Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Finalista Stanley Cupu a Chuck Norris: Opory prvních třineckých mistrů

03.11.2022 · Adam Sušovský
Jeden přišel v pozici ne tak známého gólmana, aby si velmi brzy zajistil neotřesitelnou pozici v třineckém brankovišti. Druhý oblékl dres Ocelářů coby čerstvý finalista Stanley Cupu. Peter Hamerlík a Lukáš Krajíček byli ústředními postavami týmu prvních třineckých šampionů, 11. listopadu ve WERK ARENĚ odehrají svůj poslední zápas kariéry.

Když pár hodin před startem sezony 2010/11 Oceláři na svém webu zveřejnili tiskovou zprávu, v hokejové republice z toho byl slušný poprask. Třinec slavnostně představil hokejistu v nejlepších letech, který ještě pár týdnů předtím válel ve finále kanadsko - americké NHL. 

Podpis smlouvy s Lukášem Krajíčkem byl jednou z největších přestupových senzací desetiletí. 

A taky úplně poslední dílek do první mistrovské skládačky v historii klubu. 

Na konci sezony totiž Oceláři spolu s Krajíčkem v první obraně slavili ve staré Werk Areně svůj první extraligový titul. 

Za hromového pokřiku po strop narvaného zimáku „Mistři, Mistři!“ vylétly hokejky všech hráčů do vzduchu už několik vteřin před koncem rozhodnutého zápasu s Vítkovicemi. A čerství šampioni na to naskákali na dalšího klíčového muže třineckých hrdinů: Slovenského brankáře Petera Hamerlíka, který do Třince přišel o rok dřív z Kazachstánu. Z původně neznámého gólmana se stala ikona následující desetiletky. 

Obě zásadní postavy týmu ze sezony 2010/11 v polovině listopadu udělají symbolickou tečku za svou krásnou kariérou, v Třinci přivedou na led jako kapitáni svůj společný tým, v exhibičním LOUČENÍ HVĚZD nastoupí proti týmu vedeném Jiřím Polanským a Martinem Adamským, dalšími loučícími se hvězdami.

Přijďte hrdinům mistrovského týmu z roku 2011 ještě jednou poděkovat také vy. 

Vstupenky jsou k dispozici také on-line!

Lukáš Krajíček nejprve v Třinci podepsal smlouvu jen na měsíc, na tréninky a zápasy do Beskyd denně dojížděl až z Hané. Původně se chtěl díky Ocelářům odrazit za lepším angažmá v Evropě, od úvodních zápasů ale bylo zřejmé, že svou herní kvalitou posunuje tým na úplně jiný level.

Takhle vzniklo pouto, díky kterému Krajíček v Třinci nakonec zůstal a dodnes se sem rád vrací. A když o pár týdnů později klub oznámil prodloužení smlouvy s tehdy suverénně nejlepším obráncem soutěže až do konce sezony, o hlavním favoritovi na zisk mistrovského titulu měli hokejoví experti jasno. Třinec i s ním nakonec ovládl nejen play off, ale také základní část.

"Měl jsem to do z Třince do Prostějova kousek domů a byly tady ambice vyhrát titul. Já do té doby neměl žádnou trofej. Dávalo mi to smysl," říká Krajíček.

Krajíček v třineckém dresu udivoval diváky napříč celou extraligou svou hokejovou elegancí, patrně nejlepším bruslením a také obrovským přehledem. Kanadských bodů sice nesbíral tolik, ale směrem dozadu byl prakticky bezchybný. Tehdejší veterán týmu Jan Peterek o něm dokonce prohlásil, že se díky svému pohybu Krajíček v zápase ani nezapotí. 

"Dřív to tak bylo. Bruslení vám zjednoduší pohyb na ledě. Vidíte to na dnešní NHL. Je zase úplně jinde, než když jsem byl v zámoří já a hrávali hlavně hromotluci. Teď je vše o lehkém bruslení, i beci bruslí jak útočníci. Nepoznáte rozdíl, paráda," vyprávěl pak Krajíček v rozhovoru pro deník Sport. 

"Abych dobře bruslil mi do hlavy tloukl celý život táta. Brácha je starší o jedenáct let, taky hokej hrál, takže to měl táta nasledované. Jezdil po zimácích, sledoval Miloše Holaně a vysvětloval mi, jak bruslit. Zadek dolů, kolena od sebe! To, co se učí dnes. Tenkrát se na bruslení moc nedbalo, táta to všechno sám vysledoval a předával mi. Milionkrát vše opakoval, až mě to otravovalo. Ale bylo to potřeba."

V sezoně 2010/11 ještě hokejová Tipsport extraliga neměla k dispozici rozšířené statistiky. Z údajů, které ale v průběhu zápasů počítali redaktoři klubového webu, vyplývalo, že Krajíček už tehdy na ledě strávil bez mála půl hodiny čistého času za zápas. 

Enormní vytížení hráče, na kterém tým trenéra Pavla Marka postavil základy mistrovského titulu, nakonec Krajíčka vyneslo nejen k první zlaté medaili v extralize, ale také do základní sestavy české reprezentace (zahrál si dokonce později i na olympiádě v Soči, kde startovali dosud naposledy také hráči z NHL) a nakonec i ke krásným šesti letům v dresu Dinama Minsk. 

Po úspěšném angažmá v Bělorusku se „Krajíc“ ještě na necelé čtyři sezony do Třince vrátil, než kariéru kvůli zdravotním problémům ukončil. V nejvyšší české soutěži úspěšný bek neoblékl nikdy jiný než třinecký dres. Za Oceláře v pěti sezonách odehrál dohromady 203 utkání a posbíral v nich 96 kanadských bodů (24+72), v Třinci slavil také dva mistrovské tituly a nosic kapitánské céčko na drese.

Hráč, který byl v roce 2001 draftován v prvním kole Floridou, odehrál navrch více než tři stovky zápasů v NHL. A doma má také stříbro a dva bronzy ze světových šampionátů. 

Dresy třineckých hvězd si můžete koupit zde!

Svou stříbrnou medaili z mistrovství světa má doma také Peter Hamerlík, který se díky skvělým výkonům v třineckém dresu dostal v roce 2012 do finální nominace úspěšné slovenské reprezentace vedené legendárním trenérem Vladimírem Vůjtkem. 

To už měl Hamerlík za sebou tři fantastické roky v Třinci. Slovenský gólman Oceláře posílil po angažmá v Kazachstánu. Původně do Třince přišel na zkoušku, aby vytvořil tandem s tehdejší brankářskou posilou Tomášem Dubou. Nakonec to byl ale Hamerlík, který si v třineckém brankovišti už v první sezoně vychytal post brankářské jedničky. 

V brance od prvních zápasů nevynikal jen svým ledovým klidem, ale také svou skromnou výstrojí. V první sezoně za Třinec totiž vsadil na design, kterým do té doby byli známí spíše brankáři ruské sborné. Čistě bílé betony i bílou masku bez nástřiku. 

Až v mistrovské sezoně si Peter Hamerlík nechal na svou helmu nastříkat svou nejoblíbenější postavu, amerického akčního hrdinu Chucka Norrise. Ten jeho kariéru provázel prakticky až do konce. "Líbí se mi vtipy o něm, hlavně ty kratší. Třeba ten, že umí napočítat do nekonečna, dvakrát," říkal tehdy s úsměvem Hamerlík s tím, že Chuck Norris byl v mistrovské sezoně jeho andělem strážným. "Protože když jsem do prvního zápasu té sezony nastoupil ještě bez něj, hned jsem se zranil."

V dresu Třince nakonec Hamerlík strávil krásných deset sezon, za Oceláře odchytal 270 utkání s 23 čistými konty. V obou těchto statistikách je slovenský gólman bezpečně na druhém místě historických statistik klubu za Šimonem Hrubcem. 

S Oceláři Peter Hamerlík slavil titul v roce 2011 a má s nimi i bronz z roku 2015.

Peter Hamerlík spolu s Lukášem Krajíčkem vyzvou tým kapitánů Jiřího Polanského s Martinem Adamským ve WERK ARENĚ už 11. listopadu. Nenechte si rozlučkový zápas s bývalými třineckými oporami ujít!