Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
MISTR 2023/2024
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Penaltový král Třinecka korunován pod umělým osvětlením

16.08.2023 · Adam Sušovský
Obrovské drama až do úplného konce nabídl druhý ročník soutěže Penaltový král Třinecka, do které se zapojili také třinečtí Oceláři: Nejlepší z nich - Patrik Hrehorčák - proměnil čtyři penalty ze šesti a skončil v páté sérii, jen o kolo dřív než útočník San Jose Sharks Adam Raška. Pokutové území na hřišti TJ Oldřichovice tak ovládli fotbalisté, suverénním vítězem se pod umělými reflektory stal srbský obránce FK Třinec Filip Maksič.

Takřka stovka exekutorů, mezi nimi i hráči třineckých Ocelářů, a brankář Jan Laštůvka proti nim. 

Drama až do úplného konce, finále nasvícené umělým osvětlením, sedm stovek skvělých diváků. 

Přesně takhle vypadalo nezapomenutelné fotbalové odpoledne třineckých extraligových šampionů, kteří nejprve na skvěle střiženém pažitu v Oldřichovicích nastoupili do fotbalové exhibice proti výběru fanoušků (7:4 pro HCO), aby následně rozjeli také neúprosnou penaltovou bitvu. 

"Upřímně? Myslel jsem si, že je kopnout penaltu jednodušší," usmál se Patrik Hrehorčák. Útočník, který z řad třineckých hráčů vydržel v soutěži nejdéle. Proměnil čtyři ze šesti pokutových kopů, se soutěží se loučil na hraně druhé poloviny účastníků. Jen o kolo dřív než nejlepší z hokejistů na startovním roštu, útočník San Jose Sharks a odchovanec Ocelářů Adam Raška.

Střelci v Oldřichovicích pálili na osmičku gólmanů ve čtyřech různých branách. Do dalšího kola postoupil vždy jen ten, který svůj pokutový kop proměnil. "Když proti vám stojí dobrý gólman, není to žádná sranda. To už musíte použít nejen přenost, ale také sílu. Moc jsem si to užil, byla to skvělá novinka tradičního fotbalového odpoledne, lidi se bavili a to je důležité," řekl Hrehorčák. 

Jak těžká byla v bezmála stočlenném startovním poli konkurence? 

To jsou jednoduché počty: Vítěz proměnil pokutových kopů osmnáct. Osmnáct z osmnácti. 

Stal se jim srbský obránce FK Třinec Filip Maksič. Suverén na hřišti a konec konců i slovy: "Já jsem si věřil. Vím, že penalty kopat umím a přišel jsem vyhrát. Hrál jsem první slovenskou ligu, čtyři roky jsem byl ve Spartě, teď jsem v Třinci," prohlásil Maksič. "Nevyhrál jsem ale proto, že fotbal hraju na téhle úrovni. Vyhrál jsem proto, že si věřím. Kamarádi na tréninku mě hecovali, že je ve hře patnáct tisíc a já řekl, že je vyhraju. Možná je budu muset dát do týmové kasy," prohlásil vítěz s tím, že přišel na poslední chvíli a byl úplně posledním účastníkem soutěže, který prošel registrací. 

"Já jsem ze Srbska a budu upřímný: U nás hokej nestojí za nic. Ve chvíli, kdy jsem ale přišel do Třince, hned jsem řekl, že se nemůžu dočkat na začátek sezony, abych se šel podívat na Oceláře."

Maksič tak překonal i brankáře Jana Laštůvku, legendu české nejvyšší soutěže, který ještě v minulé sezoně pravidelně chytal za Baník Ostrava, v kariéře vychtal penaltu i André Iniestovi nebo Stevenu Gerrardovi a v Oldřichovicích se ve středu večer postavil do kasy na závěrečná kola penaltové bitvy. 

"Já byl na takových penaltách poprvé a musím říct, že to byla bomba! Fakt jsem si ji užil, uvidíme se příští rok znova?" řekl Jan Laštůvka s mrknutím oka. Na začátku sice legenda Baníku, regionálního fenoménu, na sluncem vyprahlou zem příliš nechtěla. S blížícím se vrcholem soutěže ale pár fantastických zákroků vytasil a podle očekávání do konečného pořadí pořádně promluvil.

"V drtivé většině tady asi byli kluci, co hrají ametérské soutěže a mohli si to zkusit na ligového gólmana. Ještě když jsem stál za bránami a koukal na první střely, říkal jsem si, co tady budu dělat?" smál se Laštůvka. Řada hráčů totiž volila i hodně suverénní řešení. Nejen rány do vinglu, ale také precizně provedené Panenky. "Nakonec jsem na zem skočit musel, nechtěl jsem, abych udělal ostudu," smál se Laštůvka svým chyceným penaltám. A nebylo jich málo. 

Nejlepším gólmanem byl ale vyhlášen Tomáš Kroužek, gólman I. A třídy, který momentálně obléká dres Smilovic. V Oldřichovicích chytil celkem osmadvacet penalt. "To je myslím dost. Hráli jsme v Oldřichovicích nedávno přátelák, všiml jsem si, že tady tahle akce bude, tak jsem přišel. Lašty říkal, že skákat nebude a nakonec skákal, tohodle vítězství si vážím," řekl Kroužek. Jako bonus získal i poukaz od společnosti BU1 na výrobu profesionálních brankářských rukavic na míru.

Z celého peletonu takřka stovky startujících se penaltové soutěže zúčastnila jediná dívka. Nikol Fujáková proměnila 3 penalt z 5 a získala originální dres kapitána Ocelářů Petra Vrány. 

Penaltový král Třinecka 2023

1. místo: Filip Maksič (15 000 korun)
2. místo: Jakub Štvrtňa (ŠKODA ENYAQ na víkend zdarma)
3. místo: Vojtěch Zabelka (Smart TV)

Nejlepší brankář: Tomáš Kroužek (5 000 korun)
Nejlepší žena: Nikol Fujáková (originální dres kapitána HCO Petra Vrány)