SAVES HELP aneb hokejoví brankáři pomáhají!

21.06.2019 · Martin Stebel
Hokejoví brankáři se spojili a výsledkem je nový projekt, jehož ústřední myšlenkou je dobročinnost a snaha pomoct potřebným. Hlavním iniciátorem této bohulibé aktivity je bývalý gólman Ocelářů ŠIMON HRUBEC a také jeho kamarád z Třince MICHAL RASZKA, kteří projekt s názvem SAVES HELP v pátek oficiálně představili.

"Díky hokeji mám spoustu přátel mezi vojáky, doktory, policisty či hasiči. Když přišla řeč na téma práce, často jsem s napětím poslouchal, jak lidem pomáhají, jak nasazují životy a zdraví. Tihle lidé ale častokrát jen skromně dodávají, že pouze dělají svou práci. Cítil jsem potřebu také nějakým konkrétním stylem pomáhat, ale umím to jen skrz svou profesí, kterou je hokej," přiblížil svou motivaci jeden ze zakladatelů Šimon Hrubec. Jakým způsobem tedy on a také spousta dalších známých hokejových gólmanů pomáhá? Za každý svůj úspěšný brankářský zákrok se rozhodli věnovat minimálně 10 Kč,- na charitativní účely.

Poprvé s tímto nápadem seznámil na listopadovém turnaji Karjala Cup reprezentačního kolegu Patrika Bartošáka. Ten byl myšlenkou nadšen a neváhal se zapojit: "Jako profesionální sportovci máme velké štěstí, že nás živí to, co nás zároveň i baví. Jsou ale lidé, kteří tolik štěstí v životě neměli, trápí je nejrůznější zdravotní obtíže, mají různé problémy, na kterých ale nenesou žádnou vinu. Tento krásný projekt jim může alespoň částečně pomoct," tvrdí nový brankář aktuálních republikových mistrů z Třince, který měl za minulý extraligový ročník zdaleka nejvíc zákroků ze všech gólmanů.

Šimon Hrubec přiznává, že nečekal tak pozitivní reakce u ostatních gólmanů, kterým tuto myšlenku blíže prezentoval: "Myslel jsem, že se do projektu zapojí tři, možná pět brankářů. Už teď nás je ovšem dvaadvacet a dalších sedm se přidá začátkem příštího ročníku. Založili jsme transparentní účet a už nyní máme 245 750 Kč,- Fungujeme na webu, snažíme se tuto činnost propagovat na sociálních sítích. Má to trochu lavinový efekt. Oslovil jsem třeba Petera Hamerlíka, který okamžitě souhlasil a navíc kontaktoval svého gólmanského kamaráda Júlia Hudáčka a ten se stal také součástí projektu," pokračuje brankář, který od nové sezony bude hájit dres účastníka KHL z čínského Kunlunu.

Peníze za letošní sezonu poputují na konto para hokejistů, kteří svému sportu udělali obrovskou reklamu během nedávného MS v Ostravě: "V prvním ročníku podpoříme právě tyto hendikepované sportovce. Jsou to borci, kteří v životě neměli tolik štěstí, ale přesto příkladně bojují. Některým se ve vteřině změnil život a najednou se musí vypořádat se svým postižením. Para hokejistům přispějeme na nákup saní. Je to docela drahá záležitost, vyrábí se v Kanadě a jedny sáňky vyjdou na zhruba třicet tisíc korun. Zakoupením saní jim snad alespoň částečně vrátíme radost a dostanou novou motivaci ke sportu. V příštích letech podpoříme jiné projekty. Jednou bych si přál, abychom zakoupili do nemocnice například nějaký drahý přístroj. Vždy ale musí panovat demokratická shoda všech gólmanů, komu peníze konkrétní rok pomůžou," říká závěrem Šimon Hrubec.

Brankáři, kteří se už zapojili do projektu SAVES HELP:

Šimon Hrubec, Patrik Bartošák, Matěj Machovský, Dominik Frodl, Jan Růžička, Branislav Konrád, Jan Lukáš, Jaroslav Pavelka, Roman Will, Daniel Dolejš, Libor Kašík, Ondřej Kacetl, Lukáš Dostál, Marek Čiliak, Michael Petrásek, Jaroslav Janus, Ondřej Kuchař, Jan Bednář, Peter Hamerlík, Pavel Kantor, Aleš Stezka, Pavel Francouz.

Brankáři, kteří se do projektu SAVES HELP zapojí od příští sezony:

Marek Mazanec, Dominik Hrachovina, Jakub Kovář, Dominik Furch, Petr Kváča, David Honzík, Július Hudáček.

Bližší informace o projektu SAVES HELP najdete zde

Foto: SAVES HELP