Kvalitní zápas s extraligovými parametry, lebedil si Balej

19.08.2009 · Martin Stebel
Úterní derniéra v Tipsport Cupu byla v provedení třineckých Ocelářů zdařilá. Nováčka v extraligovém peletonu Kometu Brno zdolali 4:1. V konečné pohárové tabulce obsadili hráči zpod Javorového, stejně jako na nedávném Rona Cupu, třetí příčku. O zhodnocení střetnutí s Brnem jsem požádal hráče, kteří se podstatným dílem zasloužili o zajímavou zápasovou zápletku - Jozefa Baleje a Petra Kanka.

Středeční dopolední trénink se chýli ke svému konci. Po dvouhodinovém drilu panuje na ploše Werk arény uvolněná atmosféra. Většina aktérů tréninkové jednotky postupně opouští led. Na kluzišti zůstává jen torzo družiny. Čtveřice Balej, Kanko, Růžička a Hampl v rozverné náladě paroduje golfovou partii. V prostoru buly staví na hranu kotouč, uchopí hokejku jako golfovou hůl a mohutně odpalují. Nejprve do dálky, poté i na přesnost. Příjemné letní hrátky naruší až masér Ruda Tluszczyk, který "golfistům" důrazně připomíná, že zbytek týmu se už pomalu chystá k výklusu směrem k lesoparku.

Jedním z tréninkových opozdilců byl i autor dvou včerejších branek Jozef Balej: "Zápas měl solidní úroveň. V některých momentech to už mělo extraligové parametry. V létě ty zápasy bývají občas dost pomalé, bez většího nasazení. Včera to bylo ve slušném tempu, nechyběl ani důraznější hokej. Poměr vyloučených hovoří jasně," všiml si usměvavý forvard.

V posledním dějství slovenský kanonýr stanovil konečné skóre, když se dvakrát prosadil dokonce v oslabeních: "První gól vznikl trochu náhodně. V rohu kluziště vybojoval puk Honza Výtisk, hodil mi to do středního pásma a já už jel skoro sám na gólmana. Udělal jsem forhendovou kličku a už byl tam. Druhý gól byla situace dva na jednoho s Láďou Kohnem. Obránce brzy lehnul a mě se povedlo skórovat," okomentoval své dvě trefy. Nezapomněl ani vyzdvihnout tradičně bouřlivou kulisu brněnských příznivců: "Kulisa zápasu byla skutečně výborná, je znát, že se tam lidi na extraligu opravdu už těší."

Na konci příštího týdne budou Oceláři na turnaji v německém Landshutu. O tom, jak vyplní desetidenní pauzu bez zápasového zatížení má Jozef jasno: "Žádné tréninkové úlevy nečekejte. Stále musíme makat. Posilovna, led, výběhy do terénu. Až poté masáže a regenerace. Rozhodně se nebudeme nudit," poznamenal k programu před turnajem.

Na samotnou konfrontaci s německými týmy je docela zvědavý: "Bude to zajímavé. Německé manšafty mají ve svých kádrech hodně zámořských hokejistů, proto čekám náročné zápasy. Pevně doufám, že budeme prezentovat rychlý, technický, ale taky důrazný hokej. Mohla by to být výborná prověrka našich schopností před startem extraligy," uzavřel povídání sympatický útočník.

Petr Kanko

Pohárové loučení mělo boxerskou dohru. Jako dva kohouti v ringu se do sebe pustili domácí Robert Kántor a Petr Kanko. Třinecký útočník s démonickou vizáží se rozpovídal ohledně tohoto konfliktu: "Byl tam menší závar, někdo se pouštěl do Jirky Polanského, já ho chtěl bránit. Ke konci zápasu ke mě Kántor přijel a už provokoval. Štouchal do mě, něco povídal. Chtěl se prát hned, ale já mu říkal, ať se koukne na časomíru. Odložili jsme to až na závěrečný klakson."

Odvážný pěstní souboj dopadl podle třineckého forvarda nerozhodně. Už během angažmá ve Spojených Státech se několikrát popral, proto by mohl prozradit recept na úspěšný boxerský duel: "V Americe jsem se skutečně několikrát na ledě pral, proto určité zkušenosti mám. Hlavně člověk musí držet balanc a mít odvahu. Nějaký zaručený recept na úspěšný souboj ale neřeknu. Povídá se, že tohle vám žádný bijec neprozradí, ať to příště někdo další neokopíruje," dodává s širokým úsměvem na tváři Petr Kanko.

HC Motor České Budějovice