Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Parádní zakončení úspěšné sezóny – Oceláři se ve finále střetnou s Brnem

12.04.2018 · Michal Samiec
Kometa Brno jede. Organizace Libora Zábranského je doslova kometou českého play off posledních dvou let. Za tu dobu Brňané odehráli 23 utkání ve vyřazovacích bojích s bilancí 20 výher a pouhých tří porážek. Oceláři tak mají před sebou motivující výzvu – porazit dobře rozjetý válec.

Dosavadní průběh sezóny Komety Brno

Základní část brněnské Komety byla výsledkově kolísavá, nakonec svěřenci trenéra Zábranského dosáhli 29 výher a 23 porážek. Brňané se nevyhnuli výsledkovým výpadkům, naopak byly pasáže, kdy hráli parádní hokej. V podstatě se jedná o základní část podobnou té před rokem, respektive byla trochu klidnější. Náskok na sedmé místo, kde je již nutnost podstoupit náročné předkolo, byl totiž letos 14bodový, zatímco před rokem Kometa zachraňovala přímý postup do čtvrtfinále až v samotném závěru. Hokejisté Brna v základní části na sto procent naplnili cíl – postoupili přímo do čtvrtfinále.

Nejsložitějším obdobím si hráči Komety prošli mezi 13. a 32. kolem. V tomto období od půlky října do předvánočních dní vůbec nepřipomínali úřadujícího mistra. Jako by i na ně dopadla mistrovská kocovina. V této pasáži sehráli 19 utkání a pouze čtyři vyhráli v normální hrací době. Na své konto si připsali 20 bodů, tedy zhruba třetinu možných. Z extrému do extrému. Poslední předštědrovečerní zápas byl také poslední porážkou na následujících devět zápasů – to si Kometa před finišem základní části upevnila pozici v horní šestce.

A play off? Rok 2018 v prvních dvou kolech vyřazovacích bojů kopíruje úspěšnou sezónu předcházející. Ve čtvrtfinále Kometa vyřadila 4:0 na zápasy Vítkovice. Stejně jako loni u série se Spartou se tvrdilo, že to bude extrémně vyrovnaná a těžká série, přitom na ukončení sezóny soupeři Brnu stačil nejmenší možný počet zápasů. A semifinále? Brněnští hokejisté si svou bilanci dokonce ještě vylepšili. Zatímco v roce 2017 se Hradec Králové loučil po sérii 2:4, letos se Plzni podařilo vyvzdorovat jen jedno vítězství.

Kanadské bodování Komety Brno v play off:
1. Hynek Zohorna 11 (6+5)
2. Martin Erat 7 (4+3)
3. Martin Nečas 7 (3+4)
4. Martin Zaťovič 6 (0+6)
5. Petr Holík 5 (2+3)

Kanadskému bodování týmu zatím vévodí Hynek Zohorna. 27letý člen klanů Zohornů nastřílel šest gólů a na pět přihrál. Produktivní jsou i Martin Erat s Martinem Nečasem, přihrávkami zásobuje své kolegy Martin Zaťovič. Velký technik, který může rozhodovat zápasy – to je Petr Holík. Posila Brna v průběhu sezóny, když přišel z Mladé Boleslavi za Vojtěcha Němce. Holík je z brněnských útočníků nejútlejší postavy, například na Radima Zohornu mu chybí 30 kilo. Svou pozici a důležité úkoly v útoku Brna má Alexandre Mallet, který se z hocha, jenž má tvrdit muziku, transformoval v přičinlivého střelce schopného přispěchat s důležitým gólem. V obraně disponuje Libor Zábranský tvrdými, spolehlivými, ale zároveň konstruktivními obránci. Ondřej Němec má dlouholeté zkušenosti z reprezentace a Ruska, Jan Štencel stále patří mezi mladé a nadějné beky i směrem k národnímu týmu. Zkušeností na rozdávání má Michal Barinka, který působil zatím spíše jako sedmý bek. Pod Javorovým působil zhruba před deseti lety i Tomáš Malec. V bráně je zatím v play off jednoznačnou jedničkou spolehlivý Čiliak.


MARTIN ERAT. Majitel klubu Libor Zábranský převzal Kometu v průběhu sezóny 2015-16. Rozjetou sezónu už nezachránil – Brňané vyloženě nevyhořeli, ale skončili v předkole a to asi nebyly jejich ambice. Od léta 2016 Zábranský buduje silný ansámbl. Rozhodl se jej postavit kolem aury vůdčího Martina Erata. Ten je schopen i v základní části být velmi produktivní, ale to hlavní rozbalí teprve v play off. Loni i letos je jedním z hlavních tahounů jihomoravského klubu. (Foto: Ivo Dostál)


MARTIN NEČAS. Loni mu finále uniklo, protože nakonec padlo rozhodnutí, že pojede na Slovensko bojovat za reprezentační osmnáctku, která má šampionát souběžně s ligovým finále. Aktuální třinecký lodivod Varaďa, jenž měl v té době na povel mládežníky, tedy moc dobře ví, jaký borec číhá ve třetí brněnské formaci. Už letos koketoval s NHL, ale zatím byl jen v předsíni. Po letošní extraligové anabázi se čeká, že vtrhne do víru nejslavnější soutěže a ukáže, co v něm dříme za potenciál. (Foto: Ivo Dostál)


MAREK ČILIAK. V základní části to není žádná hvězda. Často je průměrný, Brno v základní části občas vsadilo na Langhamera. Vlastně před play off ani nebylo úplně jasné, kdo bude jedničkou! Ale Čiliak chytá, jak Kometa hraje, nebo že by se právě od Čiliakových výkonů odvíjela brněnská úspěšnost? Poslední dva roky v základní části tak nějak na jistotu dobrého umístění, ale vlastně žádná sláva, a v play off pořádný rokenrol. Letos je to podobně. Čiliaka zatím nikdo nedonutil střídat nebo chybovat – nahození z půlky ve Vítkovicích nepočítejme, to se stane i největším hvězdám. Souboje třineckých střelců s brněnskou zdí tak slibují strhující podívanou! (Foto: Ivo Dostál)

Na které Oceláře budou ve finále zaměřeny reflektory


ONDŘEJ KOVAŘČÍK. Ocelářská cesta – líbivé heslo, které bylo vyřčeno před sezónou na tiskové konferenci. Třinečtí fanoušci se těšili, že uvidí mladé borce odsud, zároveň to byl velký závazek. Kouči Varaďa se Zadinou nejsou z těch, kteří dají místo v sestavě zadarmo. Ocelářský potěr ale celou sezónu makal. Potenciál ukazoval například v těžkých bitvách se skandinávskými velkokluby. Pamatujete si, jak se třásla hala po gólu Ondřeje Kovařčíka proti Jyväskylä? V play off se mladíci opět připomněli. Ondřej opět zařídil euforii, nezapomenutelný večer. Vždyť je teprve čtvrtým mužem v historii klubu, který vstřelil postupový gól do finále! (Foto: Petr Rubal)


ŠIMON HRUBEC. Když chce, prostě zavře bránu. Borci vepředu v něm mají jistotu. V Lize mistrů letos dováděl evropské kanonýry k šílenství. Průměr stáhl extrémně nízko, úspěšnost zákroků zase extrémně vysoko. Po právu byl MVP celé soutěže. A v play off? Jako by neměl nervy. Nebo naopak jako by je měl z ocele. Zažil životní událost, která člověku připomene, že hokej je jen hra. Možná proto chytá, jako by to byla nejsnazší věc na světě. Oceláři se na něj budou spoléhat i ve finále. (Foto: Lukáš Filipec)


ARON CHMIELEWSKI. Polský bojovník nastoupil jen do dvou zápasů ve vyřazovacích bojích, ale uvádíme jej jako prototyp žolíka v rukávu. Když se zdálo, že v semifinálové bitvě nervů snad začíná mít díky vyhraným prodloužením navrch Mountfield, vytáhl trenérský tým právě tento nečekaný trumf. Aron vstřelil důležitý úvodní gól. Třeba podobný příběh čeká na někoho dalšího? Bratři Kovařčíkové a Cienciala jsou v záři reflektorů, slavný Chmielewského moment jsme popsali, nezklamali ani Kvasnica s Kofroněm, kteří se objevili jako třináctí útočníci, neuvěřitelným klidem a přehledem oplýval Matyáš. Čeká podobný příběh ve finále na dalšího borce, který je dosud ve stínu? (Foto: Lukáš Filipec)

Bilance vzájemných zápasů v základní části

Kdyby došlo na bodovou rovnost obou týmů po 52. kole základní části, měli by díky lepší bilanci ze vzájemných zápasů navrch Oceláři. Třinečtí hokejisté dva zápasy vyhráli v normální hrací době – první domácí, když triumfovali poměrem 4:1 za přispění Růžičkova hattricku, a druhý zápas v Brně, tentokrát za přispění dvou gólů zraněného kanonýra. Třinecká sedmadvacítka vstřelila vítězný gól 46 sekund před koncem utkání! Dvakrát se radovali Brňané – hned v prvním kole úřadující mistr dorovnal v závěrečných šesti minutách dvoubrankovou ztrátu, aby následně rozhodl v nájezdech. Vítězství za plné tři body se dočkali svěřenci trenéra Zábranského ve 40. kole, když pod Javorovým vyhráli 5:2.

I když Martin Růžička je zraněný, po operaci a do finále nezasáhne, můžeme jenom dokreslit, jak moc bude tento elitní útočník Ocelářům scházet. Růžička odehrál za Oceláře šest sezón, celkem 345 zápasů. Během této doby nastřílel devět hattricků, z toho hned tři byly proti Kometě – 7. prosince 2012 se podílel na domácí výhře 5:2, 2. března 2014 na demolici Brna v poměru 10:2 a v rámci 14. kola této sezóny pomohl porazit soupeře 4:1. Celkem během šesti ročníků pod Javorovým nasázel Brnu 18 gólů. Z toho ale hned ve třech sezónách nedal ani gól, naopak v sezónách 2012-13 vstřelil sedm branek, o rok později šest a v letošní sezóně již výše uvedených pět branek.

1. vzájemný zápas, 1. kolo, 8. září 2017 (DRFG Arena, Brno)
HC Kometa Brno – HC Oceláři Třinec 5:4 po sam. náj. (2:3, 0:1, 2:0/0:0)
Branky a nahrávky: 5. V. Němec (Štencel, Vincour), 7. Vincour (Zaťovič, M. Erat), 54. J. Hruška (M. Erat, O. Němec), 58. O. Němec (M. Erat), roz. sam. náj. T. Svoboda – 1. Marcinko (Martin Růžička, Roth), 9. Irgl (Dravecký, M. Kovařčík), 16. Marcinko (Rákos, M. Doudera), 33. Hrňa (Krajíček). 7 454 diváků

2. vzájemný zápas, 14. kolo, 17. října 2017 (Werk Arena, Třinec)
HC Oceláři Třinec – HC Kometa Brno 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 27. Hrňa (Marcinko, M. Doudera), 32. Martin Růžička (Hrňa, Rákos), 46. Martin Růžička (O. Kovařčík, Marcinko), 60. Martin Růžička (Rákos) – 29. Mallet (Nahodil, Gulaši). 4 199 diváků

3. vzájemný zápas, 27. kolo, 29. listopadu 2017 (DRFG Arena, Brno)
HC Kometa Brno – HC Oceláři Třinec 2:3 (0:0, 2:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 31. Horký (Mallet, H. Zohorna), 35. Zaťovič (M. Erat) – 32. Martin Růžička (Krajíček, M. Doudera), 47. Chmielewski (Cienciala, O. Kovařčík), 60. Martin Růžička (Marcinko, Rákos). 7 151 diváků

4. vzájemný zápas, 40. kolo, 14. ledna 2018 (Werk Arena, Třinec)
HC Oceláři Třinec – HC Kometa Brno 2:5 (0:1, 2:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 25. Polanský (Martin Růžička, Svačina), 32. Roman Vlach (Marcinko, Martin Růžička) – 16. M. Erat (Vincour, Krejčík), 21. M. Erat (J. Hruška, R. Zohorna), 22. L. Čermák (Dočekal), 23. Nečas, 58. Krejčík. 4 767 diváků

Kanadské bodování zápasů Ocelářů s Kometou Brno v základní části:
1. Martin Růžička (TRI) 8 (5+3)
2. Tomáš Marcinko (TRI) 6 (2+4)
2. Martin Erat (KOM) 6 (2+4)
4. Daniel Rákos (TRI) 4 (0+4)
5. Erik Hrňa (TRI) 3 (2+1)
6. Tomáš Vincour (KOM) 3 (1+2)
7. Milan Doudera (TRI) 3 (0+3)
8. Ondřej Němec (KOM) 2 (1+1)
8. Jan Hruška (KOM) 2 (1+1)
8. Martin Zaťovič (KOM) 2 (1+1)
8. Alexandre Mallet (KOM) 2 (1+1)
8. Jakub Krejčík (KOM) 2 (1+1)
13. Lukáš Krajíček (TRI) 2 (0+2)
13. Ondřej Kovařčík (TRI) 2 (0+2)
Uvedení hráči pouze s dvěma a více kanadskými body.


Nejproduktivnějším hráčem vzájemných zápasů Třince a Komety v této sezóně je Martin Růžička. Nastřádal celkem osm bodů, ale do finále nezasáhne – třineckého snajpra vyřadilo ze zbytku sezóny zraněné rameno. Zaměříme se tedy na slovenského olympionika a spoluhráče Růžičky z formace TOMÁŠE MARCINKA. Ten je nejproduktivnějším zdravým Ocelářem. Proti Brnu nasbíral dva góly a čtyři asistence. Oba góly vstřelil hned v první třetině prvního zápasu v DRFG Areně. Poprvé se trefil už ve 34. sekundě. To byl úvod v novém dresu jako hrom! (Foto: Marian Ježowicz)


Nejproduktivnějším hráčem Brna v utkáních s Oceláři v této sezóně byl Martin Erat – ten měl stejně jako Marcinko 2+4. Podívejme se ale na kapitána Komety a ostříleného borce LEOŠE ČERMÁKA. Brněnská dvanáctka má v této sezóně proti Třinci jediný bod za gól, ale byla to veledůležitá branka. V oslabení v závěrečném zápase pod Javorovým vstřelil vítězný gól hostů.

Statistiky brankářů ze zápasů Ocelářů s brněnskou Kometou v základní části:
1. Marek Langhamer (KOM) 1 Z – 1 V, prům. 2,00 g/z, úsp. 94,59 %
2. Šimon Hrubec (TRI) 2 Z – 1 V, 1 P, prům. 2,40 g/z, úsp. 91,80 %
3. Marek Čiliak (KOM) 3 Z – 1 V, 2 P, prům. 3,26 g/z, úsp. 88,51 %
4. Peter Hamerlík (TRI) 2 Z – 1 V, 1 P, prům. 3,50 g/z, úsp. 87,72 %

Vzájemné zápasy s Kometou Brno v extraligové historii

Když pomineme vzájemné setkávání Třince a Brna v první národní před rokem 1995 a krátkou epizodu koexistence obou týmů v jediné sezóně, když společně postoupily do nejvyšší soutěže a v jediném ročníku stihly sehrát jen dva zápasy, střetávají se letošní finalisté teprve od roku 2009, kdy se do Brna opět vrátila extraliga díky znojemské licenci. Za tu dobu bylo odehráno celkem 38 soubojů hokejového Severu proti Jihu.

Hned v první sezóně utrpěli třinečtí hokejisté nejvyšší porážku, když ještě na starém stadionu Za Lužánkami podlehli 3:9. O téměř 17 let později naopak Oceláři slavili nejvyšší výhru v Brně – luxusní výsledek 7:3 vezli třinečtí hokejisté domů 20. ledna 2013. Nejvyšší výhra doma se konala o rok později. V 50. kole sezóny 2013-14 Slezané doma vyhráli 10:2 – jednalo se o jeden z pouhých čtyř desetigólových výher Třince v extraligové historii, která čítá téměř čtrnáct set zápasů! V tom zápase se hattrickem blýskl nyní zraněný kanonýr Růžička, kromě něj se trefilo dalších sedm Ocelářů. Velký zápas sehrál v Rondu o další rok později brněnský rodák Jiří Polanský. 9. ledna 2015 zde Třinečtí vyhráli 4:3 po nájezdech a všechny čtyři góly hostujícího týmu zařídil právě Polanský. Slavná ale nebyla celá příští sezóna 2015-16, protože všechny čtyři zápasy vyhráli brněnští hokejisté, aniž by Ocelářům přenechali byť jediný bod.

Celkem ve vzájemných utkáních jsou mírně úspěšnější hráči Třince. Při přepočtu podílu získaných bodů v tříbodovém systému by na své konto uzmuli 54 procent možných bodů.

Sezóna 1995/96: Bilance 1-0-0-1, skóre 8:9.
Sezóna 2009/10: Bilance 2-1-0-1, skóre 14:10.
Sezóna 2010/11: Bilance 2-1-0-1, skóre 13:12.
Sezóna 2011/12: Bilance 2-0-0-2, skóre 8:6.
Sezóna 2012/13: Bilance 1-0-0-3, skóre 13:18.
Sezóna 2013/14: Bilance 3-0-0-1, skóre 20:11.
Sezóna 2014/15: Bilance 2-1-0-1, skóre 12:8.
Sezóna 2015/16: Bilance 0-0-0-4, skóre 5:10.
Sezóna 2016/17: Bilance 2-1-1-0, skóre 15:9.
Sezóna 2017/18: Bilance 2-0-1-1, skóre 13:13.

Celková bilance s Brnem v extralize: 38 zápasů, 17-4-2-15, skóre 121:106.
Úspěšnost v přepočtu na tříbodový systém: 54 %

Topfoto: Marian Ježowicz

×
Dnes v 17:30 | Muži
HC Motor České Budějovice
HC Oceláři Třinec
×
Dnes v 18:00 | Jun.
HC Oceláři Třinec
HC Vítkovice Ridera