Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Představení soupeřů pro zápasy v předextraligovém období

31.07.2020 · Michal Samiec
Plán před letošním začátkem extraligy je jiný, než jsou Oceláři zvyklí. Extraligové týmy letos vesměs oželely z důvodu nejisté situace možnost konfrontace se zahraničními týmy. Přijaly možnost střetnout se v nově vytvořeném Generali Česká Cupu s elitními českými týmy. Oceláři se v rámci skupiny D tohoto poháru střetnou s blízkými soupeři – Přerovem, Zlínem a Vítkovicemi. Je plánováno také utkání s partnerským Frýdkem-Místkem.

Třinečtí Oceláři byli v posledních sezónách zvyklí, že jejich předextraligové zápasy byly tvořeny několika přípravnými duely a čtyřmi koly základní skupiny hokejové Ligy mistrů. Toto pravidlo platilo každé léto od roku 2014 s výjimkou přípravy před sezónou 2016-17, kdy třinečtí hokejisté nebyli do nadnárodní soutěže kvalifikováni. Letošní celosvětová pandemie nemoci COVID-19 a s tím související nejistota však předsezónní plán zcela překopala. Extraligová soutěž skončila už na začátku března, pauza tak byla výjimečně dlouhá. Ligové mančafty vesměs zápasy proti zahraničním týmům neplánovaly a to z důvodu nejistoty ohledně cestování do zahraničí a zahraničních týmů do Česka. Stejně tak start Champions Hockey League byl posunut až na říjen, takže Oceláři stáli před úkolem naplánovat poněkud odlišnou herní přípravu, než byli zvyklí.

Značnou část zápasů před startem nového extraligového ročníku bude tvořit nově ustanovený Generali Česká Cup, který má sloužit jako částečná náplast za zrušené jarní vyřazovací boje a hlavně jako možnost herní konfrontace před extraligovou soutěží pro všechna extraligová mužstva. Ta jsou s prvoligovými týmy Kladna a Přerova rozdělena do čtyř čtyřčlenných skupin, v rámci nichž každý tým odehraje šest utkání. Ze skupin dále postupují do čtvrtfinále poháru první dvě mužstva. Každé z kol play off se bude skládat ze dvou zápasů, na ledě každého ze soupeřů v dané dvojici. První zápasy skupin jsou na programu v úterý 4. srpna, odveta finále by se měla odehrát v úterý 22. září.

Oceláři mají na programu kromě základní skupiny Generali Česká Cupu jedno přípravné utkání. To by se mělo odehrát v úterý 8. září na ledě Haly Polárka proti partnerskému klubu z Frýdku-Místku. V případě postupu třineckých hokejistů do semifinále nově vzniklého poháru je možná změna termínu tohoto zápasu.

HC ZUBR Přerov

Loňská sezóna: Přerované měli loňský prvoligový ročník rozjetý parádně. Skončili na druhém místě sice s velkou ztrátou na první Motor, ten si ale od začátku soutěže jel svoji ligu. Zubři nasbírali přes sto bodů, dokázali vyhrát 37 z 58 utkání. Na domácím ledě bavili diváky, když prohráli jen sedm z 29 zápasů. Čekali na soupeře z předkola prvoligového play off, do vyřazovacích bojů, kde chtěli pořádně zamíchat kartami, měli vstoupit 19. března. Už se tak nestalo, soutěž byla dřív ukončena.

Příprava na novou sezónu: Druhý nejlepší klub loňské sezóny Chance ligy kromě minimálně šesti utkání v rámci skupiny D Generali Česká Cupu čekají ještě další tři přípravné zápasy. Předligovou přípravu zahájí Přerované den před zápasem s Oceláři, tedy 3. srpna, kdy se v přerovské MEO Aréně představí partnerský klub Ocelářů – Frýdek-Místek. Přípravné zápasy má Přerov na programu ještě 27. srpna, kdy zajíždí k derby do Prostějova, a 3. září, kdy do Přerova přijede Šumperk. Zubři zatím ještě skládají tým pro novou sezónu, na soupisce na oficiálním webu mají tři gólmany, šest beků a jedenáct útočníků, je tedy pravděpodobné, že před prvním mistrovským zápasem bude tým ještě posílen. Mezi svěřenci hlavního trenéra Vladimíra Kočara je jedno pro třineckého fanouška velmi zajímavé jméno – je jim rekordman v počtu zápasů mezi třineckými obránci Josef Hrabal, který za Oceláře odehrál 395 extraligových utkání.

Aktuální soupiska Přerova:

Brankáři: Michal Postava, Martin Holík, Daniel Dvořák

Obránci: Tomáš Dřímal, Mikuláš Zbořil, Matyáš Gréč, Jiří Krisl, Lukáš Forman, Josef Hrabal

Útočníci: Jan Süss, Vlastimil Dostálek, Radek Číp, Tomáš Doležal, Darek Hejcman, Jiří Goiš, Daniel Indrák, Roman Pšurný, Filip Dvořák, David Dobša, Jan Fencl

Trenéři: Vladimír Kočara (hlavní trenér), Jakub Grof (asistent trenéra)

Poslední vzájemný zápas: 36. kolo sezóny 1993-94 druhé nejvyšší hokejové soutěže, 5. února 1994, Třinec – Přerov 4:2. Poslední soutěžní utkání Třince a Přerova je staré už více než 26 let. Odehrálo se v ročníku 1993-94 první české hokejové ligy (druhé nejvyšší soutěže). Klub TJ TŽ Třinec ještě v boji o postup do nejvyšší soutěže neuspěl, Přerov naopak v tomto ročníku spadl až do třetí nejvyšší ligy. Zajímavostí je, že HC Přerov soutěž zahájil jako HC Brno, ale 1. prosince 1993 došlo k převodu práv na HC Přerov. Od následující sezóny se cesty obou klubů rozešly a střetly se opět až nyní v rámci Generali Česká Cupu.

Plánované zápasy: úterý, 4. srpna 2020, 17:00, WERK ARENA a úterý, 18. srpna 2020, 18:00, MEO Aréna Přerov


Poslední utkání na domácím ledě, kde se Přerovu velmi dařilo a vyhrál 22 z 29 utkání, odehráli Zubři 7. března, když v emotivním zápase před téměř plnou domácí halou porazil Vsetín 4:3 po nájezdech.

PSG Berani Zlín

Loňská sezóna: Zlínští začali loňskou extraligovou sezónu katastrofálně. Po šesti odehraných zápasech měli na svém kontě stále nulu a po jedenácti zápasech pouhých šest bodů. V říjnu došlo ke změně trenéra, na pozici lodivoda extraligového týmu se vrátil Robert Svoboda, který vystřídal Antonína Stavjaňu. Svoboda dokázal tým pozvednout, Zlínským se dařilo vyhrávat extraligové zápasy i v sériích – úspěšný byl například konec kalendářního roku 2019 a začátek roku 2020. Berani vyhráli čtyřikrát za sebou, respektive desetkrát ze čtrnácti zápasů. Tým se tlačil nahoru a nakonec základní část zakončil na desátém místě. Zlín je jedním ze čtyř týmů, které stačily rozehrát play off, ale odehrál pouze dvě utkání. V sérii s Olomoucí jeden zápas na Hané prohrál a jeden vyhrál – postupujícího z této dvojice předkola už ale nikdy nepoznáme.

Příprava na novou sezónu: Ve zlínském klubu se těsně před startem přípravy extraligového týmu na ledě objevil případ koronaviru. Konkrétně to bylo v dorostu. Všichni hráči seniorského mančaftu ale byli před výjezdem na led podrobeni testu na COVID-19 a všechny výsledky byly negativní. 27. července tak mohli svěřenci trenéra Svoboda začít přípravu na ledě. V předextraligovém období mají Zlínští na programu šest utkání skupiny D Generali Česká Cupu, žádný další přípravný zápas zatím nemají v plánu.

Aktuální soupiska Zlína:

Brankáři: Daniel Huf, Libor Kašík, Michal Kořének

Obránci: Jan Dluhoš, Jakub Ferenc, Daniel Gazda, Matyáš Hamrlík, David Nosek, Martin Novotný, Dalibor Řezníček, Jiří Suhrada, Tomáš Žižka

Útočníci: Vojtěch Dobiáš, Jan Dufek, Tomáš Fořt, Štěpán Fryšara, Jakub Herman, Antonín Honejsek, Jiří Karafiát, Bedřich Köhler, Pavel Kubiš, Zdeněk Okál, Jiří Ondráček, Matěj Sebera, Pavel Sedláček, Jakub Šlahař, Jan Václavek

Trenéři: Robert Svoboda (hlavní trenér), Martin Hamrlík (asistent trenéra)

Poslední vzájemný zápas: 48. kolo Tipsport extraligy 2019-20, 25. února 2020, Třinec – Zlín 2:1 po nájezdech. Oceláři, kterým se v loňské základní části na Zlín docela dařilo, když bodovali v každém zápase a vyhráli tři ze čtyř utkání, se v posledním vzájemném měření sil dlouho trápili. Výsledek utkání až do 51. minuty určovala Šlahařova trefa z první třetiny, pak ale vyrovnal a následně v nájezdech překlopil na třineckou stranu výsledek Matěj Stránský.

Plánované zápasy: úterý, 11. srpna 2020, 17:00, WERK ARENA a čtvrtek, 13. srpna 2020, 17:30, Zimní stadion Luďka Čajky


Devět bodů z dvanácti možných a tři vítězství ze čtyř. Taková byla loňská vzájemná bilance ve prospěch Ocelářů. Poslední vzájemný zápas rozhodl dvěma góly Stránský. Tomu se proti Zlínu velmi dařilo – celkově zaznamenal ve čtyřech zápasech sedm bodů (4+3), podílel se téměř na polovině (7 z 15) branek, které Třinec Zlínu dal.

HC Vítkovice Ridera

Loňská sezóna: Extraligová sezóna 2019-20 byla v případě nejbližšího rivala třineckých Ocelářů velice turbulentní. Ostravané nezačali sezónu špatně, ale nevyvarovali se fatálním krizím, které je přikovaly ke dnu tabulky. Například na přelomu listopadu a prosince tým prohrál šestkrát v řadě s hrozivým skóre 8:32. Vše vyvrcholilo tragédií v Karlových Varech, porážka 1:9 znamenala konec pro trenéra Petra a nástup staronového lodivoda Trličíka. Vítkovice se už ale topily v záchranářských pracích. Lednové zápasy vše umocnily, z venku tým body nevozil a často si nepomohl ani doma. Z prvních sedmi utkání, z nichž čtyři v řadě hrál tým v Ostravar areně, získal tři body. Týmu nakonec pomohly některé změny, které se udály těsně před koncem přestupního termínu, a v nejvyšší soutěži se zachránil. Extraligový ročník 2019-20 skončil na předposlední pozici, kde měl o tři body více než poslední Kladno. Vítkovice byly spolu s dalšími soupeři, s nimiž bojovaly o záchranu, tedy s Pardubicemi, Litvínovem a Kladnem, jedním ze čtyř týmů, kterým neskončila sezóna předčasně.

Příprava na novou sezónu: Vítkovice provedly po nepovedené sezóně poměrně razantní obměnu kádru. Odešel například Roman, Výtisk, Bukarts, Rosandić nebo třeba Šimon Stránský. Celkem v kolonce odchodů je sedmnáct jmen. Tým byl posílen sedmi hráči. Fanoušci se mohou těšit na velké návraty – do Ostravy se stěhují obránce Roman Polák a útočníci Zbyněk Irgl s Lukášem Krenželokem. Není pochyb, že důležitým hráčem pro Vítkovice bude i šikovný útočník, třinecký odchovanec Rostislav Marosz. Vítkovice mají kromě Generali Česká Cupu v plánu ještě čtyři další přípravné zápasy – 28. srpna v Šumperku, o čtyři dny později v Havířově, 8. září doma se Zvolenem a o další tři dny později doma s Olomoucí.

Aktuální soupiska Vítkovic:

Brankáři: Daniel Dolejš, Miroslav Svoboda

Obránci: Robert Černý, Jesse Dudas, Patrik Koch, Lukáš Kovář, Jakub Kubeš, Roman Polák, Jan Štencel, Peter Trška

Útočníci: Jozef Baláž, Jan Bernovský, Rastislav Dej, Martin Dočekal, Petr Fridrich, Jan Hruška, Zbyněk Irgl, Lukáš Krenželok, Tomáš Kubalík, Dominik Lakatoš, Alexandre Mallet, Rostislav Marosz, Josef Mikyska, Jan Schleiss, Peter Šišovský, Nicolas Werbik

Trenéři: Mojmír Trličík (hlavní trenér), Darek Stránský, Ladislav Svozil (asistenti trenéra)

Poslední vzájemný zápas: 46. kolo Tipsport extraligy 2019-20, 16. února 2020, Třinec – Vítkovice 2:3. V loňské základní části byla bilance v derby zápasech 2:2, skóre mírně na stranu Ocelářů v poměru 13:12. Poslední vzájemný zápas ale vyhráli Ostravané, kteří tehdy, pár kol před koncem základní části, bojovali o holé bytí a nebytí. Vyprodaný zápas rozhodla deset minut před koncem Dočekalova branka, Třinečtí už na tuto trefu nedokázali zareagovat.

Plánované zápasy: čtvrtek, 6. srpna 2020, 17:30, OSTRAVAR ARÉNA a čtvrtek, 20. srpna 2020, 17:00, WERK ARENA


Zápasy Třince s Vítkovicemi většinou doprovází parádní kulisa, oba stadiony se plní do posledního místa, fanouškovské tábory se prezentují choreografiemi. Nejinak tomu bylo v loňské sezóně, například během posledního vzájemného zápasu 16. února tohoto roku pod Javorovým.

HC Frýdek-Místek

Loňská sezóna: Frýdecko-místečtí hokejisté v sezóně 2019-20 Chance ligy pomýšleli na postup do předkola play off. Šance byla větší než o rok dřív, kdy do vyřazovacích bojů postupovalo jen osm týmů – po rozšíření soutěže na šestnáct účastníků totiž do play off postupovalo hned deset družstev. Rysi po 30 odehraných kolech zůstali ve skupině o účast v předkole – tam měli na jedenácté příčce stejný bodový zisk jako desátý Prostějov. Favorizované Hanáky nakonec nechali o šest bodů za sebou, ale přeskočila je Třebíč. Té se skupina o postup do předkola povedla výborně – celkem v ní získali 65 bodů ve 28 zápasech, tedy 77 procent možných. Třebíč nakonec přeskočila Frýdek-Místek o deset bodů. Přestože tento rozdíl vypadá jako celkem významný, boj o postupové desáté místo se vedl do posledních kol. Rozhodla fantastická forma Horácké Slavie v závěru základní části – hokejisté Třebíče vyhráli posledních dvanáct utkání základní části a patnáct z posledních šestnácti zápasů.

Příprava na novou sezónu: Náš partnerský klub zahájí herní přípravu na novou prvoligovou sezónu den před Oceláři – v pondělí 3. srpna vyzvou stejného soupeře jako Třinec o den později, představí se totiž v Přerově. Následuje šest utkání v rámci turnaje O pohár RT TORAX – Frýdecko-místečtí se potkají s Prostějovem, Porubou, polským Jastrzębie, dvakrát se Vsetínem a Třebíčí. 1. září čeká svěřence trenéra Wojnara zápas se slovenskou Žilinou hrající druhou nejvyšší slovenskou soutěž a generálku na Chance ligu bude tvořit o týden později vzájemný zápas s třineckými Oceláři.

Aktuální soupiska Frýdku-Místku:

Brankáři: Lukáš Daneček, Ondřej Raszka, Tomáš Suchánek

Obránci: Jakub Adámek, Filip Haman, Ondřej Hrachovský, Šimon Jenáček, Jakub Michálek

Útočníci: Lukáš Kaukič, David Klimša, David Kofroň, Rostislav Martynek, Michal Matiaško, Milan Mikulík, Dan Przybyla, Kryštof Stuchlík, Vojtěch Tomi

Poznámka k soupisce: Předpokládá se, že v období před startem extraligy a druhé nejvyšší soutěže ještě dojde k pohybům v kádru frýdecko-místeckého týmu v souvislosti s přípravou třineckého extraligového a juniorského týmu na novou sezónu.

Trenéři: Vlastimil Wojnar (hlavní trenér), Jiří Raszka (asistent trenéra)

Poslední vzájemný zápas: Přípravné utkání před sezónou 2019-20, 15. srpna 2019, Frýdek-Místek – Třinec 1:4. Co se Třinec a Frýdek-Místek stali partnerskými kluby, potkávají se během letních přípravných zápasů. Poslední utkání se hrálo v Polárce v polovině loňského srpna, kdy Oceláři vyhráli 4:1. Domácí až do závěru druhé třetiny vedli, než vyrovnal Růžička a zkušenější extraligový soupeř následně v závěrečné dvacetiminutovce skóre otočil.

Plánovaný zápas: úterý, 8. září 2020, 18:00, Hala Polárka


Od roku 2015, kdy existuje partnerství mezi frýdecko-místeckým a třineckým hokejovým klubem, se oba týmy střetly třikrát – během letních příprav 2015, 2016 a 2019. Všechny tři zápasy, stejně jako poslední vzájemné měření sil z roku 2019 na snímku Petra Rubala, se hrály ve frýdecké hale Polárka. Dvakrát vyhráli Oceláři (10:4 v roce 2015 a 4:1 loni) a jednou byli úspěšní hráči HC Frýdek-Místek (3:2 po prodloužení v roce 2016).

Z kabiny Ocelářů

Třinečtí Oceláři po tvrdém a nezvykle dlouhém období přípravy na suchu nastoupili v pondělí 20. července k přípravě na led. V době, kdy vychází tento článek, svěřencům trenéra Varadi končí už druhý týdenní přípravný cyklus na ledě. Letošní předextraligové období je poněkud jiné než v posledních letech. Třinečtí hokejisté se sice dokázali počtvrté v řadě a pošesté z celkových sedmi ročníků kvalifikovat do Champions Hockey League, ale vedení této panevropské soutěže posunulo její začátek na 7. října. Letos tedy Oceláře před prvním extraligovým kolem nečeká z důvodu složité situace spojené s pandemií koronaviru napříč kontinentem žádné evropské měření sil. Třinečtí mají na programu před extraligou pouze Generali Česká Cup a 8. září utkání s partnerským Frýdkem-Místkem.

Aktuální soupiska Ocelářů:

Brankáři: Nick Malík, Jakub Štěpánek

Obránci: Marian Adámek, Milan Doudera, Guntis Galviņš, Martin Gernát, Filip Haman, Ondřej Hrachovský, Patrik Husák, Jan Jaroměřský, Tomáš Kundrátek, David Musil, Jan Zahradníček

Útočníci: Vladimír Dravecký, Patrik Hrehorčák, Erik Hrňa, Aron Chmielewski, David Kofroň, Michal Kovařčík, Ondřej Kovařčík, Daniel Kurovský, Tomáš Marcinko, Miloš Roman, Martin Růžička, Matěj Stránský, Radek Veselý, Petr Vrána

Trenéři: Václav Varaďa (hlavní trenér), Marek Zadina (asistent trenéra)


Oceláři trénují na ledě od pondělí 20. července. Po dvou týdenních blocích tréninku bez zápasového zatížení nastoupí v úterý 4. srpna k prvnímu zápasovému testu. Na ledě třinecké arény se představí v rámci Generali Česká Cupu Přerov.

Zdroj foto v článku: Lukáš Filipec, Jan Gebauer, Petr Rubal
Zdroj aktuálních soupisek soupeřů: oficiální webové stránky jednotlivých klubů, aktuální k 29. červenci 2020

×
Dnes v 17:30 | Muži
HC Oceláři Třinec
HC Dynamo Pardubice
×
Dnes v 17:30 | Jun.
Bílí Tygři Liberec
HC Oceláři Třinec
×
Dnes v 17:00 | Dor.
HC Energie Karlovy Vary
HC Oceláři Třinec