Oceláře čeká ruská prověrka, v Jekatěrinburgu sehrají čtyři zápasy

27.08.2013 · Daniel Ježek, Michal Samiec
V neděli Oceláři odcestovali do ruského Jekatěrinburgu, kde se představí na dvacátém prvním ročníku tradičního turnaje Kamenný Kvítek. Hráči s dráčkem na prsou od zítřka nastoupí do čtyř zápasů, utkají se s Jekatěrinburgem, Novosibirskem a Nižním Tagilem.

Nová sezóna Tipsport extraligy již pomalu klepe na dveře. Ocelářům v přípravě před sezónou 2013/2014 zbývá odehrát ještě pět duelů, hned čtyři z nich ukrojí v následujících dnech. Slezané se představí na tradičním turnaji Kamenný Kvítek, který letos rozehraje již svůj jednadvacátý ročník. Kromě Třineckých se v Jekatěrinburgu představí také dva celky z KHL - domácí Avtomobilist a Sibir Novosibirsk, a také účastník nižší ruské soutěže - Sputnik Nižnij Tagil.

Dosavadní výsledky Ocelářů

Tým vedený trenérským duem Jiří Kalous - Pavel Marek sehrál v přípravě před nadcházející sezónou 2013/2014 zatím pět přípravných duelů. Oceláři dokázali zvítězit ve všech pěti případech. Nejprve zdolali regionálního soupeře z Havířova, pak dvakrát slovenského vicemistra z Košic. V posledních dvou případech se Slezané utkali s extraligovými soupeři. V prvním duelu zvítězili nad Vítkovicemi, v minulém týdnu pak rozstříleli zlínské berany. Hráči s dráčkem na prsou se tak v jekatěrinburském turnaji představí jako dosud neporažený tým.

Přípravné zápasy Ocelářů:
1. srpna: Havířov – Třinec 3:4
6. srpna: Třinec – Košice 4:3
8. srpna: Třinec – Košice 7:2
15. srpna: Třinec – Vítkovice 4:1
20. srpna: Třinec – Zlín 6:1

Martin Adamský dosud naskočil v přípravě do čtyř zápasů a v každém si průměrně připsal bod a asistenci. Spolu s Rusem Alexandrem Gorškovem, který se v průběhu přípravného turnaje v Jekatěrinburgu podívá do své širé rodné země, je Adamský nejproduktivnějším Ocelářem.

HK Sibir Novosibirsk

Celek z třetího největšího města Ruska má za sebou již pět sezón v KHL. Při své premiéře mezi evropskou elitou se Sibir umístil na devatenáctém místě, v loňské sezóně se mu povedlo zopakovat svůj dosud nejlepší výsledek z roku 2011. Novosibirsk postoupil do play-off, ve čtvrtfinále ale narazil na silný Avangard Omsk, který jej vyřadil po vyrovnané sedmizápasové bitvě.

V kádru Sibiru kromě sedmnácti ruských a tří finských jmen figurují také dva Slováci. Do týmu z města ležícího nad řekou Ob přišel gólman Július Hudáček, který v loňské sezóně hájil barvy švédské Frölundy. V obraně Sibiru loni zakotvil Kristian Kudroč. Ten v minulé sezóně včetně play-off nastoupil do padesáti šesti klání, ve kterých zaznamenal dvanáct branek a stejný počet asistencí.

Přípravné zápasy Novosibirska:
10. srpna: Petrohrad – Novosibirsk 5:0
11. srpna: Petrohrad – Novosibirsk 5:4
15. srpna: Hämeenlinna – Novosibirsk 1:2 sn.
16. srpna: Ilves Tampere – Novosibirsk 2:4
17. srpna: Lahti – Novosibirsk 4:2
21. srpna: Rauma – Novosibirsk 2:1

Finský reprezentant a nejproduktivnější hráč Novosibirsku v základní části sezóny KHL 2012/2013 Jori Lehterä, který loni v základní části nasbíral 46 kanadských bodů za 17 branek a 29 asistencí. (Foto: Jarno Juuti)

Avtomobilist Jekatěrinburg

Jekatěrinburský Avtomobilist nastoupí v Kontinentální hokejové lize již do své páté sezóny. Tým ležící na úpatí Uralu ale na svůj větší úspěch v KHL stále čeká. Celek Jekatěrinburgu, který momentálně vede Anatolij Jemelin, se dočkal svého nejlepšího umístění hned při své premiéře v největší evropské soutěži, a to v sezóně 2009/2010. Avtomobilist tehdy skončil ve čtvrtfinále, celkově skončil na šestnácté pozici. V loňské sezóně se hráčům Jekatěrinburgu nepovedlo dostat do vyřazovací fáze, celkově obsadili šestadvacátou pozici.

Vedení Jekatěrinburgu udělalo před nadcházející sezónou několik změn v sestavě. Nejvíce sledovaným přestupem pro českého fanouška bude příchod českobudějovického gólmana Jakuba Kováře. Ten se však na turnaji proti Ocelářům nepředstaví, momentálně se účastní reprezentačního kempu v Pardubicích. Stejně na tom jsou i další hráči Jekatěrinburgu jako Švéd Viklund či Fin Lepistö.

Přípravné zápasy Jekatěrinburgu:
3. srpna: Jekatěrinburg – Nižnij Tagil 1:3
15. srpna: Biel – Jekatěrinburg 3:4 sn.
17. srpna: Thurgau – Jekatěrinburg 2:5
18. srpna: Olten – Jekatěrinburg 2:5
20. srpna: Martigny – Jekatěrinburg 1:2 sn.
23. srpna: Jekatěrinburg – Biel 3:2
24. srpna: Visp – Jekatěrinburg 3:4

Brankoviště Jekatěrinburgu posílil před sezónou 2013/2014 český reprezentační gólman Jakub Kovář. Ten opustil klub Mountfieldu po pěti sezónách právě v době, kdy se rozhodovalo o přesunu organizace z Českých Budějovic do Hradce Králové. Proti Ocelářům se však neukáže, bude reprezentovat českou reprezentaci na turnaji v Pardubicích.

Sputnik Nižnij Tagil

Tým hrající nižší ruskou soutěž VHL v loňské sezóně skončil na děleném pátém místě, když dokázal posbírat 94 bodů. Tým Alexeje Fetisova tak dokázal vylepšit výkon z předloňské sezóny o devět příček. A zlepšovat se chce i nadále. V přípavě zatím hráči Sputniku odehráli jen tři zápasy. Dvakrát se utkali s jedním z nejlepších týmů VHL, Rubinem Ťumeň. Poprvé se radoval Rubin, ve druhém případě zvítězili hráči Sputniku. Svůj třetí zápas sehrál Nižnij Tagil s Jekatěrinburgem, utkání nakonec vyhrál Sputnik v poměru 3:1.

Přípravné zápasy Nižného Tagilu:
27. července: Nižnij Tagil – Ťumeň 2:4
3. srpna: Jekatěrinburg – Nižnij Tagil 1:3
19. srpna: Ťumeň – Nižnij Tagil 2:4

Nejlepším střelcem Nižného Tagilu byl v loňské základní části druhé nejvyšší ruské hokejové soutěže VHL kapitán Vitalij Žiljakov, který nastřílel v 51 zápasech 20 branek. (Foto: HK Sputnik)

O turnaji a zápasech

Místo turnaje: Aréna KRK Uralets, Jekatěrinburg
Termíny utkání:
1. zápas: středa, 28. srpna 2013, 15:00 místního času (11:00 SELČ)
2. zápas: čtvrtek, 29. srpna 2013, 19:00 místního času (15:00 SELČ)
3. zápas: pátek, 30. srpna 2013, 15:00 místního času (11:00 SELČ)
O umístění: sobota, 31. srpna 2013, 12:00 nebo 16:00 místního času (8:00 nebo 12:00 SELČ)