MISTR 2023/2024

Oceláři zahájili druhý týden přípravy, o místo zabojují i mladíci

08.08.2023 · Adam Sušovský
Druhý týden na ledě začal, tvrdou dřinu při dvoufázových trénincích v týdnu poprvé vyplní také zápas. Oceláři si ve čtvrtek zahrají na ledě partnerského Frýdku-Místku, šanci říct si o místo v sestavě dostane i řada talentů z organizace, včetně stříbrného medailisty z Hlinka Gretzky Cupu Petra Sikory.

Tvrdá dřina od brzkého rána až do pozdního večera.

I tak vypadá program třineckých Ocelářů v těchto dnech, úřadující šampioni Tipsport extraligy vstoupili do druhého týdne přípravy na novou sezonu. A vůbec poprvé je v něm čeká také zápas. Ve čtvrtek od 17:00 nastoupí v Polárce proti partnerskému týmu z Frýdku-Místku.

"Jsme ve fázi, kdy ještě stále naháníme kondici. První týden byl zaměřen na to, abychom se rozcvičili, dostávali do těla automatismy, teď začneme zátěž ještě více stupňovat, začneme chodit do soubojů a nacvičovat některé situace. Primární záležitostí ale zůstává dál kondice bez ohledu na to, že nás čeká i přátelské utkání. Tenhle týden se prostě bude šlapat a makat," říká asistent trenéra Ocelářů Vladimír Országh.

Tým byl v pondělí rozdělený na dvě skupiny, protože o místo v něm každý den ve dvou fázích bojují takřka tři desítky hokejistů. Je jasné, že sestava není nafukovací, prostor ale v kádru šampionů extraligy dostávají a v přípravných zápasech také dostanou i talentovaní hráči z třinecké mládeže a partnerského klubu ve Frýdku-Místku. Trenéři věří a doufají, že se po boku zkušených borců ukážou.

Sikoru čeká debut mezi muži

Oskar Haas, Adam Cedzo, Michal Ramik, Pavel Matěj, Štěpán Macháček, Patrik Švančara nebo Vojtěch Mokry polykají tréninkové dávky s týmem od začátku, čerstvý finalista Hlinka Gretzky Cupu a český reprezentant do 18 let Petr Sikora se k Ocelářům po kratičkém volnu připojil v úterý. Všichni se objeví v dresu Třince také v zápase proti Frýdku-Místku.

"Musím říct, že pracují zatím dobře. Ať už to jsou kluci z Frýdku-Místku, nebo z naší juniorky. Dostali se sem kvůli něčemu, pracovali ve svých týmech dobře, posouvali se nahoru, jsou to naši hráči a odchovanci a my jim chceme dát šanci. Chceme je vidět, už jen to pro ně musí být velká motivace," říká asistent trenéra Vladimír Országh. "Mají šanci se prosadit, teď je to jen na nich. Když se jim to hned nepodaří, nesmí sklopit hlavu. Naopak musí mít o to větší motivaci se z partnerského týmu nebo juniorky vrátit zpátky do áčka Ocelářů. Budeme je sledovat dál i tam, šanci mohou dostat i v sezoně," doplňuje slovenský kouč.

Oskar Haas má za sebou první sezonu v profesionálním hokeji, ve Frýdku-Místku coby benjamínek týmu válel a v první lize zaznamenal sedmnáct branek, navrch odehrál i sedm zápasů za Oceláře v Tipsport extralize. Logicky se tak u něj nabízí otázka, zda v nové sezoně zvládne udělat v kariéře další krok vpřed, posunout se zase o stupínek výš. Také na tom trenéři spolu s nim nyní na trénincích denně pracují.

"Neznamená, že když dá hráč v první lize hodně gólů, tak má automaticky místo v základu A týmu. Extraliga je úplně jiná a pokud se sem hráči probojují, musí taky počítat s tím, že mohou mít roli úplně jinou než ve Frýdku-Místku, kde třeba Hasák (Oskar Haas) hrál v prvních dvou pětkách. Každopádně v sobě má velký potenciál, povedená minulá sezona v partnerském týmu mu pootevřela dvířka do áčka, ale to pět týdnů před začátkem sezony ještě nic neznamená. Stále musí na spoustě věcech pracovat, svou výkonnost potvrzovat a navíc se umět poprat s daleko větší konkurencí," říká Országh na adresu Haase, který byl v minulé sezoně nejproduktivnějším juniorem Chance ligy. Ta samá slova pochopitelně platí i pro ostatní.

Vždyť také další výše zmínění borci už starty za partnerský tým v minulé sezoně sbírali, a to včetně slovenského reprezentanta Adama Cedza. Sikora, mistr dorostenecké extraligy a čerstvý stříbrný medailista z prestižního Hlinka Gretzky Cupu, má ale krok do dospělého hokeje teprve před sebou. Debut ho čeká za Oceláře ve čtvrtek ve Frýdku-Místku.

Sestava na čtvrtek: Zkušenost i mládí

"Petr Sikora je náš hráč, rozhodl se, že zůstane i v příští sezoně v organizaci. V dorostu i juniorce hrál velmi dobře, v reprezentaci udělal velmi dobrý dojem a teď má šanci ukázat to i nám. Nikdo u nás nic nedostal zadarmo a nikdy zadarmo nedostane, povolání do prvního týmu je odměnou za dobrou práci, ve které ale musí všichni pokračovat," říká Országh.

Ve Frýdku-Místku nastoupí Sikora pravděpodobně jako centr druhé formace, na křídlech bude mít Adama Cedza a čerstvou posilu Ocelářů, borce s dlouholetými zkušenostmi z NHL, Richarda Pánika. Ten před čtrnácti lety také svou šanci u Ocelářů dostal ještě jako teenager. Podobně budou ve čtvrtek vypadat také další formace, ve které se bude zkušenost mísit s dravým mládím. Tak, aby se mladí hráči měli na ledě o koho opřít a od koho učit.

"Cedzo se Sikorou mají společnou historii z dorostu, Riša je zase zkušený hráč, který jim pomůže a který je na ledě usměrní. Je to pro ně i odměna, těšíme se na to, jak to bude fungovat," říká Országh.

Oceláři ve Frýdku-Místku nastoupí ve čtvrtek od 17:00. Vstupenky za 100 korun jsou k dispozici již nyní on-line, zakoupit půjdou také hodinu před zápasem přímo na pokladnách Polárky.

Vstupenky on-line ZDE

Pravděpodobná sestava Ocelářů v zápase proti Frýdku-Místku: Mazanec - Adámek, Polášek, Smith, Nedomlel, Havránek, Kundrátek - Roman, Walega, Voženílek - Pánik, Sikora, Cedzo - Doktor, Čacho, Kurovský - Daňo, Haas, Macháček.