Brankář Svoboda se vrátil z kempu v Edmontonu

11.07.2015 · Klub
Třinecký brankář Miroslav Svoboda má za sebou týdenní kemp v Edmontonu. Strážce svatyně Ocelářů, který loni debutoval v prvním třineckém týmu v zápasech extraligy a zahrál si i finále, a na přelomu roku zazářil na mistrovství dvacítek v Kanadě, si vybral v draftu v 7. kole na 208. místě Edmonton Oilers.

Byl to pro něj příjemný šok, že byl draftován. Vůbec s tím nepočítal. „Je to úžasné. Hokej, zázemí, atmosféra i při trénincích,“ řekl po návratu z kempu dvacetiletý brankář, kterého jsme se zeptali na dojmy z pobytu a tréninků v Edmontonu.

Jaké bylo přijetí?
Přijetí bylo dobré. Na letišti mne čekal jeden pán, který vše zařídil. Jeli jsme hned na večeři, ubytoval se a ráno jsme začali trénovat. Organizačně vše fungovalo a tréninky jsme měli každý den.

Kdo se kempu zúčastnil?
Celkem nás bylo 35 hráčů včetně brankářů. Kromě draftovaných i nedraftovaných, také někteří hráči Edmontonu, kteří hrají NHL. Z Čechů či Slováků na kempu nikdo další nebyl.

Jak probíhal kemp?
Trénovali jsme přímo ve velké hale Oilers. Jak do ní poprvé přijdete, je to pro hráče zážitek. Na tréninky se na nás chodilo dívat 1500 až 2000 lidí, což byl pro mne největší zážitek. Navíc tolik lidí dostane člověka do maximálního nasazení i v tréninku. Na konci kempu jsme hráli zápas proti sobě a na ten přišlo dokonce sedm tisíc lidí.

Setkal ses na kempu s nějakou z hvězd současného týmu NHL?
To přímo ne. Ale největší hvězda v kempu byla Connor McDavid, kterého Edmonton draftoval jako jedničku. Tento supertalent je pro Kanadu taková modla, jak pro fanoušky, tak pro média.

Co Ti dalo působení v kempu?
Když jsem odlétal do Kanady, moc jsem netušil, co mě čeká. Kemp i celý pobyt pro mě byla obrovská zkušenost. Tréninky na ledě jsem čekal, že budou těžší a odlišné. Ale nějaké velké rozdíly mezi tréninky brankářů v zámoří a u nás nejsou. Tréninky v Třinci s Jardou Kamešem (trenér brankářů) jsou v podstatě podobné.

Měl jsi jako brankář speciální tréninky?
Brankáři chodili na led zhruba 20 minut před ostatními. To ale děláme s Jardou Kamešem v Třinci již delší dobu. Rozdíl byl snad jen v trochu odlišné přípravě na suchu.

Jak jsi komunikoval, neměl jsi problém se domluvit?
V angličtině nejsem nějak zdatný. A protože v kempu nebyl žádný Čech, tak jsem si musel vždy nějak poradit sám. Ne všemu jsem rozuměl, což bylo svým způsobem dobře. Musel jsem si o všechno říkat, komunikovat. Budu muset na angličtině zapracovat.

Jaké bylo zázemí, hala a srovnejte podmínky tam a v Třinci?
V Edmontonu mají sice starší halu, ale je moc pěkná. V Třinci je zcela nová včetně kvalitního zázemí i super wellnesem, tak se dá srovnávat s vůbec nejpěknějšími halami v NHL. Ale v Edmontonu staví novou halu. Co jsem viděl plány, bude to jedna z nekrásnějších arén na světě. Rád bych se do ní v budoucnu podíval, a pokud možno i zachytal.

Jaké město je Edmonton?
Edmonton je hokejové město, to jde cítit na každém rohu. Samozřejmě během kempu byli lidé nejvíce zvědaví na superhvězdu Connora McDavida. Ale je to super kluk, absolutně normální. Až mě překvapil. Na nic si nehraje. Pokud mu člověk na tréninku chytí šanci, přijede, poklepe do betonů.

Fandil jsi před draftem Edmontonu?
Že bych měl zcela jasně svůj nejoblíbenější tým a fandil mu, to ne. Vždy jsem sledoval NHL, a nejvíce se mi líbil New York Rangers.

Výborně jsi zachytal na MS dvacítek, hrál jsi i za Oceláře. Byla to tvá nejlepší sezóna? Co musíš ještě zlepšit, aby ses prosadil do NHL?
Já bych neřekl, že to byla nejlepší sezóna. Snad nejlepší sezóna v celkovém hodnocení, ale kdybych si to rozebral po částech, tak nebyla nejlepší. Třeba o rok předtím jsem chytal daleko lépe. Ale loňská sezóna znamenala největší posun v mé kariéře. Do budoucna musím na sobě tvrdě pracovat a být připravený. Kdybych v Třinci dostal šanci, tak ji nepustit a prostě uspět. To je teď pro mne nejdůležitější.

Co tě čeká v nejbližších dnech a kdy začneš přípravu na ledě?
Nyní s přítelkyní odjíždím do Itálie na kratší dovolenou, kde budu samozřejmě i trénovat. No a po návratu se začínáme připravovat na ledě v Třinci.