Oceláři jsou ve čtvrtfinále, postup vystřelil kapitán Vrána!

11.03.2023 · Adam Sušovský
Už je to uděláno, už je to hotovo! Oceláři propluli suverénním způsobem úvodním předkolem play off a mohou se těšit na čtvrtfinále. Třetí zápas v Litvínově ovládli v poměru 4:2, když vítězný gól vstřelil po nádherné akci Petr Vrána. Na jméno dalšího soupeře musí Třinec čekat.
PK3, sobota 11.3.2023
Litvínov
2:4
Zimní stadion Ivana Hlinky
Třetiny: 1:1, 0:1, 1:2  Branky a nahrávky: 18. Hlava (Helt), 44. Havelka (Jurčík, Hlava) – 5. Voženílek (Hudáček), 25. Nestrašil (J. Jeřábek), 49. Vrána (Dravecký, Marinčin), 59. M. Růžička. Rozhodčí: Jeřábek, Vrba – Hynek, Hnát. Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 452. Střely na branku: 35:24. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4. Konečný stav série: 0:3.
Zajíček – Zile, Strejček, Šalda, D. Zeman, Demel, Jaks, Freibergs – Kudrna, Sukeľ (C), Abdul – Š. Stránský, Estephan, Zdráhal – Helt, Gut, Hlava – Havelka, Jurčík, Zygmunt.
Mazanec – Marinčin, Smith, Kaňák, J. Jeřábek, Mar. Adámek, Doudera – M. Růžička, Marcinko, Daňo – Voženílek, Hudáček, Nestrašil – Dravecký, Vrána (C), Chmielewski – Kurovský, M. Roman, Buček – Hrňa.

Série předkola se za stavu 2:0 pro Oceláře přesunula do Litvínova, který šel do zápasu proti vyřazení s jednou zásadní změnou v sestavě: Brankáře Tomka nahradil v brance Šimon Zajíček, pro kterého první zápas play off v kariéře nezačal zrovna dobře. Běžela už pátá minuta, když šel Třinec na severu Čech do vedení a to i díky velké chybě brankáře, který si za svá záda srazil lehké nahození z úhlu od Daniela Voženílka.

Třinec působil na horkém ledě odhodlaného soupeře velmi disciplinovaným dojmem, domácí se do zakončení a šancí dostávali jen velmi těžce, hlavně díky skvělé třinecké obraně středního pásma. Ve dvanácté minutě pak přišla první komplikace, a to zranění obránce Mariana Adámka, který otřesený zmizel v kabině a od té doby Oceláři točili v zápase jen pět obránců. Hned v následující minutě navíc Mazanec řešil vekou šanci Abdula.

Přesto se Litvínov ještě v první třetině vyrovnání dočkal, ale Oceláři soupeři hodně pomohli. Kaňákovi při rozehrávce sjel kotouč nešťastně z čepele, domácí ho dokázali zachytit a Nikolas Hlava následné nahození na branku těsně před Mazancem tečoval mimo brankářův dosah.

Po změně stran se hrál hodně nervózní hokej, domácí příznivci i hráči se snažili vytvářet tlak na rozhodčí, při každém sporném střetu nebo náznaku zakázaného uvolnění. Až ve 22. minutě sudí udělili první trest, vyloučen byl Jakub Jeřábek, ale Třinec oslabení - až na šanci Jurčíka - v pohodě ubránil. A jen co se Jeřábek vrátil zpátky na led, hráli přesilovku Oceláři a ukázali soupeři, jak na to: Na konci 25. minuty měl kolem sebe Andrej Nestrašil ve svém oblíbeném prostoru na vrcholku kruhu tolik času, že si puk připravil na čepel a přes clonícího Marcinka jej zavěsil Zajíčkovi pod víko.

Od té doby se hrál hodně opatrný hokej ze zabezpečených obran, Oceláři totiž sami dopředu s vědomím vedení nepospíchali a ani soupeř nechtěl hru bezhlavě otevřít. A tak si brankáři připisovali povětšinou spíše jednoduché zákroky, Mazance nejvíce vystrašil z blízky snad jen Estephan.

V podobném duchu se hrála i třetí třetina, přesto se v ní Litvínov ještě jednou nadechl. A to hned na začátku, už ve 44. minutě se ve zdánlivě nenápadné situaci na brankovišti nejrychleji zorientoval Martin Havelka, a obloučkem poslal kotouč přes beton Mazance do branky - 2:2.

Až po druhém inkasovaném gólu se začali Oceláři znovu tlačit dopředu, už za chvíli mohli znovu vést, jenže Marcinko ve stoprocentní gólovce trefil jen beton přesunujícího se Zajíčka, a tak si vzal gólovou radost na starost kapitán: Po akci Draveckého si puk vzal v plné rychlosti Petr Vrána, objel obránce, natlačil se až přes Zajíčka a dlouhou kličkou zasunul puk až za jeho beton. Vrána, jenž drtivou většinu sezony vinou vážného zranění vynechal, se trefil poprvé od loňského semifinále!

V tu chvíli už Litvínov musel hrát vabank, domácím ale nepomohla ani přesilová hra při vyloučení Smithe, kterou Oceláři znovu velmi dobře bránili. Stejně jako závěrečnou power play, při které sice zahrozil nepříjemným nahozením na Mazance Stránský, jenže pak se puk odrazil k Ocelářům a Martin Růžička ještě z vlastní poloviny trefil odkrytou branku, svým třetím gólem v sérii tak pečetil třinecký postup!

Oceláři tedy suverénně propluli nevyzpytatelným předkolem, a jako první z něj postupují do čtvrtfinále. Zda v něm narazí na Spartu, nebo Hradec Králové, o tom rozhodnou výsledky ostatních sérií.

Karel Mlejnek (Litvínov): „Štěstí přeje připraveným a Třinec byl na sérii velmi dobře připravený. Má nesporné kvality. Nám v každém duelu něco chybělo. V prvním jsme neměli ještě play off nastavení, nedali jsme vedle standardní situace žádný gól při hře pět na pět. A to ani ve druhém, což nás limitovalo. Až ve třetím se to povedlo. Mrzí nás, že jsme si nezapsali žádnou vítěznou čárku, ale mužstvo je jedno z nejmladších v lize a předvedlo, co mohlo.“

Zdeněk Moták (Třinec): „Dnešní zápas i celou sérii to bylo maximálně vyrovnané. Litvínov se jevil jako velice silný soupeř. Skláním hlubokou poklonu svým hráčům, ale hned za tím je poklona pro Litvínov, protože hrál velice dobře a potrápil nás. Je skvělé, že jsme sérii vyhráli 3:0, ale každý ze zápasů byl velice těžký. V bojovnosti, nasazení a zodpovědnosti jsme byli lepší, proto jsme postoupili.“