Zhodnocení přípravných zápasů Ocelářů

28.08.2023 · Michal Samiec
Čtyři utkání a vyrovnaná bilance dvou výher a dvou porážek. To je bilance třineckých hokejistů před startem soutěžní části sezóny, která začne 1. září. Oceláři v přípravě porazili Frýdek-Místek a v zápase o bronz v Popradu Lappeenrantu, prohráli v prvním zápase Tatranského poháru s domácím týmem a v generálce na mistrovskou fázi sezóny s Kometou.

První utkání sehráli třinečtí hokejisté na ledě frýdecko-místecké haly Polárka, kde se střetli s domácím týmem a klubovými partnery v rámci organizace, týmem HC Frýdek-Místek. Zápas byl odehrán v solidním tempu, Oceláři celý zápas dominovali a mohli vstřelit i větší počet gólů. Utkání nakonec skončilo tříbrankovým rozdílem – upoutaly výkony mladých hráčů (např. Sikora, Cedzo). Prvním gólem po návratu do klubu, který jej vypustil do světa, se prezentoval Richard Pánik.

Další zápasy byly pro třinecké hokejisty na programu na popradském Tatranském poháru. Oceláři do turnaje, kterého se zúčastnili historicky počtvrté (1931, 2010, 2016 a 2023) a jednou jej vyhráli (2010), vstoupili porážkou 0:4 s domácím Popradem, po níž byl kouč Moták logicky rozladěn: „My jsme dnes nehráli jako tým, hráli jsme spíše individuální sport a byli za to po zásluze potrestáni.“ O den později se tým rehabilitoval v zápase o bronz s finskou Lappeenrantou, se kterou sice na začátku druhé třetiny prohrávali 0:2, ale nakonec vybojovali výhru poměrem 5:2. V barvách A-týmu Ocelářů poprvé nastoupil brankář Švančara, který nahradil na turnajové soupisce zraněného Kacetla a který mimochodem v prvním utkání v drese Frýdku-Místku trápil třinecké střelce a nedovolil jim více než tři góly ve své síti. Gólem se poprvé mezi třineckými dospělými prezentoval Haas.

Posledním zápasem, který Oceláři sehráli před začátkem soutěžní části hokejové sezóny, bylo jediné domácí přípravné utkání, a sice zápas proti brněnské Kometě. Utkání bylo zajímavé také z toho důvodu, že na trase Třinec – Brno probíhal v létě intenzivní ruch. Do Třince se přestěhoval Tomáš Kundrátek, který tak po roce působení v Brně naváže na své dřívější angažmá pod Javorovým, naopak dres Komety bude od nové sezóny oblékat hned trojice extřineckých hráčů – obránci Kaňák se Zahradníčkem a útočník Marcinko. Z této čtveřice hráčů v posledním přípravném utkání Ocelářů neabsentoval nikdo. Zápas dobře rozehráli hosté, kteří na přelomu první a druhé třetiny dvakrát skórovali, domácí ale výbornou třetí třetinu srovnali a v závěru normální hrací doby ve velkém tlaku sahali po rozhodující brance. Nakonec pro sebe vítězství urvali hráči Brna v nájezdech.

Do čtyřech přípravných zápasů se zapojilo celkem 28 hráčů – tři brankáři, osm obránců a 17 útočníků. V brance dostal nejvíc času Marek Mazanec, vinou zranění toho moc neodchytal Kacetl, naopak místo se vytvořil pro Švančaru (zápas o třetí místo na turnaji v Popradu). Gólově se dokázali prosadit dva obránci – Adámek a Smith. Jednoznačně nejproduktivnějším hráčem byl Pánik, který si ve čtyřech zápasech připsal šest bodů. Tři body za tři přihrávky měli Voženílek se Sikorou. Deset hráčů (obránci Polášek, Kundrátek, Nedomlel a Havránek a útočníci Pánik, Sikora, Voženílek, Roman, Čacho a Kurovský) hráli ve všech čtyřech zápasech.

Přípravné zápasy:

1. přípravné utkání, čtvrtek, 10. srpna 2023 (Hala Polárka, Frýdek-Místek)
HC Frýdek-Místek – HC Oceláři Třinec
0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 26. Pánik (Sikora), 42. Cedzo (Sikora, Pánik), 50. M. Daňo (Voženílek). Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 261.

2. přípravné utkání, sobota, 19. srpna 2023 (Zimný štadión mesta Poprad, Poprad)
HK Poprad – HC Oceláři Třinec
4:0 (1:0, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 1. Drgoň (Kotvan, Záborský), 46. Záborský (Betker), 50. Gerlach (Coulter), 58. Mlynarovič (Kukuča). Vyloučení: 11:11. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 241.

3. přípravné utkání, neděle, 20. srpna 2023 (Zimný štadión mesta Poprad, Poprad)
SaiPa Lappeenranta – HC Oceláři Třinec
2:5 (1:0, 1:4, 0:1)
Branky a nahrávky: 17. Ojantakanen (Lipiänen), 21. Appelgren (Oden, Siikonen) – 22. Pánik (L. Hudáček), 26. Smith (Pánik, Polášek), 29. Haas (P. Vrána, Voženílek), 36. M. Adámek (Čacho, Nedomlel), 58. P. Vrána (Voženílek, Sikora). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 250.

4. přípravné utkání, čtvrtek 24. srpna 2023 (WERK ARENA, Třinec)
HC Oceláři Třinec – HC Kometa Brno
2:3 po sam. náj. (0:1, 0:1, 2:0/0:0)
Branky a nahrávky: 45. A. Nestrašil (Pánik, Martin Růžička), 56. Pánik – 20. P. Holík (Moses), 21. Cingeľ (Ščotka), rozh. náj. Kaňák. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1 270.

Bilance z přípravných zápasů:

Přípravné zápasy – 4 zápasy, 2-0-1-1, skóre 10:9
Tatranský pohár – 2 zápasy, 1-0-0-1, skóre 5:6
Ostatní zápasy – 2 zápasy, 1-0-1-0, skóre 5:3

Souhrnné statistiky z přípravných zápasů – léto 2023:

Níže jsou uvedeny statistiky s rozdělením dle jednotlivých postů v rámci přípravných zápasů před prvními soutěžními zápasy – před vstupem do Champions Hockey League.

Daniel Kurovský – 4 / 0 / (0+0) / 2

Pozn.: Čísla za jmény brankářů znamenají: počet zápasů, počet výher-počet proher, počet odchytaných minut, počet inkasovaných branek / brankový průměr na utkání / počet čistých kont a trestných minut. Čísla za jmény obránců a útočníků znamenají: počet odehraných zápasů / počet kanadských bodů (počet vstřelených branek + počet asistencí) / počet trestných minut.

Pozn. k výhrám a prohrám u brankářů - *: Výhra, resp. prohra je započtena do statistik tomu brankáři, který byl v brance v okamžiku vstřelení vítězného gólu utkání. Tzn. v případě, že se brankáři v průběhu utkání prostřídali, stane se, že se u toho brankáře, který nebyl v brance při vstřelení vítězného gólu, se nebude počet utkání rovnat součtu počtu výher a proher.