Statistické okénko po základní části Tipsport extraligy 2011/2012

27.02.2012 · Michal Samiec
Tipsport extraliga dospěla do závěru své základní části. Bylo odehráno 364 zápasů v dlouhodobé části sezóny v již 19. ročníku samostatné české nejvyšší soutěže. Známe šest přímých čtvrtfinalistů, čtyři účastníky předkola a čtyři týmy, které budou hájit svou extraligovou účast ve skupině o udržení.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 26. únoru 2012.

V první části článku je uveden souhrn základních statistických údajů po kompletní základní části Tipsport extraligy sezóny 2011/2012, tedy po všech 364 zápasech. K dispozici je také přehled úspěšnosti v přesilovkách, návštěvnosti, aktuální formy týmů apod.

Lídři extraligy

Souboj o krále kanadského bodování nabídl neskutečnou podívanou a už pár sezón nebyl tak vyrovnaný jako letos. V posledním kole se ve vzájemném souboji střetl Liberec s Plzní, tedy tým nakonec prvního Petra Nedvěda, který triumfoval díky dvěma nasbíraným asistencím navíc, a tým Radka Dudy. Nejproduktivnější Ocelář David Květoň se vinou pouhých tří získaných bodů v závěrečné čtvrtině propadl v celkovém hodnocení až na konečné 35. místo.

Nejlepším střelcem soutěže se nakonec s 27 vstřelenými brankami stal karlovarský „Avatar“ Petr Kumstát, který však ani tímto solidním počinem nepomohl Energii k lepšímu než „play-outovému“ umístění. Nejlepší střelec Třince Květoň byl se 14 brankami až na 36. místě. Nejlepším nahrávačem byl vítěz produktivity Nedvěd z Liberce, na 17. místě byl nejlepší nahrávač Třince, třetí nejproduktivnější obránce ligy Lukáš Zíb.

35. David Květoň (TRI) 29 (14+15)

Když se tento světem protřelý harcovník vracel v roce 2007 do Česka, kdekdo si mohl myslet, že se bude jednat o klidné předdůchodové angažmá. Kdepak. Po sezóně ve Spartě zamířil Nedvěd na sever do Liberce, kde se stal hlavním stavebním kamenem Bílých Tygrů a ročník od ročníku jdou jeho výkony jako by ještě nahoru. Ve 40 letech se po dlouhé odmlce dostal opět do české reprezentace a v play-off bude hlavním elementem úspěchu nebo neúspěchu Severočechů.

8. Roman Tomas (MLB) 21
10. Tomáš Klimenta (LIB/TRI) 20 (za Třinec 11)

17. Lukáš Zíb (TRI) 22

Když Třinec těsně před startem ročníku angažoval Darcyho Verota, byl z toho obrovský poprask. Jeho nakonec kratičké účinkování v Třinci bylo přijato velmi rozporuplně. Zcela odlišně pak média věnovala pozornost Davidu Kočímu. Toho o necelý měsíc později angažovala pražská Sparta. Tento nelítostný řezník v zámoří neměl na ledě moc sportovních úkolů a zatímco v NHL hrál útočníka, v extralize jej sparťanští trenéři přeškolili na obránce. Kromě pár asistencí si na své konto každý zápas připisuje průměrně více než tři trestné minuty.

Nejproduktivnějším obráncem soutěže se nakonec stal liberecký Marek Trončinský. Lukáš Zíb skončil třetí a Josef Hrabal šestý, spolu tak vytvořili nejproduktivnější extraligovou dvojici obránců – dohromady nasbírali 50 kanadských bodů (12+38). Nejproduktivnějším cizincem byl Slovák Marek Hovorka z Kladna, prvním „neSlovákem“ v pořadí byl až na desátém místě Alex Foster, který získal celkem 23 bodů. Na čele hráčů podle toho, kolik trestných minut nashromáždili, skončil vítkovický „zlobr“ Marek Malík. Nejužitečnějším extraligovým hráčem je se ziskem +23 bodů Jan Kolář I z Pardubic. Jeho týmový kolega a jmenovec spolu se Sparťanem Tonem měl hodnocení +22 a o dva body méně pak měl ještě Holec z Brna. Na druhém pólu tabulky plus/mínus byl kladenský Pavel Patera.

“Slušňák“ ligy:
Naproti tomu neoficiální cenu „slušňáka“ základní části 2011/2012 získává Antonín Honejsek ze Zlína, který odehrál celkem 34 extraligových zápasů v této základní části, aniž by inkasoval jediný byť dvouminutový trest!

Marek Malík po svém návratu ze světa na stálo zpět do rodné Ostravy tvoří jeden z hlavních pilířů obrany, na kterou se spoléhá trenérský tým Vítkovic. Kromě jak na obránce celkem solidní produktivity je znám i vysokým počtem vyšších trestů, za poslední dvě sezóny má na svém kontě téměř 300 trestných minut. V této sezóně bude s Vítkovicemi chtít napravit loňské play-off, kdy jemu osobně vůbec nevyšly zápasy hlavně finálové série s Třincem.

...
8. Tomáš Klimenta (LIB) +16 (za Třinec +8)

15. Stanislav Hudec (TRI) -11

Zlínský Luboš Horčička a Sparťan Tomáš Pöpperle. Tihle dva brankáři v základní části 2011/2012 snad nejvíce trápili třinecké forvardy. Brankářská jednička třetího vítěze Poháru prezidenta ČSLH dokázala proti úřadujícím mistrům udržet úspěšnost přes 95 procent.

Nejlepším brankářem základní části 2011/2012 je Tomáš Pöpperle z týmu vítěze dlouhodobé sezóny Sparty Praha. Pöpperle měl nejlepší úspěšnost zákroků, nejnižší průměr inkasovaných branek na zápas a nejvíce vychytaných vítězství. Ovládl v podstatě všechny sledované brankářské statistiky. Pouze v kolonce „počet odchytaných minut“ měl Jakub Kovář, který opět naskočil aspoň na část duelu do všech 52 kol, oproti Pöpperlemu navrch. A v počtu vychytaných nul se musel Pöpperle o první místo dělit s Trvajem a Hamerlíkem.

Peter Hamerlík měl nejvíce vychytaných nul už druhou základní část po sobě. Loni triumfoval, když jako jediný nepustil gól v šesti zápasech. Celkem už ve své kariéře třinecký brankář odchytal 14 čistých zápasů a to nastoupil do 133 utkání. V úspěšnosti zákroků i průměru branek na zápas byl Hamerlík pátý v lize.

Čistá konta gólmanů:
5 – Peter Hamerlík (TRI), Tomáš Pöpperle (SPA), Jiří Trvaj (KOM)
4 – Jan Chábera (KLA)
3 – Jakub Kovář (CEB), Roman Málek (VIT), Jaroslav Hübl (MLB), Dominik Furch (SLA), Luboš Horčička, Jakub Sedláček (oba ZLN)
2 – Marek Pinc (LIB), Sasu Hovi (KOM), Martin Falter (SPA)
1 – Martin Vojtek (TRI), Martin Růžička (PCE), Adam Svoboda (PLZ), Martin Volke (LIT), Lukáš Mensator (KVA), Michal Valent (MLB), Lukáš Cikánek (KLA), Marek Mazanec (PLZ), Tomáš Vošvrda (LIB), Filip Šindelář (VIT)

Třinecký brankář Peter Hamerlík ukazuje, že je velmi důležitým prvkem sestavy úřadujících mistrů republiky. V tomto ročníku odchytal největší porci minut za tři sezóny, které pod Javorovým působí. Pokud bude jeho forma gradovat v play-off tak jako loni, mohou se na něj Oceláři stoprocentně spolehnout.

Hráč utkání

Největší hvězdou svého týmu byl podle počtu vyhlášení hráčem utkání sparťanský brankář Tomáš Pöpperle - ten nastoupil do 46 utkání a 14x byl zvolen nejlepším hráčem Sparty. O tři nominace méně měl liberecký kapitán Petr Nedvěd a deset nominací si vysloužili Roman Málek a Jiří Burger (oba VIT), Petr Holík (ZLN) a Radek Duda (PLZ). Z třineckých hráčů měl nejvíce vyhlášení rovněž brankář číslo jedna Peter Hamerlík - celkem 9x.

Týmové statistiky

Tabulka extraligy byla v posledních několika kolech probírána v médiích i fanoušky a hráči velmi často. Po dvaapadesáti kolech se vykrystalizovalo šest mužstev přímo postupujících do čtvrtfinále, další čtyři, které se ti rozdají o dvě postupová místa do play-off a poslední čtyři, jež se budou třást, aby na ně nezbyl Černý Petr v podobě účasti v baráži. Další zajímavé týmové statistiky naleznete v této sekci článku.

Návštěvnost

Celková: 1. Pardubice 6557 diváků, 2. Sparta Praha 6053, ..., 11. Třinec 3999, ..., 13. Karlovy Vary 3869, 14. Kladno 3754.

Domácí: 1. Pardubice 8380 diváků, 2. Kometa Brno 6960, ..., 11. Třinec 3444, ..., 13. Karlovy Vary 3197, 14. Kladno 2658.

Venkovní: 1. Sparta Praha 5834 diváků, 2. Slavia Praha 5396, ..., 12. Třinec 4554, 13. Karlovy Vary 4541, 14. Mladá Boleslav 4458.

Jako už pravidelně, na čele návštěvnosti se objevují Pardubice (nejvíc navštěvované mužstvo celkově a na domácích kluzištích), pražská Sparta (nejnavštěvovanější mužstvo venku) a Kometa Brno (nejčastěji vyprodáno a průměrně zaplněná největší část kapacity haly). Oceláři se s průměrnou návštěvou 3999 diváků umístili na 11. místě v celkové tabulce a na stejné příčce v domácí návštěvnosti (3444). Nejhorší domácí návštěvnost má s o něco málo více než dvěma a půl tisíci diváky Kladno.

Na domácí zápasy Ocelářů v této sezóně chodilo průměrně 3444 diváků. Poměrně nízké číslo pokud bychom se na to dívali z toho pohledu, že se v Třinci letos chodilo na obhájce titulu. Ovšem druhý pohled odkrývá zajímavý fakt. Počet diváků na stadionu v této základní části naprosto korespondoval s výkony a výsledky, které Třinečtí produkovali.

Zatímco v první čtvrtině v Třinci ještě vládla velká euforie a natěšení po jarním zisku titulu a průměrně si na zimák našlo cestu 4039 diváků, postupem času počet návštěvníků zápasů klesal. Ve druhé čtvrtině byla průměrná návštěva 3764 diváků – v celé první polovině sezóny pak 3912. Třetí čtvrtinu průměrně navštěvovalo v Třinci 3206 diváků a poslední část pak jen 2709 – celou druhou polovinu dlouhodobé části sezóny průměrně navštěvovalo 2976. Rozdíl mezi první a druhou polovinou základní části tedy téměř 800 diváků na zápas! A rozdíl mezi první a čtvrtou čtvrtinou je více než 1300 diváků! To je zhruba kapacita sektoru E třineckého stadionu... Nejvyšší návštěva přišla na utkání 2. kola mezi Třincem a Brnem (4481), nejnižší pak na zápas 49. kola proti Spartě (2297). Poslední čtyřtisícová návštěva v Třinci přišla v moravskoslezském derby 15. ledna (4147).

3444. Takový byl průměrný počet diváků, kteří zavítali na jedno z domácích utkání třineckých Ocelářů v této sezóně. Zatímco loni byla průměrná návštěva ve Werk aréně 3688 diváků, letos došlo k zhruba sedmiprocentnímu poklesu. A poprvé od ročníku 2006/2007, kdy byla průměrná návštěva v Třinci vůbec nejnižší v extraligové historii (2578), došlo vůbec poprvé k meziročnímu poklesu – jinak průměrná návštěva v Třinci pokaždé porostla.

Tabulka extraligy

Top 6. Elitní šestku měla už hodně dlouho jistou první dvojice týmů, která se ještě ve čtvrté čtvrtině základní části měřila o Prezidentskou trofej. Tu nakonec vyhrála pražská Sparta – v celé základní části nasbírala 106 bodů, při čemž jen sedmkrát prohrála v normální hrací době. Soupeře z předkola bude mít i druhá Plzeň, ta měla 13 bodů náskok na třetí Pardubice. Do čtyřky ještě o bod proklouznul Liberec, který se ve čtvrtfinále potká s pátými Budějovicemi. V posledním kole se ještě hrálo o šesté místo, to nakonec i díky porážce Zlína v Brně uzmuly Vítkovice.
Předkolo. O účast v šestce ještě kromě Vítkovic bojoval sedmý Zlín i deváté Kladno. Osmá nakonec skončila Kometa, která vyhrála poslední zápas doma a přeskočila Kladno i nakonec desátý mistrovský Třinec. Ten tak má jistotu, že kdyby postupoval v play-off dál, vždy bude začínat sérii venku.
Play-out. Deset týmů si zhluboka může oddechnout. Nejvíce asi Třinec a Kometa Brno, což jsou devátý a desátý mančaft, který si zajistil postup do vyřazovacích bojů. Slavia, Karlovy Vary, Litvínov a Boleslav – to jsou týmy, které se budou bít o to nebýt v baráži. Letos play-out slibuje velmi zajímavou podívanou, pro fanoušky, trenéry a hráče spíš jedny velké nervy. Mančafty jsou rozloženy na doslova pár bodech, může být tedy atakován rekord ze sezóny 2008/09, kdy Znojmo a poslední Mladou Boleslav po 64 odehraných zápasech dělily jen dva body.

Aktuální forma – posledních 10 zápasů

1. Karlovy Vary, 7 výher (2 v prodl.) – 3 prohry (2 v prodl.), skóre 27:21, 21 bodů
2. Kometa Brno, 6 výher (1 v prodl.) – 4 prohry (2 v prodl.), skóre 38:28, 19 bodů
3. Sparta Praha, 5 výher – 5 proher (4 v prodl.), skóre 30:23, 19 bodů
4. Liberec, 5 výher (1 v prodl.) – 5 proher (4 v prodl.), skóre 33:30, 18 bodů
5. Slavia Praha, 6 výher (4 v prodl.) – 4 prohry (1 v prodl.), skóre 36:31, 15 bodů
6. Kladno, 5 výher (3 v prodl.) – 5 proher (3 v prodl.), skóre 27:24, 15 bodů
7. Plzeň, 5 výher (1 v prodl.) – 5 proher (1 v prodl.), skóre 35:37, 15 bodů
8. Vítkovice, 6 výher (3 v prodl.) – 4 prohry, skóre 29:36, 15 bodů
9. Pardubice, 5 výher (2 v prodl.) – 5 proher (1 v prodl.), skóre 35:31, 14 bodů
10. Zlín, 4 výhry (1 v prodl.) – 6 proher (3 v prodl.), skóre 20:21, 14 bodů
11. Třinec, 4 výhry – 6 proher (1 v prodl.), skóre 33:36, 13 bodů
12. Mladá Boleslav, 5 výher (2 v prodl.) – 5 prohry, skóre 27:34, 13 bodů
13. Litvínov, 4 výhry (2 v prodl.) – 6 proher (1 v prodl.), skóre 31:38, 11 bodů
14. České Budějovice, 3 výhry (2 v prodl.) – 7 proher (1 v prodl.), skóre 15:26, 8 bodů

Aktuální forma většiny extraligového pelotonu je velmi vyrovnaná. V posledních deseti zápasech získaly nejvíce bodů Karlovy Vary, které mocně finišovaly v boji o play-off. Boje o play-off se promítly i do druhého místa Brna nebo pátého místa pražské Slavie. Naopak s pouhými osmi body z posledních deseti zápasů skončily Budějovice a to je tak stálo pozici v elitní čtyřce. Pouze čtyři týmy táhnou sérii proher nebo výher delší než jeden zápas – Slavia (5 výher), Brno (3 výhry) a na druhé straně Litvínov a Mladá Boleslav (po 2 prohrách).

Přesilové situace jsou v dnešním hokeji často rozhodujícím elementem. Ve využití přesilovek, v odbráněných oslabeních i počtu branek, které padly ve prospěch Ocelářů v jejich nevýhodném počtu hráčů na ledě patří Třinečtí minimálně k průměru nebo nadprůměru v rámci extraligy.

Využití přesilovek

1. Plzeň 18,29 % (47 přesilovkových branek)

14. Kometa Brno 1001

Nejlepší přesilovky v soutěži mají hráči západočeské Plzně, když využili 18,29 % svých početních výhod. Početně nejvíce přesilovek využily Pardubice (48), procentuálně druhé nejúspěšnější. Třinečtí s téměř 16 % využitých přesilovek a 45 brankami v početních výhodách skončili na sedmém místě. Zajímavá informace je, že nejslabší přesilovky podle procenta využití má soupeř Ocelářů v předkole ze Zlína (necelých 10 %). Nejvíce branek v oslabení dala brněnská Kometa (11), paradoxně téměř polovinu toho, co dokázali dát v přesilovkách. Každý extraligový tým dal aspoň tři branky v oslabení. Nejslušnější mužstvo je HC Mountfield, dostal nejméně trestných minut v celé lize. Oceláři skončili na šestém místě a nejvíce trestů vyfasovali hráči Komety, kteří jako jediní překročili tisíc trestných minut.

Obránce vítězem bodování týmu? V hokeji nepříliš často vídaná věc, v Třinci se v extralize ještě nic podobného nestalo. A to za Oceláře hráli borci jako Ľubomír Sekeráš, Libor Procházka nebo Lukáš Krajíček. Všechno obránci schopni skvěle podporovat útok. Ovšem hráli zde v době, kdy vepředu váleli hráči jako Richard Král, Martin Růžička nebo Ladislav Kohn. Lukáš Zíb kam přijde, tam patří mezi nejproduktivnější – ale obránce. Letošní slabší bilance třineckých útočníků, respektive absence snajpra nebo sběratelé přihrávek způsobila, že se octl v popředí bodování celého týmu.

Statistické okénko do třinecké kabiny

Kromě základních statistik nejsou nezajímavé ani další statistiky – např. produktivita v přesilovkách, oslabení, využití svých pokusů v samostatných nájezdech nebo při trestných stříleních.

Po nejslabší třetí čtvrtině, kdy Oceláři v rozmezí 27. a 39. kola nasbírali jen 13 bodů, přišla povedenější závěrečná pasáž. Ale ani v té se Třinečtí nedostali do „kladných čísel“ – jinými slovy, ztratili více bodů, než získali, a zřejmě i to je stálo umístění v elitní šestce. Celková úspěšnost „těžby“ bodů v této základní části bylo 47 procent.

1. čtvrtina: 12 zápasů, 5-1-3-3, skóre 39:29, 20 bodů (56 % možných)
2. čtvrtina: 14 zápasů, 6-1-2-5, skóre 41:39, 22 bodů (52 % možných)
3. čtvrtina: 13 zápasů, 3-1-2-7, skóre 30:37, 13 bodů (33 % možných)
4. čtvrtina: 13 zápasů, 5-1-1-6, skóre 36:38, 18 bodů (46 % možných)
Celkem: 52 zápasů, 19-4-8-21, skóre 146:143, 73 bodů (47 % možných)

5. Stanislav Hudec 5 (1+4)

Jedním z problémů, proč se Oceláři v této základní části částečně potýkali s produktivitou, byla absence elitního kanonýra. David Květoň se stal nejproduktivnějším Ocelářem a stačilo mu k tomuto titulu pouhých 29 kanadských bodů. Samo o sobě hovoří i to, že na třetím místě se s pouze dvoubodovým mankem umístil nejproduktivnější obránce Lukáš Zíb, který byl s 22 asistencemi nejlepším nahrávačem. Květoň je také nejlepším střelcem týmu, byť v poslední čtvrtině se trefil jen dvakrát. Příjemným překvapením je také páté místo mezi střelci Jakuba Orsavy, který nastřádal deset branek.

5. Miloslav Hořava 1 (0+1)

David Květoň se většinu základní části drží na čele kanadského bodování třineckých útočníků. Ovšem z hlediska bodového přínosu pro mužstvo byla čtvrtá čtvrtina z jeho pohledu velmi dietní. Zato Václav Varaďa, který mívá na ledě většinou trochu jiné úkoly než sbírat jeden kanadský bod za druhý, od svého návratu 8. ledna posbíral už tolik branek nebo asistencí, že hrát celou základní část, tak asi v pohodě dosáhne na svých loňských 37 bodů.