STATISTICKÝ PŘEHLED: Martin Růžička se stal nejproduktivnějším hráčem v historii klubu

25.01.2022 · Michal Samiec, data: Jiří Vítek, foto: Lukáš Filipec
V nedělním utkání s Mladou Boleslaví došlo k přepisu extraligové historie třineckých Ocelářů. Nejproduktivnějším hráčem extraligové historie klubu je od 23. ledna 2022 Martin Růžička, který nastoupil do 528 zápasů a nasbíral 568 kanadských bodů.

528 utkání za Oceláře

Martin Růžička v této sezóně už jeden významný milník překonal. 3. října 2021 se stal pátým hráčem v historii klubu, který odehrál pět set utkání v součtu základní části a play off. Momentální pořadí je následující – Jiří Polanský 918 zápasů, Jan Peterek 675 utkání, Erik Hrňa 583, Martin Adamský 554 a Martin Růžička 528 zápasů.

1. zápas – 9. 9. 2009, Slavia Praha – Třinec 4:5. Růžička 2+1. Hned první zápas, do kterého Růžička za Třinec po přestupu ze Znojma zasáhl, se třineckému útočníkovi podařil po všech stránkách. Oceláři na Slavii vyhráli v poměru 5:4, Růžička vstřelil dva góly, včetně vítězné branky v 56. minutě, a k výhře přispěl ještě asistencí.

528. zápas – 23. 1. 2022, Třinec – Mladá Boleslav 7:3. Růžička 1+2. Martin Růžička se po covidové pauze vrátil do hry v domácím dvojutkání proti Olomouci a Mladé Boleslavi. Proti Hanákům se podařilo Růžičkovi jednou bodovat, a tak bylo před zápasem se Středočechy jasné, že pokud se do zápisu o utkání zapíše třikrát, překoná na prvním místě historického pořadí klubové produktivity Richarda Krále. A to se mu také podařilo – v první třetině si připsal bodový zápis na první domácí trefě Erika Hrni, následně asistoval ve třetí třetině i u druhého Hrňova gólu a necelé čtyři minuty před koncem sám skóroval po přihrávce Marka Daňa.

Martin Růžička odehrál s Mladou Boleslaví v neděli svůj 528. zápas za třinecký klub. Na fotce moment po vstřelení sedmého gólu do mladoboleslavské sítě, kterým se posunul do čela historického bodování třineckých Ocelářů. (Foto: Lukáš Filipec)

568 kanadských bodů za Oceláře

Čelo historického kanadského bodování třineckých Ocelářů v součtu základní části a play off. Zdroj: statistiky.hcocelari.cz

Přehled rekordů a milníků Martina Růžičky

Erik Hrňa a Martin Růžička. Docela dost toho spolu odehráli, jejich jména se také objevují vedle sebe v zápasových protokolech – Růžička nahrál Hrňovi na dvaadvacet jeho branek (mimo jiné na dva góly v nedělním zápase s Mladou Boleslaví) a Hrňa Růžičkovi na čtrnáct jeho tref. Zároveň to jsou jediní dva členové mistrovských týmů, kteří získali všechny tři třinecké mistrovské tituly (2011, 2019 a 2021) jako aktivní hráči na ledě.

Pouze dva muži vybojovali v pozici hráče všechny tři třinecké extraligové tituly. Jedním z nich je Erik Hrňa a druhým právě Martin Růžička. (Foto: Lukáš Filipec)

Martin Růžička jako jediný hráč v historii české hokejové extraligy svými vítěznými góly rozhodl sérii na čtyři vítězná utkání. Růžička vstřelil rozdílovou branku při všech vítězstvích Ocelářů nad Mladou Boleslaví v semifinále 2021. Zde se raduje po vítězné trefě v sedmém semifinále. (Foto: Lukáš Filipec)

Komu přihrává Růžička a kdo přihrává Růžičkovi?

Martin Růžička ve třineckých barvách vstřelil v základní části a play off celkem 260 branek. Kdo mu nejčastěji nahrával? V pětici nejčastějších nahrávačů na Růžičkovy góly jsou jeho dvorní centři – Radek Bonk (28 asistencí), Petr Vrána (25). A dále obranná dvojice, se kterou kromě jiného sehrál mistrovské play off 2011 – Lukáš Zíb (25) a Josef Hrabal (24). Nejčastějším asistentem u Růžičkových gólů ale byla jiná klubová legenda – Jiří Polanský Martinovi nahrál na 30 jeho branek! Zajímavostí je, že kdybychom se podívali na primární asistence, je v čele aktuální střední útočník první třinecké formace – Petr Vrána má 19 primárních přihrávek. Celkem Martinovi Růžičkovi přihrálo na gól 57 hráčů.