Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Chci klubu splácet důvěru, kterou do mě vložil, tvrdí Doudera

01.04.2020 · Klub
MILAN DOUDERA má za sebou nejproduktivnější základní část v kariéře, poprvé pokořil hranici dvaceti bodů (7+13). Sedmadvacetiletý bek patřil v extralize opět k nejlepším ve zblokovaných střelách a zúčastnil se i jednoho reprezentačního turnaje. Nepřekvapí proto, že kolem něj kroužili i zájemci ze zahraničí, ale Doudera upřednostnil třineckou nabídku a s Oceláři prodloužil smlouvu.

"Každým rokem posouvá svoji laťku výkonnosti výš a výš, proto jsem rád, že jsme se domluvili na další spolupráci a věřím, že naváže na konec sezony, který ho zastihl ve výborné formě," uvedl sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek.

Doudera řekl, že si vyměnili pár telefonátů a nebylo co řešit. "Vše probíhalo korektně. Přiznám se, že jsem měl nabídky i od jiných týmů, českých i z ciziny, ale v hloubi duše jsem cítil, že bych chtěl pokračovat v Třinci. Bylo to mou prioritou a těší mě, že panoval oboustranný zájem," uvedl Doudera, který se stal loni v létě po zisku titulu poprvé i otcem. Narodil se mu a jeho ženě Gábině syn Max. "Má tu pediatra a vše potřebné. Určitou roli v rozhodování hrálo, že jsme tady zaběhlí a že to krásně funguje. Jsme tu spokojení," dodal.

Doudera nasázel sedm gólů za sezonu poprvé a pouze tři obránci vstřelili v uplynulé extraligové sezoně více branek. Posunul se i sestavou - od ledna nastupoval převážně v první obranné formaci a mužstvo v této situaci vyhrálo 13 z 17 utkání.

"Z mého pohledu mám za sebou dobrou sezonu, i proto asi Třinec chtěl se mnou prodloužit smlouvu. Sedm gólů je na beka super počin a jsem rád, že jsem poprvé překonal hranici dvaceti bodů. Jsem typem obránce, od kterého se očekává, že bude produktivní. Pokud bych udělal pět bodů, nebyla by to hezká vizitka. Doufám, že na tyto výkony navážu i v příští sezoně a že osobní rekordy posunu ještě dál," pokračoval.

Doudera má na dosah i jeden klubový rekord. Za Oceláře odehrál už 358 utkání, mezi obránci je třetí. Před ním je jen Ľubomír Sekeráš (385) a Josef Hrabal (395). "Láká mě to. Je mým cílem, abych je předstihl a zapsal se do klubové historie i takovýhle způsobem. Škoda, že se letos nehrálo play off. Myslím si, že minimálně deset zápasů by mi ještě naskočilo," podotkl.

Doudera je nedílnou součástí posledních úspěchů Ocelářů. Kromě loňského titulu, hrál i obě finále v letech 2015 a 2018. Skvělou reklamu dělal třineckému hokejovému klubu také na MS 2016, kde s českou reprezentací skončil na pátém místě. "Když jsem sem před šesti lety přicházel, nevěřil bych, že se tak dlouho udržím, protože je Třinec top tým se špičkovými hráči. O to více mě to těší, že jsem se prosadil a jsem hrdý na to, co všechno jsme už dokázali. Chci klubu splácet důvěru, kterou do mě vložil a věřím, že ještě nějaké úspěchy spolu zažijeme,“ řekl Doudera.

Letos se stal i pátým obráncem, který nasbíral v extralize v dresu Ocelářů trojciferný počet bodů. Aktuálně má bilanci 30 gólů a 74 přihrávek. Historickému pořadí klubu vévodí Sekeráš s 217 body. "Tohle v hlavě nemám, je to strašně vzdálený milník," pousmál se.

Zdobí ho také blokování střel, i díky němu Třinec letos vyhrál Radegast index

Milan Doudera není jen produktivním obráncem. Patří dlouhodobě k hráčům, kteří v extralize zblokují nejvíce střel. Letos skončil v této statistice v soutěži na děleném čtvrtém místě, ale už ji vyhrál jednou v základní části (2016) a dvakrát v play off (2015 a 2018). I v kladenském týmu, ze kterého přišel do Třince po sezoně 2013/14, byl v tomhle směru nejlepším.

"V dnešní době se nehraje na to, že by měl klub ofenzivního beka, který by hlavně útočil. Když dá obránce gól a další dva zaviní, nebudou trenéři spokojení. Vyčtou mu to. I proto se řídím tím, že obrana je na prvním místě. Základem je nedostat góly a blokovat střelu je způsob, jak tomu pomoct,“ vysvětlil Doudera. Podle jeho slov se blokování střel moc trénovat nedá. "Jde hlavně o správný výběr místa," podotkl.

Vystavit své tělo štiplavým ranám neváhá. "Trenér to po nás vyžaduje," pousmál se. "Jasně jsou takové střely, které člověk na střídačce pět minut rozdýchává, než bolest odejde. Druhý den se na těle objeví nějaké modřiny a podlitiny, ale nepočítám je. Ve většině případů ani ránu necítím, protože jde do chráněných míst. Sice je někde polstrování minimální anebo žádné, ale musím zaklepat, letos jsem žádné zranění neutrpěl a odehrál jsem všechno," řekl Doudera, který i v minulých sezonách vynechal minimum zápasů.

I díky jeho blokům vyhrál Třinec v uplynulé sezoně Radegast index, který zohledňuje obětavost týmu. "Ukazuje to sílu a charakter týmu. Navíc je to dlouhodobý jev. Neznám přesná čísla, ale myslím si, že je to důvod, proč poslední roky patříme k týmům, které inkasují nejméně branek v lize. Naše obranná hra teď není vůbec špatná," těšilo ho.

Vyzdvihl i rukopis trenéra Václava Varadi. "Byl přesně takovým typem hokejisty, který nedal soupeři nic zadarmo a stejný přístup chce ode všech. I po hráčích, kteří nemají úplně parametry na fyzickou hru. Když je možnost dohrát soupeře, dohrajeme ho. Máme za úkol pustit na branku co nejméně střel. Pokud projde nějaká, kterou mohl hráč zblokovat a neudělal to, dostane vynadáno," prozradil.

Vytvořil si domácí posilovnu, užívá si čas s rodinou

Milan Doudera se aktuálním vládním opatřením proti šíření koronaviru přizpůsobil po svém. "Tuším, že současný stav potrvá déle a vytvořil jsem si proto takovou mobilní posilovnu. Chci být připravený, kdyby se moje předtucha naplnila, a nemohli bychom trénovat společně," vysvětlil Doudera.

S předstihem si obstaral základní vybavení. "Nezahálel jsem. Pořídil jsem si spinningové kolo, základní činky, jednoručky, vzpěračskou osu a podobně. Koupil jsem si také medicinbal a různé balanční pomůcky jako bosu nebo expandery. Mojí výhodou také je, že máme velkou zahradu a za ní les, a tak chodím i běhat. Můžu plnohodnotně trénovat," pokračoval. "I kdyby se ale v brzké době otevřely veřejné posilovny, nechci nic riskovat a budu se starat o sebe doma. Podmínky jsem si vytvořil slušné," podotkl.

S manželkou Gábinou se momentálně také hodně věnuje jejich synovi Maxovi. "Od jeho narození se zapojuju do všech činností a neštítím se ničeho, ale přes sezonu je Gábina na něj většinou sama. Teď jí to vynahrazuju, snažíme se ho rozvíjet. Ještě ale neměl ani rok. Nechodí, jen leze po čtyřech, ale i tak je malý taková neřízená střela. A vzhledem k tomu, že máme i pejska, tak dáváme pozor, aby se ani jednomu nic nestalo," pousmál se.

A když to situace dovolí, zabaví se s ženou například házením šipek nebo střelbou ze vzduchovky. "Hrajeme taky karty nebo dostihy a sázky. Takhle si v rámci možností krátíme dlouhou chvíli," uzavřel Milan Doudera.