Liga mistrů je zpět! Oceláře čeká premiéra ve švýcarském Fribourgu

26.08.2021 · Dominik Stošek
Přípravné zápasy už má parta okolo trenérů Varaďy, Zadiny a Krátošky za sebou. Již tento pátek však půjde do tuhého a Oceláři budou usilovat o první body do tabulky skupiny F v rámci úvodního kola Champions Hockey League. Hráči s drakem na prsou se představí na ledě švýcarského celku Fribourg-Gottéron od 19:45 v BCF Aréně. Pro oba aktéry tohoto duelu se bude jednat o historicky první vzájemné utkání.

HC FRIBOURG-GOTTÉRON

Klubové barvy modrá a bílá, pětinásobný finalista nejvyšší švýcarské soutěže, klub s více než osmdesátiletou tradicí a skvělou fanouškovskou základnou. Tak by se v krátkosti mohl představit tým, jehož kabinou prošli kupříkladu Michal Barinka, Roman Červenka nebo Michal Birner.

Fribourg-Gottéron aktuálně na své soupisce žádné české zastoupení nemá, disponuje však hned několika zvučnými jmény. Již třetím rokem v klubu působí čtyřiatřicetiletý reprezentační brankář s dlouholetými zkušenostmi z NHL Reto Berra, po přestupu z EV Zugu v klubu Fribourgu letos najdeme i výborného reprezentačního obránce, taktéž se zkušenostmi z nejprestižnější ligy světa, Raphaela Diaze nebo například švédského reprezentačního útočníka Daniela Brodina.

Historie tohoto celku sahá až do roku 1938, kdy byl založen pod názvem HC Gottéron. Fribourg se dosud nikdy nestal mistrem švýcarské nejvyšší hokejové soutěže. Nejlepší etapu své historie zažíval v období let 1992 – 1994, kdy byl třikrát po sobě ve finále. Pětkrát ve své historii skončil na druhé a třetí příčce.

Letošní účast bude pro Fribourg-Gottéron třetí v klubové historii. Naposledy se ligy mistrů tento tým zúčastnil v sezóně 2016-17, která byla tou lepší z dvou dosavadních účastí. Fribourg-Gottéron postoupil ze základní skupiny, kterou odehrál s Red Bullem Mnichov a Znojmem, a v play off postupně vyřadil Košice, Kuopio a Vítkovice a vypadl až v semifinále na holích pozdějšího vítěze švédské Frölundy (1:9 v součtu skóre dvojzápasu). O rok dřív se Fribourg-Gottéron zúčastnil poprvé, ale nedokázal postoupit ze skupiny se švédským týmem Luleå a finskou Raumou.

Přípravné zápasy Fribourgu v této sezóně:

1) 10. srpen - Servette vs. Fribourg - 2:1 po prodloužení

2) 13. srpen - Fribourg vs. Ajoie - 4:3

3) 19. srpen - Lausanne vs. Fribourg - 1:2 po prodloužení

4) 20. srpen - Fribourg vs. Rouen - 6:4

Účast Ocelářů v Champions Hockey League je podporována Moravskoslezským krajem.

HC OCELÁŘI TŘINEC

Hráči s drakem na prsou na historicky první měření sil s Fribourgem vycestovali ve čtvrtek dopoledne. V jedenáct hodin už seděli v letadle na letišti Leoše Janáčka v Ostravě, odkud letěli do třetího největšího města Švýcarska, Basileje, kde přestoupili do autobusu již směřujícího do cílového Fribourgu.

Oceláře po uplynulé mistrovské sezóně čekala v kabině menší rošáda, protože z klubu odešlo hned několik velkých jmen. Třinec opustil Matěj Stránský, Martin Gernát, Ralfs Freibergs, Michael Špaček, Jack Rodewald, Jakub Štěpánek, ale i Patrik Husák s Filipem Hamanem nebo Radkem Veselým. Bylo zřejmé, že tento odliv hráčů bude muset být dřív nebo později vykompenzován přílivem nových jmen, a tak se i stalo. Kádr se postupně rozšířil o brankáře Marka Mazance, hrajícího do té doby za Mountfield Hradec Králové, útočníka Andreje Nestrašila, který za Třinec v předminulé sezóně odehrál dva zápasy s bilancí jedné vstřelené branky a tří přihrávek, obránce Martina Marinčina, jenž přicestoval do kabiny Třince ze zámoří a v závěru srpna Oceláři získali také urostlého beka Jakuba Matyáše, který uspěl na zkoušce a podepsal v třineckém klubu novou smlouvu.

Oceláři si Ligu mistrů zahrají už pošesté. Význam a důležitost této soutěže je pro ocelářskou organizaci obrovský. „Tahle soutěž dokáže naše hráče posouvat dál, jsou to skvělé zápasy. K vidění jsou různé styly hokeje, můžeme poměřit síly se spoustou cizinců, což je vždy velký přínos do dalšího kariérního vývoje pro mnoho našich hráčů. Myslím, že spousta klubů z extraligy by si ráda tyhle zápasy na evropské scéně vyzkoušela. Dostat se do Ligy mistrů je skvělá vizitka pro celý klub, pro naší organizaci. Je to vlastně odměna za celou loňskou sezonu,“ zmínil trenér Václav Varaďa.

„Fribourg si pamatuju z dob, kdy jsem ve Švýcarsku hrával. Je to krásné, poklidné město, ve kterém žije z velké části francouzská komunita. Mají pěkný, útulný stadion. Disponuji několika hráči, kteří prošli švýcarskou reprezentací, ale mají ve svém kádru také výborné cizince. Je to velmi zkušený tým, má průměr kolem třiceti let. Fribourg má kanadského trenéra a manažera. Asistentem trenéra je Pavel Rosa, který má bohaté mezinárodní zkušenosti. Poslední roky sice neměli moc dobré, pohybovali se na hraně play off, ale letos se zvedli a třetí místo po základní části je slušný výsledek. Švýcarská liga má vysokou kvalitu, čeká nás opravdu náročný soupeř,“ uvedl na adresu Fribourgu hlavní kouč Ocelářů.

Přípravné zápasy Ocelářů v této sezóně:

1) 10. srpen - Havířov vs. Oceláři - 3:2 po samostatných nájezdech

2) 12. srpen - Kometa vs. Oceláři - 7:0