Za spravením reputace do Brna

17.09.2009 · Adam Sušovský, Michal Samiec
Těžký úkol čeká třinecké Oceláře v pátek 18. září. Zpět na vítěznou vlnu se totiž budou chtít naladit na půdě nováčka letošního ročníku - Komety Brno.

Poslední tři zápasy - jediný bod a pouhé tři vstřelené branky. Oceláři tak mají před víkendem cíl jasný. Protrhnout nepříjemnou sérii a dovést z Brna všechny tři body. Jenže ani Kometa nevstoupila do soutěže dobře a je nejhorším týmem letošního ročníku extraligy, když ve čtyřech zápasech nedokázala vydolovat jediný bod. Kdo prolomí svou černou sérii a naladí se v pátečním zápase na vítěznou notu?

O soupeři

Brněnská Kometa je nováčkem letošního ročníku O2 extraligy. Do nejvyšší soutěže "postoupila" odkoupením licence od znojemských Orlů. I proto je kádr loňského finalisty první ligy složen zejména z hráčů, kteří loni hájili barvy Znojma. Do soutěže ovšem Kometa nevstoupila vůbec dobře. Po čtyřech odehraných kolech má Kometa 0 bodů a stala se prvním týmem, který sáhl ke změně na trenérském postu. Po prohře na Kladně sbalil kufry trenér Kýhos. Novým impulsem pro hráče by měl být kouč Pavel Pazourek.

Hlavní opory:

Jiří Dopita a Jiří Trvaj. Dvě velké persony v kádru extraligového nováčka. Velezkušený centr a olympijský vítěz má v čele úvodní formace Brna rozhodovat zápasy. Opačné úkoly by měl v letošní sezóně plnit Jiří Trvaj. Brankář, který si svůj první extraligový start připsal v Třinci, spolehlivými výkony táhl v posledních letech znojemské Orly. Nyní se přestěhoval o pár desítek kilometrů dál, do Brna, kde letos odchytá svůj dvanáctý ročník v nejvyšší české soutěži.

Předchozí zápasy Komety Brno:

Po počáteční euforii v řadách fanoušků přišlo rychlé vystřízlivění. Tým z druhého největšího města České republiky nedokázal v úvodu přepnout na vyšší rychlostní stupeň a v extralize dostává zatím velmi krutou školu. V úvodním čtyřech zápasech nedokázali vydolovat jediný bod, když na svém ledě nestačili na Plzeň (1:2) a Spartu (1:4) a venku podlehli Litvínovu (3:5) a Kladnu (0:4). Bídné výkony v úvodu soutěže znamenaly také změnu na trenérském postu. Svou premiéru na střídačce Komety si v zápase s Oceláři odbude Pavel Pazourek.

Statistiky:

Umístění v tabulce: 14.
Bilance: 4 zápasy, 0-0-0-4, skóre 5:15, 0 bodů
Bilance doma: 2 zápasy, 0-0-0-2, skóre 2:6, 0 bodů
Lídr kanadského bodování: Roman Erat 3 (0+3)
Nejlepší střelec: Jiří Dopita 2
Nejlepší nahrávač: Roman Erat 3
Nejproduktivnější obránce: Radim Bičánek 1 (0+1)
Nejtrestanější hráč: Jaroslav Koma 14
Nejlepší v +/-: Roman Erat, Pavel Selingr a Jaroslav Koma 0 (odehráli 4 zápasy)
Brankář #1: Jiří Trvaj, 4 zápasy - 4 prohry, úsp. 90,54 %, prům. 3,53 g/z

O Ocelářích

Také Třinečtí mohou mluvit o krizi. Po letních změnách v kádru přišel opět katastrofální vstup do soutěže. Po čtyřech zápasech má Třinec pouhé čtyři body a pomalu, ale jistě se propadá tabulkou. Po posledním prohraném zápase s Vítkovicemi se Oceláři zastavili až na dvanáctém místě. Úkol pro zápas s Kometou je tedy jasný, přivézt pod Javorový plný počet bodů. K tomu však bude třeba zlepšit katastrofální zakončení a stejně tak špatné přesilové hry. Ty jsou zatím největší slabinou Třineckých. V posledních třech zápasech Oceláři vstřelili pouhé tři branky. Podaří se jim zvednou pošramocené sebevědomí na horké půdě nováčka letošního ročníku?

Hlavní opory:

Velké překvapení, parádní výkony a spolehlivost. Tři krátké výrazy, které popisují novice v bráně Třince - Petera Hamerlíka. Brankář, který přišel do Třince pouze na zkoušku zabojoval a usadil se natrvalo v brankovišti Ocelářů. V útoku pak řádí formace Balej, Kohn, Růžička. Právě Martin Růžička, posila z loni ještě extraligového Znojma, je jedním z nejpříjemnějších překvapení loňského ročníku. V pátečním zápase by navíc měla být jeho motivace dvojnásobná. Vždyť proti němu nastoupí hned deset bývalých spoluhráčů ze Znojma.

Předchozí zápasy Třince:

Po úvodním vítězném večeru v Praze Oceláři nedokázali zkrotit euforii. V prvním domácím zápase uhráli jediný bod s Budějovicemi a od té doby to jde s týmem z kopce. Ve třetím kole nestačili Třinečtí na Mladou Boleslav, v posledním televizním duelu padli na vlastním ledě rivalovi z Vítkovic 1:3.

Statistiky:

Umístění v tabulce: 12.
Bilance: 4 zápasy, 1-0-1-2, skóre 8:12, 4 body
Bilance venku: 2 zápasy, 1-0-0-1, skóre 6:7, 3 body
Lídr kanadského bodování: Jozef Balej 5 (2+3)
Nejlepší střelec: Jozef Balej a Martin Růžička 2
Nejlepší nahrávač: Jozef Balej a Ladislav Kohn 3
Nejproduktivnější obránce: Lukáš Zíb 3 (1+2)
Nejtrestanější hráč: Jan Výtisk 12
Nejlepší v +/-: Lukáš Zíb +2
Brankář #1: Peter Hamerlík, 4 zápasy – 1 výhra a 3 prohry, úsp. 91,43 %, prům. 2,98 g/z

O zápase

Utkání nejen o důležité body, ale také o neméně důležitou psychickou vzpruhu začíná na horké půdě brněnské haly Rondo v pátek 18. září od 18:00h. Sledovat jej můžete prostřednictvím textového on-line přenosu. Na zápas připravil fanclub Ocelářů zájezd, více informací v sekci fanoušci - fanclub.

Sestavy z minulého zápasu:

HC Kometa Brno: Trvaj - Koma, Bičánek, Houdek, Zubíček, Vyrůbalík, Kántor - R. Erat, Dopita, Selingr - Vondráček, Pucher, R. Dlouhý - Brabenec, Šindel, Ludvík - Korhoň, Vorel, Klimt

HC Oceláři Třinec: Hamerlík - Cartelli, Zíb, Seman, Malec, Hrabal, Výtisk, Andersons, Lojek - Balej, Kohn, Růžička - Květoň, Peterek, Martynek - Tomas, Polanský, Polák - Kanko, Kútny, Ostřížek

Dnes v 17:30 | Jun.
HC Kometa Brno