdnou bránou promáchl těžkou přihrávku Peterka. Přesto se hosté vyrovnání dočkali. Ve vlastním oslabení ujel obraně hostů Seman, jenž vylepšil pozici na Varaďu, který z mezikruží mířil přesně mezi betony Málka.

Vítkovice mohly jít znovu do vedení o pár minut později, ale Klimek ani Huna dobré pozice nevyužili. Zbytek třetiny už patřil Ocelářům, ovšem se stejně špatným efektem. Neuspěl jak Orsava, tak Polák i v dobré šanci Seman.

I začátek druhé třetiny ale patřil Vítkovicím. Hamerlík ustál nájezdy hostů, ale o pár vteřin později, celý zmatený, nezakryl volný puk, který mezi jeho betony dorazil sváteční střelec Juraj Sýkora.

Třinečtí otevřeli hru, tlačili, ale houževnatá obrana Vítkovic nedávala tolik prostoru. Navíc hrozila z brejků. V krátkém časovém sledu najížděli z poloviny hřiště na Hamerlíka Trnka i Svačina. Třinecký brankář ale pokaždé bekhendové blafáky vybruslil. Třinec mohl srovnat. V trmě vrmě před Málkem byl znovu Varaďa, který nadvakrát nedokázal dorazit střelu Richtera.

I proto přišel trest. Čtyři minuty před koncem druhé části si protáhl střídání Petr Pohl, který svými krouživými pohyby ukolébal obranu a zpoza modré zavěsil za překvapeného Hamerlíka. Oceláři sice tlačili dále, ale tlak v brankovišti byl příliš slabý.

Domácí do třetí třetiny vstoupili s touhou ubránit náskok. Dlouhou dobu se jim to dařilo. Oceláři byli v držení puku aktivnější, ale naráželi na úpornou obranu modré čáry. Tu se podařilo prolomit přesně v čase 55:00, když Lojkovu ránu z bezprostřední blízkosti dotlačil za Málka podruhé v zápase Václav Varaďa.

Drama bylo na světě. Zdálo se, že Třinec zapne motory a půjde tvrdou vůlí za vyrovnáním. Ještě v téže minutě byl toho blízko Polanský. Jeho tvrdý puk z otočky ale mířil těsně vedle.

Třinečtí bojovali, ale místy motivaci možná přeháněli. Důsledkem bylo vyloučení Peterka a později i Varadi. Oceláři ustáli více než minutu a půl dlouhé dvojnásobné oslabení, na závěrečný tlak podpořený power-play už ale zbylo málo času. Všechny body dnes zůstaly v Ostravě!

Zdeněk Moták (HC Vítkovice Steel)
Jestli jsme chtěli uspět, museli jsme podat stoprocentní výkon. Přijel k nám největší favorit na titul s nejlepším útokem v lize. Připravovali jsme se na to a šli jsme do zápasu eliminovat tuto sílu. Podržel nás brankář Málek, který hlavně od patnácté minuty první třetiny držel tým. Oceláři v tu dobu diktovali tempo. Měli jsme co dělat, abychom remízu do přestávky udrželi. Ve druhé části jsme byli jasně lepší, ale ve třetí třetině jsme zbytečně faulovali a byl z toho gól, kterým se Třinec dostal na dostřel. Jsem rád, že jsme to nakonec zvládli.

Břetislav Kopřiva (HC Oceláři Třinec):
Vítkovice ukázaly, proč doma získávají body. V úvodu jsme do zápasu nevstoupili dobře, dostali jsme se do hry až později, ale domácí výborně ubránili zápas. Nedokázali jsme si vytvořit příležistosti, kterými bychom mohli utkání zdramatizovat. Z toho se musíme poučit. Navíc nám během utkání vypadl klíčový hráč Láďa Kohn a nedařilo se nám ani v přesilovkách. Uvidíme, co s Láďou Kohnem bude. Dostal tvrdý náraz do kolena. Víc k tomu říkat nechci.