MISTR 2023/2024

Tomáš Kundrátek a Daniel Voženílek se stali mistry světa!

27.05.2024 · Adam Sušovský
Po čtrnácti letech čekání se Česká republika vrátila na trůn českého hokeje, národní tým na domácím mistrovství světa v Praze vybojoval výhrou 2:0 nad Švýcary zlaté medaile, mezi jména nových světových šampionů budou vyryti i dva Oceláři: Obránce Tomáš Kundrátek a útočník Daniel Voženílek.

Česká republika se probouzí z bujaré noci.

Miliony lidí u televizních obrazovek i zaplněná náměstí při veřejných projekcích napříč celou zemí si po čtrnácti letech užívaly emotivní momenty, čeští hokejisté totiž znovu vystoupali na hokejový trůn a stali se potřinácté v historii a poprvé od roku 2010 mistry světa.

Unikátní sportovní příběh, navíc v domácím prostředí, uhranul fanoušky napříč celým světem. Češi v Praze ve finále porazili 2:0 Švýcary a semknutá společnost dala znovu najevo, že v České republice je národním sportem číslo jedna hokej!

Výrazným způsobem se pod to podepsali také dva Oceláři, Tomáš Kundrátek v čase 49:13 přihrával Davidu Pastrňákovi, který rovněž prošel třineckou mládeží, na vítězný gól. Na turnaji zaznamenal Kundrátek čtyři kanadské body a byl nejproduktivnějším českým obráncem, mezi nejlepší v týmu patřil také s osmi body v tabulce plus/minus.

Své druhé zlato v sezoně má po extraligovém titulu také útočník Daniel Voženílek, ten zápasy play off sice strávil v roli třináctého útočníka, v základní skupině ale ještě před příjezdem největších hvězd z NHL patřil k výrazným postavám týmů. Turnaj zakončil s bilancí tří asistencí.

Zisk nejcennějšího kovu slaví také bývalí Oceláři Matěj Stránský a Michal Kovařčík, který však pro turnaj zůstal po příjezdu posil z NHL mimo zápasovou soupisku.

Mistrovství světa v Praze a Ostravě překonalo historický divácký rekord, na všechna utkání dorazilo dohromady 797 727 diváků a zahráli si na něm také další třinečtí hokejisté. Slovensko na šampionátu reprezentovalo trio Libor Hudáček, Viliam Čacho a Marko Daňo. První jmenovaný byl s bilancí 5+5 nejproduktivnějším hráčem týmu, navíc byl vyhlášen v TOP 3 nejlepších hráčů Slováků na šampionátu.

K záchraně v elitní skupině Polákům bohužel nepomohl Kamil Walega, který byl se třemi body (2+1) nejproduktivnějším hráčem týmu. Poláci v závěrečném zápase o všechno těsně padli s Kazachstánem a po roce elitní společnost zase opouští.