Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
MISTR 2023/2024
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Soupeřem pro čtvrtfinále Chomutov! S Piráty v play off poprvé v historii

13.03.2017 · Michal Samiec
Mladoboleslavští Bruslaři nedokázali využít výborného náskoku 2:0 na zápasy, který si přivezli z chomutovské SD Arény k domácím zápasům. Piráti heroickými výkony sérii otočili a nakonec postoupili. Vzhledem k tomu, že Chomutov skončil na sedmém místě v základní části, stal se tento 500 km vzdálený soupeř automaticky soupeřem Ocelářů bez ohledu na výsledek druhé série.

Dosavadní průběh sezóny Pirátů Chomutov

Chomutovští Piráti po svém druhém postupu do extraligy v roce 2015 angažovali na pozici hlavního trenéra Vladimíra Růžičku, nejzkušenějšího extraligového trenéra. S tímto matadorem přišla do SD arény také doba stabilizace. Klub začal přebudovávat ještě na začátku roku 2015 prvoligový tým, angažoval některá zvučná ligová jména, která týmu pravděpodobně chyběla v prvním období v letech 2012 – 2014, jež skončilo sestupem zpět do první ligy. Zejména v této sezóně Piráti angažovali spoustu zajímavých akvizicí – do branky Chomutovští přivedli slovenského reprezentačního brankáře Jána Laca, v obraně ční věže jako Valach, Dlapa nebo Mrázek, výkony upoutává reprezentant Rutta, tvrdostí zase Kanaďan Flemming. V útoku se Vladimír Růžička spoléhá na své bývalé svěřence z pražské Slavie – kapitánem je Michal Vondrka, v útoku působí také Růžičkův syn a dále exslávisté Sklenář, Skokan nebo Tomica. Chomutov generuje řadu mladých perspektivních hokejistů, v týmu dostávají šanci také Lauka, Raška nebo Davidové Kämpf s Kašem. Velkým tahounem týmu je další předsezónní posila – Ivan Huml.

Vstup do sezóny měli Piráti perfektní. Vyhráli prvních šest utkání a na konci září se hřáli na vysokých příčkách tabulky, například s Oceláři nebo brněnskou Kometou. První porážka v normální hrací době přišla až poslední den září, kdy Chomutov podlehl v dlouho vyrovnaném utkání Třinci 1:5. Chomutov proplul celou sezónou bez výraznějších výkyvů. Když přišel nějaký výbuch, jako například porážka 3:9 v Hradci Králové, tak Piráti dokázali navázat opět vítěznými zápasy. Svěřenci trenéra Růžičky byli ve hře o „šestku“ až do samotného závěru základní části, až porážka 1:3 v Brně rozhodla o tom, že Piráti museli – stejně jako loni – do předkola. A nakonec Chomutovští stejně jako v roce 2016 byli v předkole úspěšní, byť po domácích porážkách 1:7 a 1:6 v prvních dvou zápasech by na to moc lidí nevsadilo. Piráti však následující tři zápasy vyhráli, dostali jenom tři góly, přičemž sami jich vstřelili 13.

Kanadské bodování Chomutova v základní části:
1. Michal Vondrka 46 (23+23)
2. Ivan Huml 40 (18+22)
3. Jan Rutta 32 (8+24)
4. David Kämpf 31 (15+16)
5. Vladimír Růžička 30 (14+16)
6. Michal Poletín 27 (19+8)
7. Marek Tomica 19 (7+12)
8. Juraj Valach 18 (5+13)
9. Petr Koblasa 17 (5+12)
10. Dávid Skokan 16 (10+6)

Piráti byli vysoko v kanadském bodování Tipsport extraligy – Michal Vondrka ještě pár zápasů před koncem základní části byl na samotné špici bodování, nakonec spadl se 46 kanadskými body na konečné páté místo. Druhý chomutovský hráč v pořadí, Ivan Huml, byl jen o dvě místa níže. Trenér Růžička měl ve svých řadách i ofenzivně laděné beky – konkrétně reprezentanta Jana Ruttu, kterému s 32 body patřilo druhé místo mezi obránci. Lépe na tom byl pouze Nicholas Schaus z Pardubic.

Chomutovský trenérský tým má ve svých řadách i hráče, kteří jsou schopni pravidelně dávat velice důležité góly – Michal Vondrka dal osm gólů, jež rozhodly zápas! Nikdo jiný v extralize takových branek nedal víc. Ivan Huml zase rád skóruje v přesilových hrách. Víc prostoru na ledě mu svědčilo v základní části celkem v osmi případech. Pouze Kubalík s Vránou vstřelili více branek v přesilovkách.

Z kádru Chomutova také pochází nejtrestanější hokejista Tipsport extraligy. 114 trestných minut nasbíral Brett Flemming. Ten je však přes vysoký počet trestných minut pro Růžičku nepostradatelný. V klubovém Radegast Indexu skončil třetí – v základní části rozdal 48 hitů a zblokoval 51 střel. Lepší v hodnocení RI byli pouze další obránci – Juraj Valach (zblokoval 66 střel) a Ondřej Dlapa (rozdal 55 bodyčeků). Chomutovští se mohou spolehnout také na standardní situace: buly, ať již v obranném, nebo útočném pásmu, jsou velice důležitou součástí hokejových utkání. Tři elitní centři Chomutova mají všichni více než 50procentní úspěšnost na vhazování – Huml (52,51 %) vyhrál 628 vhazování, Růžička (50,99 %) 385 buly a Kämpf (50,34 %) jich pro sebe získal 375.

Kanadské bodování Chomutova v play off:
1. Ivan Huml 6 (3+3)
2. Michal Vondrka 5 (3+2)
3. Vladimír Růžička 4 (1+3)
4. Jan Rutta 4 (0+4)
5. David Kämpf 3 (1+2)
5. Dávid Skokan 3 (1+2)


Právě proto si pětatřicetiletého Ivana Humla Vladimír Růžička starší přivedl před sezónou pod Krušné hory! Huml po fatálních prvních dvou zápasech, které se hrály v SD Aréně a Chomutov je souhrnným skóre prohrál 2:13, hovořil o debaklech napřímo bez vytáček a stejnou přímočarost ukázal i v zápasech číslo tři až pět, ve kterých Piráti téměř zázračně sérii otočili na 3:2. Huml si ve třech vítězných zápasech Chomutova v předkole připsal šest bodů (3+3)! V základní části byl zkušený forvard druhým nejproduktivnějším hráčem týmu – 40 kanadských bodů za 18 gólů a 22 asistencí. (Foto: Jan Pidrman)


Brankář Ján Laco přišel před sezónou do Chomutova jako chybějící dílek do mozaiky trenéra Vladimíra Růžičky. Měl se stát stabilním strážcem brankoviště a pomoct posunout Piráty mezi extraligovou smetánku. Laco, který má zkušenosti ze slovenské reprezentace a chytal také finále šampionátu v roce 2012 proti Rusku (pro zajímavost – střídal jej v tomto zápase Peter Hamerlík), v základní části nastoupil do 44 utkání s bilancí 24 výher a úspěšností nad 90 procent. Vstup do předkola se mu však – stejně jako zbytku týmu – nepodařil. Ve vítězném zbytku série, tedy v zápasech tři až pět, už však zářil. Odchytal celých 180 minut, inkasoval jen třikrát a úspěšnost zákroků měl nad 95 procenty! (Foto: Jan Pidrman)


Michal Vondrka je hráč, kterému Vladimír Růžička velmi důvěřuje. Vondrka odehrál pod Růžičkou v pražské Slavii devět extraligových sezón a druhou sezónu působí pod trenérským matadorem, který v sérii předkola s Mladou Boleslaví jako první kouč překonal milník 1000 zápasů na střídačce, v barvách Chomutova. Vondrka, který je kapitánem Pirátů, ukázal v této sezóně naplno své schopnosti. A to jednak tím, že byl nejproduktivnějším hráčem týmu v základní části (46 bodů za 23 gólů i nahrávek), ale jednak tím, jak se prezentoval v zápasech s třineckými Oceláři. V zápasech pod Javorovým sice zůstal nulový, připsal si jen osm trestných minut, v Chomutově ale zářil. Rozhodl oba zápasy v nájezdech a připsal si další tři góly ze hry. Celková bilance Vondrky proti Třinci v této sezóně – 5+0! (Foto: Jan Pidrman)

Opory Ocelářů v základní části


Jakub Petružálek byl jedním ze základních kamenů týmu Ocelářů, kteří v základní části vybojovali druhé místo. Petružálek nastřádal 36 kanadských bodů, vstřelil 16 branek, připsal si 20 asistencí a v plus/mínus hodnocení byl na hodnotě +13. Ve všech těchto kategoriích byl Petružálek lídrem týmu (v plus/mínus hodnocení společně s obráncem Noskem). Petružálek byl také nejproduktivnějším Ocelářem v přesilových hrách, když v početních výhodách vykázal bilanci 6+9. (Foto: Lukáš Filipec)


Vladimír Roth se jako pravidelně umístil na špici kanadského bodování obránců. V základní části nastoupil do 44 utkání a připsal si 25 kanadských bodů za 6 branek a 19 asistencí. Byl nejproduktivnějším obráncem a zároveň nejlepším střelcem mezi beky. Se čtyřmi brankami a šesti přihrávkami byl také nejčastěji bodujícím zadákem v početních výhodách. (Foto: Lukáš Filipec)


Šimon Hrubec zažívá výbornou sezónu. Nastoupil do 41 utkání základní části, Oceláři vyhráli 28 z těchto 41 utkání. Hrubec si kromě toho připsal sedm čistých kont. Z hlediska počtu vítězných utkání a počtu čistých kont byl na čele extraligových statistik (v „nulách“ společně s libereckým Willem). Poprvé v kariéře stáhl průměr inkasovaných branek na zápas pod dva góly a úspěšnost zákroků vytáhl nad 93 procent. (Foto: Lukáš Filipec)

Bilance vzájemných zápasů v základní části

Vzájemné zápasy mezi Oceláři a Chomutovem získali vždy domácí týmy. Zatímco pod Javorovým Třinec vyhrál 5:1 a 3:1, pod Krušnými horami vyhráli Piráti dvakrát na nájezdy. První utkání této sezóny bylo dlouho vyrovnané. Tím spíš když ve 46. minutě Tomica snížil z pohledu hostů na 1:2. Třinečtí však mezi 50. a 54. minutou třikrát uštkli a vyhráli nakonec rozdílem čtyř gólů. Ve druhém utkání, které se hrálo v listopadu v Chomutově, měli Oceláři vítězství nadosah – vyhrávali 2:0 a 4:2, avšak dva góly ze hry kapitána Vondrky a navíc třetí jako rozhodující nájezd nakonec znamenaly, že dva body zůstaly v západních Čechách. Třetí utkání se hrálo den před Silvestrem – Oceláři zápas začali vlažně, první třetinu nezvládli a prohráli ji 0:1. Jenže od 21. minuty nastoupil do utkání tým Třince jako vyměněný a Slezanům se nakonec podařilo utkání otočit do stavu 3:1. Poslední vzájemné utkání této sezóny v Chomutově opět rozhodly nájezdy a opět vítězný gól vsítil Vondrka. V normální hrací době utkání skončilo 1:1.

1. vzájemný zápas, 8. kolo, 30. září 2016 (Werk Arena, Třinec)
HC Oceláři Třinec – Piráti Chomutov 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 32. Hrabal (Martin Růžička, Petružálek), 38. Hrňa (Kreps, Rákos), 50. Adamský (Irgl), 52. Dravecký (Rákos, Kreps), 54. Martin Růžička (Petružálek, Kane) – 46. Tomica (Valach, V. Růžička). 4 854 diváků

2. vzájemný zápas, 21. kolo, 15. listopadu 2016 (SD Aréna, Chomutov)
Piráti Chomutov – HC Oceláři Třinec 5:4 po nájezdech (0:2, 2:2, 2:0 / 0:0)
Branky a nahrávky: 23. Koblasa (Poletín, Kämpf), 26. Vondrka (Tomica, Dlapa), 49. Poletín (Koblasa, Kämpf), 52. Vondrka, rozh. nájezd Vondrka – 5. Adamský (Polanský, Irgl), 7. M. Doudera (Dravecký, Kreps), 30. Petružálek (Dravecký, Linhart), 33. Špirko. 3 061 diváků

3. vzájemný zápas, 34. kolo, 30. prosince 2016 (Werk Arena, Třinec)
HC Oceláři Třinec – Piráti Chomutov 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 29. Rákos (Kreps, Linhart), 32. Roth (Petružálek), 59. Rákos (Kreps, Linhart) – 3. Hlava (Slavíček, Šťovíček). 5 054 diváků

4. vzájemný zápas, 47. kolo, 17. února 2017 (SD Aréna, Chomutov)
Piráti Chomutov – HC Oceláři Třinec 2:1 po nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 / 0:0)
Branky a nahrávky: 20. Vondrka (Rutta, Huml), rozh. nájezd Vondrka – 44. Redenbach (Petružálek, Klimenta). 4 738 diváků

Kanadské bodování zápasů Ocelářů s chomutovskými Piráty v základní části:
1. Michal Vondrka (CHO) 5 (5+0)
2. Jakub Petružálek (TRI) 5 (1+4)
3. Kamil Kreps (TRI) 5 (0+5)
4. Daniel Rákos (TRI) 4 (2+2)
5. Vladimír Dravecký (TRI) 3 (1+2)
6. Martin Adamský (TRI) 2 (2+0)
7. Martin Růžička (TRI) 2 (1+1)
7. Marek Tomica (CHO) 2 (1+1)
7. Petr Koblasa (CHO) 2 (1+1)
7. Michal Poletín (CHO) 2 (1+1)
11. David Kämpf (CHO) 2 (0+2)
11. Zbyněk Irgl (TRI) 2 (0+2)
11. Tomáš Linhart (TRI) 2 (0+2)


15. listopadu vyhráli Chomutovští nad Oceláři 5:4 po nájezdech a jedním ze stěžejních mužů velkého obratu domácích byl kapitán Michal Vondrka. Dal dva góly ze hry a další přidal v penaltovém rozstřelu. Celkově ve všech čtyřech zápasech byl jednoznačně nejproduktivnějším Pirátem - připsal si pět bodů za pět branek. To dává tušit, na koho si třinečtí trenéři budou muset dávat při taktických poradách největší pozor. (Foto: Jan Pidrman)


Nejproduktivnějšími Oceláři v zápasech s Chomutovem byla dvojice Petružálek – Kreps. Oba hráči získali pět kanadských bodů. Střední útočník Kamil Kreps měl v zápasech s Piráty bilanci 0+5. Vzhledem k tomu, že jeho celosezónní bilance činí 24 bodů, znamená to, že každý pátý bod, který v tomto ročníku Kreps získal, byl proti Chomutovu. Směle tedy můžeme říct, že se Krepsovi proti Pirátům letos bodově daří! (Foto: Lukáš Filipec)

Statistiky brankářů ze zápasů Ocelářů s chomutovskými Piráty v základní části:
1. Peter Hamerlík (TRI) 1 Z – 1 V, prům. 1,00 g/z, úsp. 96,77 %
2. Šimon Hrubec (TRI) 3 Z – 1 V, 2 P, prům. 1,89 g/z, úsp. 94,00 %
3. Ján Laco (CHO) 3 Z – 1 V, 2 P, prům. 2,59 g/z, úsp. 90,24 %
4. Tomáš Král (CHO) 1 Z – 1 V, prům. 3,69 g/z, úsp. 84,00 %

Vzájemné zápasy s Chomutovem v extraligové historii

Historie vzájemného potkávání Ocelářů s chomutovskými Piráty v extralize je velice krátká. Chomutov postoupil do extraligy teprve na jaře 2012. Působil v nejvyšší soutěži dva roky, během nichž z osmi střetnutí vyhrál s Třineckými jen dvakrát. V sezóně 2013-14 prožili Chomutovští ročník hrůzy. Byli jasně přikovaní na posledním místě v tabulce. Oceláři v této sezóně vyhráli všechny vzájemné zápasy se skóre 17:10. Piráti na rok spadli do druhé nejvyšší soutěže, ale podařilo se jim ihned vrátit se zpět mezi elitu. V následujících dvou sezónách – tedy v té předchozí a letošní – se jim s Třincem dařilo trochu více. Vyhráli tři z osmi zápasů. Celkově se tedy Oceláři s Chomutovem v extralize od roku 2012 potkali v 16 zápasech, Třinečtí vyhráli jedenáctkrát a Piráti pětkrát s celkovým skóre 57:42 pro Slezany. Třinecký mančaft získal 71 procent bodů, které v těchto 16 zápasech byly v „banku“.

Sezóna 2012/13: Bilance 2-0-1-1, skóre 13:12.
Sezóna 2013/14: Bilance 4-0-0-0, skóre 17:10.
Sezóna 2015/16: Bilance 1-2-0-1, skóre 14:11.
Sezóna 2016/17: Bilance 2-0-2-0, skóre 13:9.

Celková bilance s Chomutovem v extralize: 16 zápasů, 9-2-3-2, skóre 57:42. Úspěšnost 71 procent