Osmá účast Ocelářů v CHL v řeči čísel

22.11.2023 · Michal Samiec
Třinečtí hokejisté si na jaře výhrou v extraligovém play off zajistili poosmé účast v nadnárodní evropské soutěži, elitní Champions Hockey League. Z letošních účastníků pouze Tappara Tampere hrála ve všech devíti ročnících ligy. Včerejším zápasem na severu Švédska cesta slezského týmu soutěží skončila. Jak se letos Ocelářům vedlo?

V prvé řadě je třeba popsat změny, kterými soutěž před letošním ročníkem prošla. Liga zeštíhlela – nově ji místo dvaatřiceti týmů v osmi skupinách hrálo čtyřiadvacet celků, které hrály „pohromadě“ v jedné velké tabulce základní části. Každý z účastníků pak losem dostal přiřazeny tři různé soupeře k domácím zápasům a tři k výjezdovým střetnutím.

Letošní ročník je také zajímavý tím, že byla implementována experimentální pravidla, která v jiných soutěžích pod hlavičkou IIHF nefungují. Bylo to pravidlo o tom, že v případě využití i dvouminutové přesilovky tato pokračuje dál až do jejího konce, v případě gólu v oslabení ten maže zbytek odpykávaného trestu a do třetice pravidlo o tom, že v případě využití výhody při signalizovaném trestu je i tak udělen hříšníkovi trest.

Oceláři nevkročili do letošního ročníku, jak již je v posledních sezónách po krátké přípravě a náročném létě zvykem, ideálně, ale v druhé polovině základní fáze soutěže vše odpracovali a v posledním utkání dlouhodobé části jasným domácím vítězstvím nad Aalborgem vybojovali pohříchu teprve třetí účast v play off. To se hrálo v Třinci po necelých šesti letech, posledním utkáním vyřazovacích bojů CHL, které WERK ARENA zažila, byl epický souboj s finským týmem Jyväskylä v semifinále v lednu 2018. Dvojzápas se Skellefteou rozhodl o tom, že seznam domácích zápasů ve vyřazovací fázi byl letos rozšířen o jednu položku.

Champions Hockey League – zápasy základní části:

Během prvního utkání nové sezóny hokejové Ligy mistrů si dlouho třinečtí fanoušci mysleli, že letošní vstup bude ideální. Na začátku září přijel do Třince švýcarský tým Rapperswil-Jona s armádou synchronizovaných fanoušků a českému divákovi dobře známým Romanem Červenkou. Oceláři vstoupili do zápasu výborně a ještě na začátku třetí třetiny vedl 5:2. Hosté si pak pomohli využitím nekončících přesilovek a před koncem to bylo 5:6! Oceláři v závěru museli zachránit aspoň bod a v prodloužení prohráli. Když o dva dny později v defenzivněji laděném zápase doma neskórovali proti Mnichovu ani jednou a měli na kontě po domácích duelech jeden bod, nálada nebyla ideální. „V průběhu zápasu jsme si vytvořili dostatek střeleckých i brankových příležitostí k tomu, abychom skórovali. Bohužel se nám to nepovedlo ani v přesilových hrách,“ povzdechl si tehdy po zápase trenér Moták.

Náznak zlepšení cítili fanoušci v utkání s Ilvesem v Tampere. Domácí sice vyhráli první třetinu o dvě branky, ale drtivá druhá dvacetiminutovka a skóre 1:4 z domácího pohledu dávaly Třineckým jisté naděje. Ilves ale ve třetí třetině utkání otočil, nakonec nechal Oceláře bez bodu a ti tak měli bilanci: tři zápasy = jeden bod. Výchozí pozice téměř beznadějná. „Je to třetí zápas, který jsme si víceméně prohráli sami, protože jsme nezachytili jeho začátek,“ lamentoval po zápase v moderní Nokia areně hlavní kouč Ocelářů. O dva dny později v Lahti ale Třinečtí rozfoukali ohýnek naděje. Celý zápas trpělivě budovali náskok a umetali cestičku k vítězství. První plnohodnotný bodový zisk je vrátil do hry o postup.

Oceláři sice byli zpět ve hře, ale pokud chtěli minimalizovat riziko nepostupu do play off, museli maximalizovat bodový zisk z posledních dvou zápasů v norském Stavangeru a doma s Aalborgem. Ideálně oba vyhrát za šest bodů. V Norsku Třinečtí trpělivě pracovali na třech bodech a s výjimkou krátkého výpadku v poslední desetiminutovce nepustili zápas z vlastních rukou. Před posledním duelem doma je čekal teoreticky snadný úkol – soupeř, který už vypadl z bojů o postup a do Třince absolvoval 1 400 km dlouhou cestu autobusem. Slezané nenechali nic náhodě, vyhráli 4:0 a zapsali historicky třetí postup do vyřazovacích bojů evropské soutěže.

1. utkání základní části – pátek, 1. září 2023, 17:00 (WERK ARENA, Třinec)
HC Oceláři Třinec – Rapperswil-Jona Lakers
6:7 po prodl. (1:1, 3:1, 2:4/0:1)
Branky a nahrávky: 8. Kundrátek (J. Jeřábek, Haas), 26. Pánik (Kundrátek, Voženílek), 27. Polášek (Hrehorčák, Miloš Roman), 38. M. Daňo, 42. L. Hudáček (M. Daňo, A. Nestrašil), 58. L. Hudáček (A. Nestrašil, J. Jeřábek) – 12. Albrecht (Čajka, Aebischer), 38. Schroeder (Wetter, Aebischer), 44. Moy (Noreau, Červenka), 45. Dünner (Schroeder, Wetter), 55. Vouardoux (Červenka, Noreau), 58. Grossniklaus (Rask), 62. Schroeder (Noreau). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:3. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 29:33. Diváci: 3 406.

2. utkání základní části – neděle, 3. září 2023, 15:00 (WERK ARENA, Třinec)
HC Oceláři Třinec – EHC Red Bull München
0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 52. McKiernan (Parkes, Varejcka), 58. Eder. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 24:20. Diváci: 3 165.

3. utkání základní části – pátek, 8. září 2023, 18:00 (Nokia Arena, Tampere)
Ilves Tampere – HC Oceláři Třinec
5:4 (2:0, 1:4, 2:0)
Branky a nahrávky: 6. Palve (Parikka, Könönen), 11. Kodýtek (Suomi, Š. Stránský), 26. Könönen (Päkkilä, Mašín), 43. Lancaster (Meskanen, Suomi), 53. Lancaster (Suomi, Kodýtek) – 21. A. Nestrašil (Pánik, L. Hudáček), 22. Pánik (L. Hudáček), 29. M. Daňo (L. Hudáček, A. Nestrašil), 33. Pánik (Kurovský, Čacho). Vyloučení: 4:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 29:42. Diváci: 4 689.

4. utkání základní části – neděle, 10. září 2023, 15:00 (Isku Areena, Lahti)
Pelicans Lahti – HC Oceláři Třinec
1:3 (0:0, 0:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 60. Tukiainen – 23. Voženílek, 29. M. Daňo (L. Hudáček, A. Nestrašil), 37. Wałęga. Vyloučení: 3:4, navíc J. Jeřábek 5 min. a do konce. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 30:23. Diváci: 2 033.

5. utkání základní části – středa, 11. října 2023, 18:00 (DNB Arena, Stavanger)
Stavanger Oilers – HC Oceláři Třinec
2:4 (0:2, 0:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 51. Trettenes z trestného střílení, 56. Ulriksen (Kissel, Trettenes) – 1. M. Daňo (L. Hudáček, A. Nestrašil), 15. Voženílek (Pánik, Polášek), 43. Marinčin (Smith, Dravecký), 59. Martin Růžička (Voženílek, Pánik). Vyloučení: 1:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 39:28. Diváci: 2 459.

6. utkání základní části – středa, 18. října 2023, 18:00 (WERK ARENA, Třinec)
HC Oceláři Třinec – Aalborg Pirates
4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Čacho (J. Jeřábek, Dravecký), 15. L. Hudáček (A. Nestrašil), 35. P. Vrána (L. Hudáček, Kurovský), 53. Miloš Roman (L. Hudáček, P. Vrána). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 32:23. Diváci: 3 068.

Champions Hockey League – play off:

V play off bohužel Oceláři strávili pouze dva zápasy. Střetli se s náročným, dynamickým, bruslivým týmem, v němž jednak působí zkušení hráči a reprezentanti, ale také výrazné naděje švédského hokeje, jako např. obránce Sandin-Pellikka. Třinec šel v prvním zápase brzo do vedení, ještě v první třetině navýšil skóre Růžička. Poté, co hosté začali od druhé třetiny srovnávat hru a naopak dominanci překlápět na svou stranu, přidal třetí branku Kurovský. Hosté si pak pomohli přesilovkou a dokázali zápas srovnat, těsně před koncem dal v poločase série Ocelářům vedení Hudáček.

Odveta začala pro Třinec v severošvédském městě Skellefteå ideálně. Už ve druhé minutě využil přesilovku Jeřábek a navýšil vedení Ocelářů v osmifinálové sérii na dvoubrankové. Domácí pak ale do konce druhé třetiny otočili skóre až na stav 3:1 v zápase a 6:5 v sérii. Osmifinálový rezultát vyrovnal na začátku třetí třetiny Pánik. Oceláři pak inkasovali v přesilovce, která následovala ihned po krátkém požárním poplachu, jenž se nakonec naštěstí ukázal jako planý. Definitivní podobu skóre osmifinálové série dal před koncem Salomonsson – domácí v součtu sto dvaceti minut boje vyhráli 8:6.

1. utkání osmifinále play off – úterý, 14. listopadu 2023, 18:00 (WERK ARENA, Třinec)
HC Oceláři Třinec – Skellefteå AIK
4:3 (2:0, 0:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 2. J. Jeřábek (P. Vrána), 14. Martin Růžička (M. Daňo, J. Jeřábek), 45. Kurovský (Čacho, Dravecký), 57. L. Hudáček (A. Nestrašil, Polášek) – 25. L. Lindström (Hugg), 47. M. Forsfjäll (Stenman, Dzierkals), 53. Sikura (L. Lindström, M. Lindholm). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 15:26. Diváci: 3 547.

Odveta osmifinále play off – úterý, 21. listopadu 2023, 18:00 (Skellefteå Kraft Arena, Skellefteå)
Skellefteå AIK – HC Oceláři Třinec
5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 14. M. Lindholm (Pudas, Sandberg), 31. M. Lindholm (Pudas, Sandberg), 40. Sikura (A. Johnson, Z. Forsfjäll), 52. M. Lindholm (O. Nilsson, A. Johnson), 56. Salomonsson (Heikkinen, Lindberg) – 4. J. Jeřábek (Martin Růžička, M. Daňo), 44. Pánik. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 30:20. Diváci: 1 892. Celkové skóre série: 8:6, postupuje Skellefteå.

Bilance v Champions Hockey League 2023-24:

Celkem CHL – 8 zápasů, 4-0-1-3, skóre 27:25
Základní část – 6 zápasů, 3-0-1-2, skóre 21:17
Play off – 2 zápasy, 1-0-0-1, skóre 6:8

Statistiky v sezóně 2023-24 Champions Hockey League:

Níže jsou uvedeny statistiky s rozdělením dle jednotlivých postů v letošní sezóně Champions Hockey League.

Petr Sikora – 3 / 0 / 2

Pozn.: Čísla za jmény brankářů znamenají: počet zápasů, počet výher-počet proher*, počet odchytaných minut, počet inkasovaných branek, počet zásahů / brankový průměr na utkání, procentuální úspěšnost zákroků / počet čistých kont a trestných minut. Čísla za jmény obránců a útočníků znamenají: počet odehraných zápasů / počet kanadských bodů (počet vstřelených branek + počet asistencí) / počet trestných minut.

Pozn. k výhrám a prohrám u brankářů - *: Výhra, resp. prohra je započtena do statistik tomu brankáři, který byl v brance v okamžiku vstřelení vítězného gólu utkání. Tzn. v případě, že se brankáři v průběhu utkání prostřídali, stane se, že se u toho brankáře, který nebyl v brance při vstřelení vítězného gólu, se nebude počet utkání rovnat součtu počtu výher a proher.