Martin Lojek pod drobnohledem

31.12.2010 · Michal Samiec
Po Lukáši Krajíčkovi a Václavu Varaďovi máme dnes na mušce třetího Oceláře, kterého jsme v zápase Tipsport extraligy podrobně sledovali. V utkání s Karlovými Vary jím byl reprezentační obránce Martin Lojek.

Od sezóny 2002/2003 působil šest sezón za mořem, kam se vydal jako sedmnáctiletý obránce Pardubic. V létě 2008 poté, co si připsal pět startů za Floridu Panthers v nejslavnější hokejové lize planety, ale nenašel další uplatnění v mužstvu z amerického města Sunrise, zvolil návrat zpět domů za velkou louži. Nevrátil se ale do východočeských Pardubic, zakotvil až o téměř 300 km víc na východ, ve slezském Třinci.

Martin Lojek v první sezóně po návratu v Třinci velkou díru do světa neudělal. V sestavě se mihnul v devíti zápasech, více toho nahrál v Havířově. Zbytek sezóny strávil na hostování v Pardubicích, kde odehrál včetně play-off 19 zápasů. Oblékl dres ještě čtvrtého mančaftu, v první lize nastupoval i v Chrudimi. Na nevytížení si ale stěžovat nemohl – celkem v sezóně 2008/09 odehrál v extralize a první lize 60 zápasů s bilancí 9 bodů (7+2) a 87 trestných minut.

V loňské sezóně už ale pod Javorovým hrál pravidelně. Většinou sice pár minut za zápas ve čtvrtém páru s Janisem Andersonsem. V základní části nastoupil sedmačtyřicetkrát, v play-off se podíval do všech pěti zápasů s Pardubicemi. Léto 2010 znamenalo pro žďárského rodáka velkou změnu. Zapracoval na sobě, podle svých slov zhubnul, zlepšil životosprávu a na ledě to nese ovoce. Trenéři mu hodně věří, během zápasů je dost vytěžovaný, hraje přesilovky i oslabení. Všimnul si ho i kouč národního týmu Alois Hadamczik a určitě to nebylo jen pro jeho vysokou postavu. Zúčastnil se obou turnajů, na Karjala Cupu odehrál dva zápasy, na Channel One Cupu všechny tři a Finům vstřelil dokonce svůj první reprezentační gól, ke kterému přidal i asistenci.

Za Oceláře letos i s dnešním zápasem odehrál všech 35 utkání s bilancí 13 kanadských bodů (4+9), -2 v hodnocení plus/mínus a 44 trestných minut za 22 menších trestů. Vstřelil tři vítězné góly (ve 25. kole 28. listopadu s Plzní, ve 30. kole 10. prosince s Kladnem a v právě v zápase s Karlovými Vary). V přesilovkách má bilanci 8 kanadských bodů (1+7).

Momenty Martina Lojka:

10:31 - byl na ledě, když Karlovy Vary zužitkovaly svou přesilovou hru a vyrovnaly stav utkání na 1:1.
44:38 - byl v prostoru, kde se kapitán Energie Václav Skuhravý provinil obranným faulem. Skuhravý byl jeden ze dvou vyloučených Energetiků, kteří sledovali z trestné lavice srovnání Třince.
46:09 - jeho střelu od modré dorazil kapitán Bonk za bezmocného Mensatora a vyrovnal na 2:2.
64:06 - poté, co Třinečtí přežili několik krizových momentů v prodloužení, byl na konci protiútoku. Zpoza branky jej našel Polanský, Lojek nekompromisně vymetl víko Mensatorovy branky a stanovil konečný výsledek zápasu.

Výsledná známka: 1-

Obránce Martin Lojek ve včerejším zápase odehrál svůj standardní zápas. V obranné činnosti nevyprodukoval prakticky žádnou chybu. Kromě toho podpořil ofenzivu Ocelářů dvě kanadskými body, včetně vítězného gólu. Mínus u výsledné známky dáváme za účast na ledě při využité přesilovce soupeře, byť gól nepadl z jeho prostoru. Bránění přesilových her soka je momentálně činnost, která dělá trenérům vrásky na čele. Mínus u výborné má taky za několik zbytečných rozehrávek na zakázané uvolnění. Jinak mu trenéři za včerejší zápas nemají co vytknout.